Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Izolacja fundamentu pod słupem

Na styku ławy i żelbetowych trzpieni wzmacniających ściany fundamentowe nie należy stosować papy ani mas bitumicznych, ale nie powinno się też pozostawiać tych miejsc bez hydroizolacji. Dobrze sprawdza się tu mieszanka krystalizująca wewnątrz betonu. 

Na ławach fundamentowych zawsze wykonuje się poziomą izolację zapobiegającą podciąganiu kapilarnemu wody. Najczęściej jej funkcję pełni papa albo masa bitumiczna. W miejscach, gdzie przewidziane są trzpienie (słupy) wzmacniające ściany fundamentów lub piwnic, takiej klasycznej izolacji robić nie należy, bo na styku tworzy się wówczas tzw. połączenie przegubowe zamiast sztywnego. Nie jest jednak wskazane pozostawianie tych stref w ogóle bez ochrony przed wodą (zwłaszcza, jeśli mówimy o ścianach piwnic albo mamy wysoki poziom ZWG).

O sposobie zabezpieczenia fundamentów pod słupami zawsze powinien zdecydować projektant albo kierownik budowy, bo nieodpowiednio wykonana wartswa hydroizolacyjna nie tylko nie spełni swojego zadania, ale wręcz może zakłócić stateczność konstrukcji (fot. KMR)
O sposobie zabezpieczenia fundamentów pod słupami zawsze powinien zdecydować projektant albo kierownik budowy, bo nieodpowiednio wykonana wartswa hydroizolacyjna nie tylko nie spełni swojego zadania, ale wręcz może zakłócić stateczność konstrukcji (fot. KMR)

Sprawdzonym rozwiązaniem są mieszanki w formie proszku cementowo-piaskowego, przeznaczone do rozsypania na odsłoniętych powierzchniach fundamentów (np. Hydrostop-Mieszanka 203). Po wybetonowaniu trzpieni produkt wnika w pory wilgotnego betonu (na głębokość ok. 5 cm) i krystalizuje w kapilarach, zapewniając wodoszczelność. 

Posypkę najlepiej wykonać bezpośrednio przed betonowaniem. 

 

 

 


Konsultacje: Marek Mularczyk, Hydrostop.
Publikacja ma charakter poglądowy. Rozwiązania wdrażane na budowie zawsze należy rozpatrywać indywidualnie, konsultując je z projektantem, wykonawcą, doradcą technicznym, kierownikiem budowy lub inspektorem nadzoru inwestorskiego.  

 

Data publikacji: 25 lutego 2020

Zobacz także

Funkcję elementów dystansowych pełnią najczęściej gotowe podkładki lub listwy (fot. Adam Penger)BUDOWLANE DETALE

Dystanse pod zbrojenie

Zbrojenie żelbetowych elementów konstrukcyjnych powinno być umieszone na elementach dystansowych.
Średnia dobowa temperatura podczas betonowania nie powinna spadać poniżej 5 stopni (fot. KMR)INNE

Czy można betonować w zimie?

Kiedy aura straszy przymrozkami, najlepiej nie prowadzić prac betoniarskich. Ale jeśli nie mamy wyboru - w niskiej temperaturze z betonem też można sobie poradzić.
Czy warto inwestować w izolację ław fundamentowych? (fot. M. Pawlak)TRADYCYJNE

Pozioma izolacja ław

Robić czy nie robić? Na ławie czy pod ławą? Po co, jak i z czego? Sprawdź, w co inwestujesz.