Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Akademia

  • ROZMOWY Co to jest prefabrykowany strop panelowy? Gdzie zrobić adaptację projektu i złożyć zamówienie? Jak długo trwa montaż i ile kosztuje strop? Zobacz rozmowę na YouTube (domszytynamiare.pl)

    Stropy panelowe. Cechy, projekt, montaż, koszt.

    Co to jest prefabrykowany strop panelowy? Gdzie zrobić adaptację projektu i złożyć zamówienie? Jak długo trwa montaż i ile kosztuje strop? Rozmowa z reprezentantem STROPY.PL.
  • WYKONAWCÓW SPOSOBY NA... Gabionowe walce świetnie sprawdzają się jako mocna i przepuszczalna dla wody opadowej podbudowa (fot. EKO-MET)

    Gabionowa podbudowa

    Walec gabionowy – proste rozwiązanie na grząską działkę.
  • BUDOWLANE DETALE Między słupkiem a stropem należy ułożyć przekładkę z folii, a sam element zamocować kątownikami ciesielskimi (fot. Adam Penger)

    Oparcie słupka na stropie

    Jak prawidłowo ustawić na stropie drewniane słupy podtrzymujące więźbę dachową?
  • BUDOWLANE DETALE Haki powinny mieć minimum 5 cm długości i być odgięte pod kątem 135 stopni (rys. Eryka Rakoczy)

    Haki strzemion w słupach

    Aby strzemiona dobrze spełniały swoją funkcję, ich końcówki muszą być mocno odgięte ku środkowi.
  • WYBIERZ SWÓJ DACH Ile kosztuje dach? Dlaczego dach dwuspadowy jest z założenia tańszy niż wielopołąciowy? Jakie materiały i obróbki decydują o kosztach? Przeczytaj artykuł (fot. CREATON)

    Ile kosztuje dach?

    Cena dachówki „z metra” to nie wszystko. W prostej połaci jest pozycją istotną, ale przy bardziej skomplikowanej lwią część stanowią obróbki, akcesoria i robocizna. Finalny koszt dachu zależy też od jakości zastosowanych rozwiązań. Co musimy uwzględnić w kosztorysie? Zobacz porównanie dachu dwuspadowego i wielopołaciowego.
  • PYTANIA I DYLEMATY Kiedy wymagane jest pozwolenie albo zgłoszenie budowy wiaty przy domu? (fot. red.)

    Wiata bez pozwolenia

    Chciałbym dostawić w ogrodzie drewnianą, zadaszoną i zamkniętą wiatę na narzędzia. Czy to legalne? Czy muszę uzyskać pozwolenie albo dokonać zgłoszenia?
  • BEZAWARYJNE SYSTEMY RYNNOWE Haki rynnowe do systemów kwadratowych Galeco Stal2 mogą być płaskie - do orynnowania odsłoniętego - albo z zamkami, przeznaczone pod montaż maskownicy (fot. GALECO)

    Które haki wybrać do rynien kwadratowych?

    W systemie Galeco STAL2 mamy do wyboru haki rynnowe doczołowe z zamkami, doczołowe płaskie i nakrokwiowe. Kiedy je stosować i jaki to ma wpływ na estetykę systemu?

  • WYBIERZ SWÓJ DACH Na jakie niuanse zwrócić uwagę przy wyborze dachówek, żeby uzyskać idealny efekt estetyczny? Przeczytaj artykuł (fot. CREATON)

    Dachówki dla perfekcjonistów

    Dachówki płaskie, faliste, czerwone, antracytowe… Styl pokrycia dachowego jest indywidualną kwestią każdego projektu i preferencji inwestora. Ale ogólny wybór wzoru to jedno, a im głębiej wchodzimy w szczegóły, tym więcej pojawia się niuansów mających wpływ na finalny wygląd dachu. Na co zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji?
  • PYTANIA I DYLEMATY Izolacja fundamentów dysperbitem wymaga temperatury powyżej +5 stopni (fot. K. Barszczyk)

    Dysperbit a przymrozki

    Chciłabym wykonać izolację ścian fundamentowych dysperbitem. Czy te prace można wykonywać przy ujemnej temperaturze? Czy nie wpłynie to na właściwości hydroizolacyjne?
  • BUDOWLANE DETALE Kształtki wieńcowe to wygodny i niedrogi sposób na przygotowanie ścian pod wieniec i oparcie stropu (fot. KMR)

    Kształtki wieńcowe

    Kształtki wieńcowe to elementy układane na górnej powierzchni ścian jako zewnętrzny szalunek tracony wieńca, a także jako podłoże pod belki lub płyty stropowe.
  • BUDOWLANE DETALE Zaślepka gąsiora w dachach krytych dachówką - jak ją zamocować? (fot. CREATON)

    Zaślepka gąsiora

    Ten niepozorny element nie tylko współodpowiada za szczelność kalenicy dachu, ale też może pełnić istotną funkcję ozdobną. Jak prawidłowo zamocować zaślepkę gąsiora na dachu krytym dachówką?
  • ROZMOWY IzolPoznań izolacje natryskowe. Ocieplanie poddaszy pianą. Jak wybrać dobrą ekipę?

    Ocieplanie poddaszy pianą. Jak znaleźć dobrą ekipę?

    Rozmowa z polecanym wielkopolskim wykonawcą izolacji natryskowych o profesjonalnym podejściu do klienta, o jakości i zaufaniu do rzemiosła, jakim jest ocieplanie pianką PUR.
  • ROZMOWY Przydomowa samowola. Co nam wolno wybudować?

    Przydomowa samowola

    Czy garaż, wiata, kompostownik albo fotowoltaika wymagają zgłoszenia? Jaka jest kara? Jak zalegalizować samowolę budowlaną? Rozmowa na YouTube o tym, co nam wolno wybudować na własną rękę, a co musimy zgłosić odpowiednim organom nadzoru.
  • BUDOWLANE DETALE Rynny w systemie Galeco STAL2 najczęściej łączy się systemowymi złączkami z uszczelką (fot. GALECO)

    Galeco STAL2 - doczołowy łącznik z uszczelką

    Zobacz, w jaki sposób prawidłowo zamontować łączniki, aby zapewnić właściwe przyleganie i trwałą szczelność systemu – oraz jak sprawdzić poprawność montażu, wykonując prosty inwestorski test.
  • WYBIERZ SWÓJ DACH Fotowoltaika na dachu - zpobacz, jak poprawnie zamontować ogniwa PV, żeby instalacja była efektywna i estetyczna (fot. CREATON)

    Fotowoltaika wkomponowana w dach

    Dla wymiernych korzyści ważne jest poprawne ukierunkowanie paneli PV względem słońca. Powinniśmy jednak uwzględnić nie tylko parametry, ale i aspekty wizualne, bo źle zamontowana instalacja oszpeci nam dom. Jak pogodzić estetykę z wydajnością na dachu krytym dachówką? Eksperci CREATON Polska wskazują kilka dobrych praktyk i podpowiadają, co musimy kupić.
  • OCIEPLANIE PIANĄ PUR Licząc czas potrzebny na aplikację i odparowanie, ocieplenie z piany

    Jak długo schnie ocieplenie z piany?

    Sama pianka PUR schnie w kilka sekund, ale aby izolacja była w pełni gotowa, potrzebuje czasu na odparowanie. Zobacz, kiedy można zacząć na poddaszu prace wykończeniowe.
  • ROZMOWY Paweł Kaim rozmowa:

    Swój dom. U inżyniera na budowie

    Inżynier też inwestor - Paweł zawodowo jest inżynierem budownictwa, a prywatnie właśnie kończy budowę swojego domu. Rozmawiamy o tym, jak planował inwestycję i co go zaskoczyło.
  • BUDOWLANE DETALE Jednym ze sposobów na szybkie wymurowanie pionu wentylacyjnego jest użycie silikatowych pustaków wentylacyjnych (fot. red.)

    Pion wentylacyjny murowany z silikatowych pustaków

    Pion z silikatowych pustaków wentylacyjnych muruje się łatwo jak wieżę z klocków, ale trzeba pamiętać o jego prawidłowym połączeniu ze ścianą, a także o zagadnieniach akustyki i ognioodporności.
  • SZCZYPTA TEORII Ile waży śnieg? Świeży puch ma gęstość 30 kg/m3, a topniejący zbity śnieg nawet 400 kg/m3! Zobacz artykuł.

    Ile waży śnieg?

    Świeży puch ma gęstość 30 kg/m3, ale już topniejący zbity śnieg to dla dachu obciążenie ponad 10 razy większe! Zobacz, jaki wpływ na ciężar ma struktura pokrywy śnieżnej.
  • ROZMOWY Rozmowa z rzeczoznawcą budowlanym - tekst z linkiem do kanału na YouTube (fot. red.)

    Polski ład dla domów do 70 m2

    Budowa domu bez pozwolenia, bez kierownika, bez milczącej zgody, za to z szeregiem składanych pod sankcją karną oświadczeń... Jakie korzyści i jakie zagrożenia dla inwestora niesie nowa ustawa? Rozmowa z rzeczoznawcą budowlanym - tekst + link do kanału na YouTube.
  • BUDOWLANE DETALE W narożniku ścian z ceramiki trudno jest zachować jednocześnie przewiązanie i równą powierzchnię. Rozwiązanie jest systemowy pustak Porotherm 25 3x1/3 (fot. WIENERBERGER)

    Porotherm 25 cm - wykonanie narożnika

    Narożnik w ścianie z ceramiki o grubości 25 cm najłatwiej i najdokładniej wykonamy korzystając z systemowego pustaka uzupełniającego Porotherm 25 3x1/3.
  • OCIEPLANIE PIANĄ PUR Dlaczego to ważne, żeby nie wykonywać izolacji z piany natryskowej w jednej warstwie? Zobacz artykuł (fot. IzolPoznań)

    Ocieplanie poddasza pianką – ile warstw natrysku?

    Fachowcy wyjaśniają, dlaczego tak ważna jest aplikacja piany kilkoma cieńszymi warstwami zamiast jedną grubą - i ostrzegają przed skutkami niewłaściwego wykonawstwa.
  • BUDOWLANE DETALE W okapie stosuje się specjalne listwy z grzebieniem, które umożliwiają wentylację pokrycia, osłaniając prześwit przed dostępem owadów (fot. red.)

    Wlot powietrza w okapie

    Szczelina wentylacyjna musi być osłonięta przed inwazją nieproszonych gości, a jednocześnie mieć na tyle duży przekrój, żeby zapewnić odpowiedni dostęp powietrza pod dachówki.
  • WYBIERZ SWÓJ DACH Zobacz, na jakie niuanse zwrócić uwagę wybierając pokrycie na dach o wielu połaciach (fot. CREATON)

    Dach wielopołaciowy

    Kryte dachówką wielopołaciowe dachy są przepiękne, ale przez swoją skomplikowaną konstrukcję dość trudne. Warto z grubsza poznać ich problematykę, żeby wybrać najlepszy materiał pokryciowy, a także wiedzieć, czego się spodziewać na liście zakupowej.
  • OCIEPLANIE PIANĄ PUR Zobacz, jak wygląda proces ocieplania poddasza pianką PUR (fot. IzolPoznań)

    Akcja – aplikacja!

    „Piankowcy” na robocie, czyli co się dzieje podczas ocieplania pianą natryskową za zamkniętymi drzwiami poddasza i ile to trwa.
  • RÓŻNE TRENDY Zobacz, jak poradzić sobie z zatkanym odkurzaczem centralnym (fot. red.)

    Zatkany odkurzacz centralny

    Co robić, kiedy wciągniemy w odkurzacz zabawkę, nakrętkę czy maseczkę, a te utkną w przewodach? Najpierw możemy wypróbować domowe sposoby udrożnienia instalacji. Jeśli zawiodą - pomogą profesjonalni serwisanci.
  • STROPY PANELOWE Strop panelowy łatwo jest w dowolny sposób wykończyć - otynkować albo tylko pomalować (fot. stropy.pl)

    Jak wykończyć strop panelowy?

    Dolna powierzchnia stropu z prefabrykowanych płyt jest równa i łatwo ją otynkować, albo nawet tylko pomalować sufit. Zobacz zalecenia wykonawcze.
  • STROPY PANELOWE Zanim gotowe płyty wjadą na budowę, najpierw strop planowany jest na papierze - zobacz przykładowy schemat układu płyt i zbrojenia (rys. KONBET)

    Projekt stropu Teriva Panel

    Co znajduje się w typowym projekcie montażowym stropu panelowego i co musimy sprawdzić na budowie przed jego akceptacją? Zobacz przykładowe rozwiązanie.
  • BUDOWLANE DETALE Wolno stojące murowane ściany działowe należy wzmacniać zbrojeniem, najlepiej układanym w każdej spoinie poziomej (fot. red.)

    Wolno stojąca ściana działowa

    Jak zapewnić stabilność murowanym ścianom działowym, które nie są po bokach zakotwione w ścianach nośnych?
  • BUDOWLANE DETALE Wentylacja pokrycia - wymagana wysokość szczeliny, dachówki wentylacyjne, wlot i wylot powietrza. Zobacz artykuł (fot. CREATON)

    Wentylacja pokrycia z dachówek

    Przepływ powietrza pod pokryciem jest ważny dla trwałości dachu. Zobacz, co decyduje o skuteczności wentylacji, jaką wysokość powinny mieć kontrłaty oraz gdzie umieścić w połaci dachówki wentylacyjne.