Otworów pod przeprowadzenie instalacji przez strop nie przygotowuje się w zakładzie produkcyjnym, zawsze robi się je bezpośrednio na budowie. To wymusza pewien rygor wykonawczy. Przede wszystkim wycięcia nie mogą być za duże, bo osłabiłyby wytrzymałość stropu. Powinny też „omijać” główne zbrojenie. W płytach Teriva Panel pręty konstrukcyjne biegną w belkach nośnych i żebrach. Otwory musimy zatem sytuować pomiędzy nimi. W zależności od potrzeb projektowych, dopuszcza się stosowanie wycięć bocznych i środkowych.
Schemat dopuszczalnych wycięć instalacyjnych w stropie Teriva Panel - kliknij, aby powiększyć rysunek.
(rys. KONBET, stropy.pl)
Wycięcia boczne to te po bokach stopek płyt. W jednym elemencie mogą mieć szerokość do 7,5 cm. Możemy też wyciąć otwór wzdłuż styku, w obu sąsiadujących płytach stropowych – wówczas uzyskamy szerokość do 15 cm. W obu przypadkach, długość wycięcia nie może przekroczyć 120 cm.
Wycięcia środkowe wykonuje się w obrębie jednego elementu, w przestrzeni pomiędzy sprężonymi belkami nośnymi. Dopuszczalne wymiary otworu to 25 cm x 120 cm. Przygotowanie przejścia oraz ewentualnych bruzd pod prowadzenie przewodów instalacyjnych w płytach stropowych nie jest trudne, bo lekkie wypełnienie z pianobetonu łatwo usunąć - nie trzeba go nawet odkuwać, wystarczy wyłyżeczkować dłutem czy większym śrobokrętem.
Umiejscowienie wycięć wzdłuż długości płyt stropowych nie ma znaczenia, ale nie wolno naruszyć ewentualnych żeber stropu. Otwory trzeba przy nich odpowiednio skrócić albo przesunąć.
Konsultacje: stropy.pl.
Publikacja ma charakter poglądowy. Rozwiązania wdrażane na budowie zawsze należy rozpatrywać indywidualnie, konsultując je z projektantem, wykonawcą, doradcą technicznym, kierownikiem budowy lub inspektorem nadzoru inwestorskiego.
Data publikacji: 26 kwietnia 2021
Powiedzenie „diabeł tkwi w szczegółach” w budowlance nabiera znaczenia szczególnego. Niedociągnięcia na etapie przygotowywania konstrukcji, instalacji, izolacji i obróbek mogą być przyczyną bardzo poważnych problemów, a naprawa - jeśli w ogóle jest możliwa - zazwyczaj sporo kosztuje. Skutki drobnych błędów wykonawczych potrafią ciągnąć się latami, uprzykrzając życie inwestorom. Dobrze, jeśli kierownik budowy w porę je wyłapie. On wie, na co zwracać uwagę (dlatego tak ważna jest jego obecność na budowie). Ale samemu też warto interesować się budowlanymi detalami, wiedzieć, jak co poprawnie wykonać. Często w wyniku rutyny zapominają o tym nawet fachowcy! Mamy nadzieję, że prezentowane na tej stronie rozwiązania przydadzą się, choćby ku pamięci, nie tylko inwestorom i wykonawcom, ale też początkującym inżynierom.
Patronat Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa Oddział Warszawski