Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Wykonanie nadproża Porotherm na ścianie jednowarstwowej

Belki nadprożowe muszą być prawidłowo osadzone na murze, a żeby nadproże nie stanowiło mostka termicznego, należy je też odpowiednio docieplić. Zobacz, jak to zrobić.

W ścianach jednowarstwowych z pustaków ceramicznych nad otworami okiennymi i drzwiowymi o szerokości w świetle do 3 m zaleca się stosowanie belek nadprożowych Porotherm 23.8. Prefabrykowane belki mają betonowe, zbrojone wypełnienie i ceramiczną ściankę zewnętrzną o przekroju litery C. Składa się je w pionie (kładąc na boku) po 4-5 sztuk, zależnie od grubości ściany, zgodnie ze schematem: jedna belka po zewnętrznej stronie muru, następnie termoizolacja z wełny mineralnej, potem pozostałe 3-4 belki od strony wewnętrznej.

Rys.1. Przykładowe rozwiązanie nadproża Porotherm 23.8 w ścianie jednowarstwowej (rys. WIENERBERGER)
Rys.1. Przykładowe rozwiązanie nadproża Porotherm 23.8 w ścianie jednowarstwowej (kliknij, aby powiększyć grafikę)
(rys. WIENERBERGER)

W ścianach jednowarstwowych nie mamy zewnętrznego ocieplenia. Aby słabsze termicznie od reszty muru nadproże nie wychładzało przegrody, musimy umieścić w nim materiał termoizolacyjny. Układa się go przy skrajnej zewnętrznej belce nadprożowej. Wszystkie belki, razem z ociepleniem, związuje się miękkim drutem by  zabezpieczyć je przed przewróceniem.

Pojedyncze belki rozkłada się ręcznie, a następnie kompletne nadproże (wraz z materiałem termoizolacyjnym) obwiązuje się miękkim drutem (fot. WIENERBERGER)
Pojedyncze belki rozkłada się ręcznie, a następnie kompletne nadproże (wraz z materiałem termoizolacyjnym) obwiązuje się miękkim drutem (fot. WIENERBERGER)

Bez względu na stosowaną technologię łączenia pustaków (zaprawy cienkowarstwowe lub zwykłe cementowo-wapienne) nadproże układa się na zaprawie cementowo-wapiennej grubości 12 mm. Zaprawa powinna być rozłożona tylko pod belkami, a pod warstwą ocieplenia nie! Inaczej w tym miejscu powstałby mostek termiczny. W praktyce oznacza to, że wykonawca musi przygotować dwa pasy zaprawy – jeden węższy pod zewnętrzną belkę i szerszy pod pozostałe od strony wewnętrznej muru. Strefa pod materiałem termoizolacyjnym powinna pozostać pusta.

Bardzo istotne jest zapewnienie właściwego podparcia nadproża po obu stronach otworu. Minimalna długość oparcia belek na murze, bez względu na ich długość, wynosi 125 mm.

Nadproża prefabrykowane nadają się nad otwory o szerokości w świetle do 3,00 m. W przypadku większych przeszkleń czy bramy garażowej konieczne jest inne rozwiązanie, zaprojektowane indywidualnie, z uwzględnieniem parametrów konstrukcyjnych i termiki strefy wokółokiennej w ścianie.

 

 


Konsultacje: Wienerberger Ceramika Budowlana.
Publikacja ma charakter poglądowy. Rozwiązania wdrażane na budowie zawsze należy rozpatrywać indywidualnie, konsultując je z projektantem, wykonawcą, doradcą technicznym, kierownikiem budowy lub inspektorem nadzoru inwestorskiego.  

 

Data publikacji: 14 maja 2021

Zobacz także

Nowe łączniki Porotherm - nierdzewne, uniwersalne, do każdego typu ścian (fot. WIENERBERGER)AKTUALNOŚCI BRANŻOWE

Nowe łączniki Porotherm

Kompleksowa oferta rozwiązań ściennych Porotherm została uzupełniona o nowe nierdzewne łączniki murowe o wysokiej trwałości i wszechstronnym zastosowaniu.
W produkcji wyrobów grupy H+H wykorzystywane są jedynie produkty pochodzenia naturalnego, powszechnie występujące w naszym otoczeniu (fot. H+H)ŚCIANY

Dom w zgodzie z naturą

Silikaty i beton komórkowy - w obu do produkcji wykorzystywane są te same, powszechnie występujące surowce pochodzenia naturalnego. Skąd zatem tak odmienne właściwości finalnych wyrobów? I co wybrać do budowy domu?
Zaprawa z ziarnem podporowym ma grubsze kruszywo niż zwykła i ułatwia murowanie ciężkich silikatowych elementów (fot. Adam Penger)PYTANIA I DYLEMATY

Co to jest zaprawa z ziarnem podporowym?

Budujemy dom z silikatów. Wykonawca zaproponował, że do murowania użyje zaprawy z ziarnem podporowym. Co to jest i czym się różni od zwykłej zaprawy?