Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Izolacja fundamentu pod słupem

Na styku ławy i żelbetowych trzpieni wzmacniających ściany fundamentowe nie należy stosować papy ani mas bitumicznych, ale nie powinno się też pozostawiać tych miejsc bez hydroizolacji. Dobrze sprawdza się tu mieszanka krystalizująca wewnątrz betonu. 

Na ławach fundamentowych zawsze wykonuje się poziomą izolację zapobiegającą podciąganiu kapilarnemu wody. Najczęściej jej funkcję pełni papa albo masa bitumiczna. W miejscach, gdzie przewidziane są trzpienie (słupy) wzmacniające ściany fundamentów lub piwnic, takiej klasycznej izolacji robić nie należy, bo na styku tworzy się wówczas tzw. połączenie przegubowe zamiast sztywnego. Nie jest jednak wskazane pozostawianie tych stref w ogóle bez ochrony przed wodą (zwłaszcza, jeśli mówimy o ścianach piwnic albo mamy wysoki poziom ZWG).

O sposobie zabezpieczenia fundamentów pod słupami zawsze powinien zdecydować projektant albo kierownik budowy, bo nieodpowiednio wykonana wartswa hydroizolacyjna nie tylko nie spełni swojego zadania, ale wręcz może zakłócić stateczność konstrukcji (fot. KMR)
O sposobie zabezpieczenia fundamentów pod słupami zawsze powinien zdecydować projektant albo kierownik budowy, bo nieodpowiednio wykonana wartswa hydroizolacyjna nie tylko nie spełni swojego zadania, ale wręcz może zakłócić stateczność konstrukcji (fot. KMR)

Sprawdzonym rozwiązaniem są mieszanki w formie proszku cementowo-piaskowego, przeznaczone do rozsypania na odsłoniętych powierzchniach fundamentów (np. Hydrostop-Mieszanka 203). Po wybetonowaniu trzpieni produkt wnika w pory wilgotnego betonu (na głębokość ok. 5 cm) i krystalizuje w kapilarach, zapewniając wodoszczelność. 

Posypkę najlepiej wykonać bezpośrednio przed betonowaniem. 

 

 

 


Konsultacje: Marek Mularczyk, Hydrostop.
Publikacja ma charakter poglądowy. Rozwiązania wdrażane na budowie zawsze należy rozpatrywać indywidualnie, konsultując je z projektantem, wykonawcą, doradcą technicznym, kierownikiem budowy lub inspektorem nadzoru inwestorskiego.  

 

Data publikacji: 25 lutego 2020

Zobacz także

Czy warto inwestować w izolację ław fundamentowych? (fot. M. Pawlak)ŁAWY FUNDAMENTOWE

Pozioma izolacja ław fundamentowych

Robić czy nie robić? Na ławie czy pod ławą? Po co, jak i z czego? Sprawdź, w co inwestujesz.
Przy spełnieniu określonych warunków ławy można betonować bezpośrednio w wykopie (fot. TR)FUNDAMENTY

Ławy bez szalunków

Czy można zrobić fundamenty bezpośrednio w gruncie, bez deskowania? W wielu sytuacjach tak. Zapytaliśmy eksperta, kiedy szalunki są niezbędne, a kiedy można z nich zrezygnować - i jak poprawnie wykonać ławy ziemne.
fot. WEBERAKTUALNOŚCI BRANŻOWE

Nowa izolacja KMB

Webertec Superflex 2K to odkształcalna, szczelna dla radonu, grubowarstwowa polimerowo-bitumiczna masa uszczelniająca KMB przeznaczona do wykonywania hydroizolacji w budynku.