Na ławach fundamentowych zawsze wykonuje się poziomą izolację zapobiegającą podciąganiu kapilarnemu wody. Najczęściej jej funkcję pełni papa albo masa bitumiczna. W miejscach, gdzie przewidziane są trzpienie (słupy) wzmacniające ściany fundamentów lub piwnic, takiej klasycznej izolacji robić nie należy, bo na styku tworzy się wówczas tzw. połączenie przegubowe zamiast sztywnego. Nie jest jednak wskazane pozostawianie tych stref w ogóle bez ochrony przed wodą (zwłaszcza, jeśli mówimy o ścianach piwnic albo mamy wysoki poziom ZWG).
O sposobie zabezpieczenia fundamentów pod słupami zawsze powinien zdecydować projektant albo kierownik budowy, bo nieodpowiednio wykonana wartswa hydroizolacyjna nie tylko nie spełni swojego zadania, ale wręcz może zakłócić stateczność konstrukcji (fot. KMR)
Sprawdzonym rozwiązaniem są mieszanki w formie proszku cementowo-piaskowego, przeznaczone do rozsypania na odsłoniętych powierzchniach fundamentów (np. Hydrostop-Mieszanka 203). Po wybetonowaniu trzpieni produkt wnika w pory wilgotnego betonu (na głębokość ok. 5 cm) i krystalizuje w kapilarach, zapewniając wodoszczelność.
Posypkę najlepiej wykonać bezpośrednio przed betonowaniem.
Konsultacje: Marek Mularczyk, Hydrostop.
Publikacja ma charakter poglądowy. Rozwiązania wdrażane na budowie zawsze należy rozpatrywać indywidualnie, konsultując je z projektantem, wykonawcą, doradcą technicznym, kierownikiem budowy lub inspektorem nadzoru inwestorskiego.
Data publikacji: 25 lutego 2020
Powiedzenie „diabeł tkwi w szczegółach” w budowlance nabiera znaczenia szczególnego. Niedociągnięcia na etapie przygotowywania konstrukcji, instalacji, izolacji i obróbek mogą być przyczyną bardzo poważnych problemów, a naprawa - jeśli w ogóle jest możliwa - zazwyczaj sporo kosztuje. Skutki drobnych błędów wykonawczych potrafią ciągnąć się latami, uprzykrzając życie inwestorom. Dobrze, jeśli kierownik budowy w porę je wyłapie. On wie, na co zwracać uwagę (dlatego tak ważna jest jego obecność na budowie). Ale samemu też warto interesować się budowlanymi detalami, wiedzieć, jak co poprawnie wykonać. Często w wyniku rutyny zapominają o tym nawet fachowcy! Mamy nadzieję, że prezentowane na tej stronie rozwiązania przydadzą się, choćby ku pamięci, nie tylko inwestorom i wykonawcom, ale też początkującym inżynierom.
Patronat Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa Oddział Warszawski