W projektach najczęściej ściany parteru umieszcza się w jednej linii ze ścianami fundamentowymi i zadaje się im jednakową grubość. To najwygodniejsze dla budynków z ociepleniem. Na budowie zdarza się jednak, że wskutek błędu pomiarowego albo wykonawczego ściany fundamentowe "opsną się" o parę centymetrów albo inwestor kupi elementy ścienne innej grubości. Dopóki mieści się to w przyjętych widełkach, nie ma powodu do obaw.
Za bezpieczne uznaje się nadwieszenie nie przekraczające 1/3 grubości muru.
W przypadku ścian z betonu komórkowego, z bloczków o popularnej szerokości 24 cm, nadwieszenie może sięgać 8 cm - pozostałe 16 cm powinno spoczywać na ścianie fundamentowej (fot. SOLBET)
Nadwieszanie ścian na ławach lub płycie fundamentowej jest dość często spotykane w rozwiązaniach budynków ze ścianami jednowarstwowymi. Konieczność wykonania ocieplenia strefy przyziemia sprawia, że ściany fundamentowe lub krawędzie płyty są cofnięte względem obrysu budynku. Ponieważ mury jednowarstwowe są grube, mogą wystawać poza podporę dosyć daleko (np. przy bloczkach szerokości 42 cm możliwe nadwieszenie wynosi 14 cm) i nie wpłynie to negatywnie na nośność ścian.
Podpora - tutaj ściana fundamentowa - może poprawnie przenosić odbciążenia od ścian pomimo przekroju mniejszego niż szerokość muru (fot. SOLBET)
Konsultacje: Solbet.
Publikacja ma charakter poglądowy. Rozwiązania wdrażane na budowie zawsze należy rozpatrywać indywidualnie, konsultując je z projektantem, wykonawcą, doradcą technicznym, kierownikiem budowy lub inspektorem nadzoru inwestorskiego.
Data publikacji: 4 marca 2020
Powiedzenie „diabeł tkwi w szczegółach” w budowlance nabiera znaczenia szczególnego. Niedociągnięcia na etapie przygotowywania konstrukcji, instalacji, izolacji i obróbek mogą być przyczyną bardzo poważnych problemów, a naprawa - jeśli w ogóle jest możliwa - zazwyczaj sporo kosztuje. Skutki drobnych błędów wykonawczych potrafią ciągnąć się latami, uprzykrzając życie inwestorom. Dobrze, jeśli kierownik budowy w porę je wyłapie. On wie, na co zwracać uwagę (dlatego tak ważna jest jego obecność na budowie). Ale samemu też warto interesować się budowlanymi detalami, wiedzieć, jak co poprawnie wykonać. Często w wyniku rutyny zapominają o tym nawet fachowcy! Mamy nadzieję, że prezentowane na tej stronie rozwiązania przydadzą się, choćby ku pamięci, nie tylko inwestorom i wykonawcom, ale też początkującym inżynierom.
Patronat Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa Oddział Warszawski