Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Kiedy się robi test przyczepności?

Zamknęliśmy stan surowy ponad rok temu. Teraz chcemy dom ocieplić, styropian w systemie ETICS. Kierownik budowy zlecił wykonawcy prac ociepleniowych przeprowadzenie najpierw testu przyczepności podłoża. Co to jest i po co się to robi? Sąsiedzi ocieplali bez żadnych testów.

[Magdalena K.]


Tomasz Rybarczyk, Product Manager w firmie Solbet:

Nowe budynki nie wymagają specjalnych prac przygotowawczych. Jeśli natomiast dom stoi już ponad rok – zapewne na jego ścianach osadził się kurz i pył z okolicznych piaszczystych dróg, dymów kominowych, spalin samochodowych. Takie powierzchniowe zanieczyszczenia mogą osłabiać przyczepność zaprawy klejowej, a w efekcie stwarzać ryzyko odspojenia się termoizolacji od podłoża.
Stopień zabrudzenia łatwo sprawdzić przecierając ścianę w kilku miejscach otwartą dłonią albo czarną twardą tkaniną. Zazwyczaj wystarczy oczyścić ściany miękką szczotką albo sprężonym powietrzem, jednak jeśli zachodzi wątpliwość co do warunków - a coś musiało kierownika budowy zaniepokoić - dla pewności zaleca się wykonanie testu przyczepności podłoża.
W ramach testu w kilku miejscach, z różnych stron budynku, należy przykleić do ściany próbki styropianu, czyli kostki o powierzchni podstawy 10 x 10 cm i grubości co najmniej 5 cm, na warstwie kleju grubości 10 mm. Po trzech dniach ręcznie odrywa się kostki. Próbki powinny się rozerwać w strukturze styropianu, natomiast spód (klej) powinien zostać przytwierdzony do ściany. To oznacza, że podłoże jest przygotowane prawidłowo i można rozpoczynać prace ociepleniowe.

Wykonawca przed rozpoczęciem prac ociepleniowych powinien ocenić stan techniczny podłoża, jego chłonność i przydatność do aplikacji ocieplenia, a w razie potrzeby przeprowadzić test przyczepności (fot. TR)
Wykonawca przed rozpoczęciem prac ociepleniowych powinien ocenić stan techniczny podłoża, jego chłonność i przydatność do aplikacji ocieplenia, a w razie potrzeby przeprowadzić test przyczepności (fot. SOLBET)

 

 

Data publikacji: 8 marca 2020

Brak komentarzy, bądź pierwszy - skomentuj powyższy tekst.