Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Mocowanie w ścianie z pustaków Porotherm

Wiercenie i montaż w ścianach z pustaków Porotherm jest bezproblemowe. Wystarczy, że użyjemy kołków przewidzianych do mocowania w pustakach ceramicznych, a podczas prac zastosujemy się do kilku prostych zasad. 

Mitów na temat problematycznego mocowania kołków w ścianach z pustaków ceramicznych jest co niemiara. Tymczasem każdy materiał sprawi problem, jeśli będziemy się z nim obchodzić niewłaściwie - wystarczy odpowiednio dostosować system mocowania do podłoża i postępować zgodnie z przypisanymi mu wytycznymi. Jak to wygląda w przypadku ścian z pustaków Porotherm?

  • Wiercenie otworu – bez udaru.

W celu wywiercenia otworu pod kołki należy użyć wiertarki przewodowej lub akumulatorowej (z wyłączoną funkcją udaru) oraz wierteł przeznaczonych do pustaków ceramicznych (fot. WIENERBERGER)W celu wywiercenia otworu pod kołki należy użyć wiertarki przewodowej lub akumulatorowej oraz wierteł przeznaczonych do pustaków ceramicznych. Ważne jest wyłączenie przy tym funkcji udaru. Uzyskujemy w ten sposób precyzyjnie wykonany okrągły otwór odpowiadający średnicy wiertła. Włącznie udaru może spowodować rozbicie ścianek wewnętrznych pustaków, co w efekcie skutkuje zmniejszeniem lub całkowitą utratą nośności połączenia.

  • Dobór odpowiednich elementów montażowych.

W przypadku średnich i małych obciążeń wygodne do zastosowania są kołki rozporowe plastikowe. Mają różne długości i średnice, można je stosować w szerokim zakresie temperatur (od -40°C do +80°C), a co najważniejsze – ich zaletą jest możliwość natychmiastowego obciążenia. Wybierając konkretne kołki należy zwrócić uwagę, czy zostały przez producenta przewidziane do montażu w pustakach ceramicznych. Doskonałymi przykładami są chociażby kołki uniwersalne UX i rozporowe SX firmy Fischer, kotwy serii HUD firmy Hilti (do lekkich mocowań), kołki rozporowe R-FF1-N- firmy Rawlplug lub kołki serii KPR i KPS firmy Wkręt-Met.

W przypadku przewidywanych dużych obciążeń lub przewidywanych sił dynamicznych idealne są kotwy chemiczne. Jest to rozwiązanie nieco bardziej skomplikowane, ale też oferujące najwyższą wytrzymałość mechaniczną.

  • Właściwy sposób wykonania zamocowania.

Jest podobny dla wszystkich rodzajów kołków rozprężnych plastikowych. Pierwszy etap to wykonanie otworu w podłożu murowym wierceniem bez użycia udaru (1). Następnie otwór trzeba oczyścić (zmieść, przedmuchać) i wbić w niego tuleję plastikową (2). Końcowym etapem jest wkręcenie odpowiedniego łącznika (3). Najlepiej używać klucza lub wkrętarki z nastawnym momentem dokręcającym, aby uniknąć ryzyka przekręcenia kotwy w podłożu.  

Przy osadzaniu kołków w ścianie z pustaków Porotherm istotny jest właściwy sposób wykonania zamocowania (fot. WIENERBERGER)

 

 


Konsultacje: Wienerberger Ceramika Budowlana.
Publikacja ma charakter poglądowy. Rozwiązania wdrażane na budowie zawsze należy rozpatrywać indywidualnie, konsultując je z projektantem, wykonawcą, doradcą technicznym, kierownikiem budowy lub inspektorem nadzoru inwestorskiego.  

 

Data publikacji: 12 kwietnia 2021

Zobacz także

Im dokładniej przygotujemy pierwszą warstwę pustaków, tym łatwiej będzie murować całą ścianę - w przypadku szlifowanych pustaków Porotherm, które muruje się na cienkie spoiny, jest to szczególnie istotne (fot. WIENERBERGER)BUDOWLANE DETALE

Porotherm Dryfix – pierwsza warstwa muru

Prawidłowe wykonanie pierwszej warstwy pustaków w technologii cienkowarstwowej Porotherm Dryfix decyduje o łatwości i poprawności dalszych prac murarskich.
Murując dom w technologii Porotherm 24, warto wykorzystać w ościeżach i strefie podparapetowej docinane pustaki Porotherm 25 3x1/3 (rys. WIENERBERGER)BUDOWLANE DETALE

Równe ościeże

Wykonanie otworu okiennego w ścianie dwuwarstwowej z zastosowaniem pustaków Porotherm 25 3x1/3 Dryfix.
Są sytuacje, kiedy do murowania silikatów należy użyć tradycyjnej zaprawy murarskiej, a elementy łączyć na grube spoiny. Kiedy to konieczne? Zobacz detal (fot. H+H)BUDOWLANE DETALE

Kiedy murować na zaprawę tradycyjną?

W przypadku wyrobów silikatowych producenci najczęściej sugerują wykorzystanie do murowania zaprawy cienkowarstwowej. Są jednak sytuacje, kiedy wymagana jest „zwykła” zaprawa, co wiąże się również z wykonaniem odmiennej grubości spoin. Kiedy należy murować ściany z silikatów na zaprawę tradycyjną?