Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Rynny kwadratowe - wkładka doszczelniająca

W systemie Galeco PVC2, w celu zapewnienia maksymalnej szczelności i uniknięcia efektu „strzelania” pracujących rynien, zalecane jest stosowanie na łączeniach specjalnych wkładek doszczelniających.

Wkładka doszczelniająca to element uzupełniający, przeznaczony do systemu rynnowego PVC2. Jego zadaniem jest prawidłowe dociśnięcie profilu rynny do uszczelki kształtki w miejscu mocowania do deski doczołowej (np. w miejscu narożnika, łączenia) lub zamknięcia systemu zaślepką. Ma to na celu zwiększenie szczelności poziomu rynnowego - ze względu na prostokątne zagięcia profilu w narożnikach rynna kwadratowa nie dolega do kształtki tak ściśle, jak okrągła i lepiej ją docisnąć – ale wpływa również na komfort użytkowania systemu. W jaki sposób?

Kluczowy jest tu surowiec, z jakiego wykonane są rynny, a mianowicie PVC. Jest to materiał bardzo czuły na zmiany temperatury, charakteryzujący się dużą rozszerzalnością termiczną (0,8 mm / 1 m przy różnicy temperatury wynoszącej 10C). Z tego zresztą powodu w łącznikach Galeco zawsze nakreślona jest skala temperaturowa, sugerująca miejsce montażu odpowiednio do warunków atmosferycznych. W konsekwencji silnej pracy systemu, rynny przesuwają się na hakach i w upalne dni o poranku potrafią nieprzyjemnie „strzelać”. Wkładki doszczelniające eliminują ten dyskomfort.

Montując orynnowanie z PVC o przekroju kwadratowym trzeba pamiętać o zalecanym doszczelnieniu poziomu za pomocą specjalnych wkładek. Są one dostarczane w komplecie z orynnowaniem (fot. GALECO)
Orynnowanie z PVC o przekroju kwadratowym (a właściwie prostokątnym, ale potocznie mówi się „kwadratowy”), poza kwestiami estetycznymi, wyróżnia się większą wydajnością niż systemy okrągłe o tej samej średnicy (135 mm). Trzeba jednak pamiętać o zalecanym doszczelnieniu poziomu za pomocą specjalnych wkładek. Są one dostarczane w komplecie z orynnowaniem (fot. GALECO)

Wkładki są zaprojektowane w taki sposób, aby idealnie przylegały do kształtu profilu rynny. Montuje się je na samym końcu, już po osadzeniu rynien w hakach. Na każdy łącznik i narożnik potrzeba po dwie wkładki (po jednej na dociśnięcie w kształtce obu łączonych rynien), a na zaślepkę – jedną. Ważne też, żeby uszczelki kształtek przed zamocowaniem na rynnach spryskać środkiem poślizgowym, umożliwi to swobodną pracę elementów, zapobiegając uszkodzeniom wywołanym przesztywnieniem.

W celu zapewnienia długoletniej bezawaryjności systemu, należy przynajmniej raz w roku przeprowadzić przegląd systemu, usunąć zanieczyszczenia i skontrolować drożność.


Zobacz też film instruktażowy z montażu systemu Galeco PVC2 (pokazany jest na nim prawidłowy sposób mocowania wkładek doszczelniających):

Zobacz film z montażu systemu Galeco PVC2, zwróć uwagę na mocowanie wkładek uszczelniających.

 

 


Konsultacje: Damian Dylewski, GALECO.
Publikacja ma charakter poglądowy. Rozwiązania wdrażane na budowie zawsze należy rozpatrywać indywidualnie, konsultując je z projektantem, wykonawcą, doradcą technicznym, kierownikiem budowy lub inspektorem nadzoru inwestorskiego.  

 

Data publikacji: 5 maja 2021

Zobacz także

Zobacz, gdzie w stropie Teriva Panel można bezpiecznie wykonać przejście instalacyjne i jakie może mieć rozmiary (fot. KONBET, stropy.pl)BUDOWLANE DETALE

Przejście instalacyjne w stropie Teriva Panel

Dzięki lekkiemu wypełnieniu z pianobetonu, otworowanie stropu Teriva Panel jest łatwe. Płyt nie możemy jednak dowolnie „dziurawić”. Zobacz, gdzie bezpiecznie umiejscowić wycięcie i jakie może ono mieć maksymalne wymiary.
Ile czasu trwają poszczególne etapy wykonania stropu? Zobacz artykuł (fot. stropy.pl)STROPY PANELOWE

Ile czasu „kosztuje” strop?

W dzisiejszym zabieganym świecie czas stał się pożądaną walutą, a zaoszczędzone roboczogodziny swoistym ekwiwalentem za materiały budowlane. Zobacz, ile czasu można zaoszczędzić na rozwiązaniach panelowych.
Szary styropian może poprawić izolacyjność słabszych termicznie miejsc w budynku, może też być cieńszy niż biały, co korzystnie wpływa na aspekty ekonomiczne i wizualne (fot. MR)STYROPIAN W DOMU

Szary styropian – gdy mniej znaczy więcej

Wybierając szare płyty styropianowe na termoizolację ścian, możemy bez wpływu na bilans energetyczny budynku zredukować grubość warstwy ocieplenia. Niesie to szereg korzyści użytkowych.