Elementy silikatowe są równe, gładkie, niskonasiąkliwe, odporne na mróz i na rozwój mikroorganizmów, mają też ergonomiczną budowę, co w połączeniu z bardzo wysoką wytrzymałością na ściskanie czyni z nich atrakcyjny budulec ścian – w tym również zagłębionych w gruncie ścian piwnicznych. Ze względu na specyfikę ich ekspozycji, prace murarskie należy przeprowadzać zgodnie z wytycznymi murowania nadziemnego wraz z zachowaniem dodatkowych wymogów. Z uwagi na prostotę prowadzenia prac, zaleca się wybierać bloczki o powierzchniach czołowych gładkich, bez profilowania. Łatwiej wtedy dokładnie wypełnić pionowe styki zaprawą, zwłaszcza cienkowarstwową (przy tradycyjnych grubych spoinach ma to mniejsze znaczenie). W ofercie H+H na ściany piwnic najlepiej nadają się specjalnie do tego przeznaczone, oznaczone symbolem „F” bloczki fundamentowe H+H Silikat F25. Można też stosować elementy podstawowe H+H Silikat NP 25 lub NP 24 albo bloczki o podwyższonej izolacyjności akustycznej Silikat A.
Bloczki H+H Silikat F25 są niższe od podstawowych, mają wysokość 14 cm, są za to dłuższe, bo aż 50-centymetrowe – ta przysadzista budowa zapewnia ścianom wysoką wytrzymałość na poziome obciążenia wywołane jednostronnym parciem gruntu (fot. H+H)
Podczas murowania ścian piwnicznych musimy też pamiętać o kilku zasadach dotyczących wykonawstwa:
Schemat rozwiązania ściany piwnicznej z silikatów (rys. H+H)
Konsultacje: H+H.
Publikacja ma charakter poglądowy. Rozwiązania wdrażane na budowie zawsze należy rozpatrywać indywidualnie, konsultując je z projektantem, wykonawcą, doradcą technicznym, kierownikiem budowy lub inspektorem nadzoru inwestorskiego.
Data publikacji: 13 kwietnia 2021
Powiedzenie „diabeł tkwi w szczegółach” w budowlance nabiera znaczenia szczególnego. Niedociągnięcia na etapie przygotowywania konstrukcji, instalacji, izolacji i obróbek mogą być przyczyną bardzo poważnych problemów, a naprawa - jeśli w ogóle jest możliwa - zazwyczaj sporo kosztuje. Skutki drobnych błędów wykonawczych potrafią ciągnąć się latami, uprzykrzając życie inwestorom. Dobrze, jeśli kierownik budowy w porę je wyłapie. On wie, na co zwracać uwagę (dlatego tak ważna jest jego obecność na budowie). Ale samemu też warto interesować się budowlanymi detalami, wiedzieć, jak co poprawnie wykonać. Często w wyniku rutyny zapominają o tym nawet fachowcy! Mamy nadzieję, że prezentowane na tej stronie rozwiązania przydadzą się, choćby ku pamięci, nie tylko inwestorom i wykonawcom, ale też początkującym inżynierom.
Patronat Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa Oddział Warszawski