Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Przejście instalacyjne w stropie Teriva Panel

Dzięki lekkiemu wypełnieniu z pianobetonu, otworowanie stropu Teriva Panel jest łatwe. Płyt nie możemy jednak dowolnie „dziurawić”. Zobacz, gdzie bezpiecznie umiejscowić wycięcie i jakie może ono mieć maksymalne wymiary.

Otworów pod przeprowadzenie instalacji przez strop nie przygotowuje się w zakładzie produkcyjnym, zawsze robi się je bezpośrednio na budowie. To wymusza pewien rygor wykonawczy. Przede wszystkim wycięcia nie mogą być za duże, bo osłabiłyby wytrzymałość stropu. Powinny też „omijać” główne zbrojenie. W płytach Teriva Panel pręty konstrukcyjne biegną w belkach nośnych i żebrach. Otwory musimy zatem sytuować pomiędzy nimi. W zależności od potrzeb projektowych, dopuszcza się stosowanie wycięć bocznych i środkowych.

Schemat wycięć instalacyjnych w stropie Teriva Panel (rys. KONBET, stropy.pl)
Schemat dopuszczalnych wycięć instalacyjnych w stropie Teriva Panel - kliknij, aby powiększyć rysunek.
(rys. KONBET, stropy.pl)

Wycięcia boczne to te po bokach stopek płyt. W jednym elemencie mogą mieć szerokość do 7,5 cm. Możemy też wyciąć otwór wzdłuż styku, w obu sąsiadujących płytach stropowych – wówczas uzyskamy szerokość do 15 cm. W obu przypadkach, długość wycięcia nie może przekroczyć 120 cm.

Wycięcia środkowe wykonuje się w obrębie jednego elementu, w przestrzeni pomiędzy sprężonymi belkami nośnymi. Dopuszczalne wymiary otworu to 25 cm x 120 cm. Przygotowanie przejścia oraz ewentualnych bruzd pod prowadzenie przewodów instalacyjnych w płytach stropowych nie jest trudne, bo lekkie wypełnienie z pianobetonu łatwo usunąć - nie trzeba go nawet odkuwać, wystarczy wyłyżeczkować dłutem czy większym śrobokrętem. 

Przygotowanie przejścia oraz ewentualnych bruzd pod prowadzenie przewodów instalacyjnych nie jest trudne - lekkie wypełnienie z pianobetonu łatwo usunąć, nie trzeba go nawet odkuwać, wystarczy wyłyżeczkować (fot. KONBET, stropy.pl)

Umiejscowienie wycięć wzdłuż długości płyt stropowych nie ma znaczenia, ale nie wolno naruszyć ewentualnych żeber stropu. Otwory trzeba przy nich odpowiednio skrócić albo przesunąć.

 

 


Konsultacje: stropy.pl.
Publikacja ma charakter poglądowy. Rozwiązania wdrażane na budowie zawsze należy rozpatrywać indywidualnie, konsultując je z projektantem, wykonawcą, doradcą technicznym, kierownikiem budowy lub inspektorem nadzoru inwestorskiego.  

 

Data publikacji: 26 kwietnia 2021

Zobacz także

Ile czasu trwają poszczególne etapy wykonania stropu? Zobacz artykuł (fot. stropy.pl)STROPY PANELOWE

Ile czasu „kosztuje” strop?

W dzisiejszym zabieganym świecie czas stał się pożądaną walutą, a zaoszczędzone roboczogodziny swoistym ekwiwalentem za materiały budowlane. Zobacz, ile czasu można zaoszczędzić na rozwiązaniach panelowych.
W stropie Teriva Panel uzupełniamy betonem złącza między płytami i żebra rozdzielcze oraz układamy warstwę nadbetonu. A ile betonu potrzeba w pozostałych typach stropów panelowych? Sprawdź! (fot. stropy.pl)STROPY PANELOWE

Ile betonu potrzeba na strop panelowy?

Z samych prefabrykatów nie stworzymy płyty konstrukcyjnej – strop trzeba jeszcze uciąglić za pomocą zbrojenia i betonu. Zużycie mieszanki zależy od rodzaju stropu panelowego.
Elementy stropów panelowych przy otworze na schody muszą być krótsze niż pozostałe, a do ich podparcia wykorzystuje się żelbetowe wymiany ukryte w grubości stropu (fot. stropy.pl)STROPY PANELOWE

Otwór na schody

Otwór o rozmiarach umożliwiających wstawienie schodów poważnie ingeruje w konstrukcję stropu i zawsze musi być uwzględniony w projekcie. W stropach panelowych przy otworach na schody najczęściej projektuje się wymiany.