Pełne klejenie obwodowe razem z odpowiednią ilością placków zapewnia trwałą przyczepność termoizolacji, dzięki czemu płyty się nie odkształcają, a fasada ma estetyczny wygląd. Klejenie obwodowe uniemożliwia też ruch powietrza pod płytami, co zabezpiecza przed odspajaniem powodowanym przez działanie wiatru.
Metoda obwodowo-punktowa polega na rozłożeniu ciągłego pasma zaprawy klejowej po obwodzie płyty oraz równomiernie 3-6 placków zaprawy na powierzchni środkowej (fot. PSPS)
Obwodowe nałożenie kleju po krawędzi płyty EPS jest niezwykle istotne również ze względu na bezpieczeństwo pożarowe. Nieprzerwane, obwodowe pasmo kleju zapobiega powstawaniu szczelin powietrznych pomiędzy ścianą a warstwą termoizolacyjną (tzw. „kominy”) i tym samym stanowi barierę utrudniającą przedostawanie się tą drogą płomieni ognia na wyższe kondygnacje.
Obwodowe klejenie płyt umożliwia zamknięcie szczelin pod płytami styropianowymi, zapobiegając przedostawaniu się pod termoizolację zarówno wiatru, jak i ognia (fot. PSPS)
Chociaż klejenie metodą obwodowo-punktową jest jednym z najpopularniejszych sposobów przytwierdzania płyt styropianowych do muru, wielu wykonawców uparcie ignoruje tę zasadę, klejąc termoizolację do podłoża wyłącznie na tzw. „placki”. Zwróćmy na to uwagę, bo to my później poniesiemy konsekwencje ich błędów.
Konsultacje: Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu.
Publikacja ma charakter poglądowy. Rozwiązania wdrażane na budowie zawsze należy rozpatrywać indywidualnie, konsultując je z projektantem, wykonawcą, doradcą technicznym, kierownikiem budowy lub inspektorem nadzoru inwestorskiego.
Data publikacji: 2 marca 2020
Powiedzenie „diabeł tkwi w szczegółach” w budowlance nabiera znaczenia szczególnego. Niedociągnięcia na etapie przygotowywania konstrukcji, instalacji, izolacji i obróbek mogą być przyczyną bardzo poważnych problemów, a naprawa - jeśli w ogóle jest możliwa - zazwyczaj sporo kosztuje. Skutki drobnych błędów wykonawczych potrafią ciągnąć się latami, uprzykrzając życie inwestorom. Dobrze, jeśli kierownik budowy w porę je wyłapie. On wie, na co zwracać uwagę (dlatego tak ważna jest jego obecność na budowie). Ale samemu też warto interesować się budowlanymi detalami, wiedzieć, jak co poprawnie wykonać. Często w wyniku rutyny zapominają o tym nawet fachowcy! Mamy nadzieję, że prezentowane na tej stronie rozwiązania przydadzą się, choćby ku pamięci, nie tylko inwestorom i wykonawcom, ale też początkującym inżynierom.
Patronat Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa Oddział Warszawski