Od tego, jak zostanie przygotowana bazowa warstwa, zależy później łatwość murowania całej ściany działowej, dlatego bardzo ważne jest prawidłowe i staranne ustawienie elementów. Ma to szczególne znaczenie w przypadku wyprodukowanych z dużą precyzją bloczków silikatowych lub z betonu komórkowego, które łączy się na zaprawę do spoin cienkowarstwowych.
Do murowania ścian działowych przystępuje się najczęściej po wykonaniu ścian konstrukcyjnych i stropów w budynku. Pierwsza warstwa muru powinna być ustawiona na warstwie zaprawy cementowej (stosunek cementu do piasku 1:3) o grubości 10 mm i o konsystencji tak dobranej, aby bloczki nie osiadały pod własnym ciężarem.
Ścianka działowa z H+H Panela TEMPO o szerokości 115 mm – elementy pierwszej warstwy stoją na przekładce z papy, na warstwie zaprawy cementowej (fot. H+H)
Zaleca się, aby zaprawę pod pierwszą warstwę bloczków ściany działowej układać na przekładce z papy lub folii. Nie pełni ona funkcji izolacji przeciwwilgociowej, tylko stanowi dodatkową warstwę poślizgową i ma na celu zabezpieczenie przed powstaniem trwałego połączenia pomiędzy ścianą i stropem. W ten sposób zostaje zapewniona swoboda odkształceń poszczególnych elementów konstrukcyjnych, co zabezpiecza przed wystąpieniem uszkodzeń.
Konsultacje: H+H.
Publikacja ma charakter poglądowy. Rozwiązania wdrażane na budowie zawsze należy rozpatrywać indywidualnie, konsultując je z projektantem, wykonawcą, doradcą technicznym, kierownikiem budowy lub inspektorem nadzoru inwestorskiego.
Data publikacji: 10 marca 2020
Powiedzenie „diabeł tkwi w szczegółach” w budowlance nabiera znaczenia szczególnego. Niedociągnięcia na etapie przygotowywania konstrukcji, instalacji, izolacji i obróbek mogą być przyczyną bardzo poważnych problemów, a naprawa - jeśli w ogóle jest możliwa - zazwyczaj sporo kosztuje. Skutki drobnych błędów wykonawczych potrafią ciągnąć się latami, uprzykrzając życie inwestorom. Dobrze, jeśli kierownik budowy w porę je wyłapie. On wie, na co zwracać uwagę (dlatego tak ważna jest jego obecność na budowie). Ale samemu też warto interesować się budowlanymi detalami, wiedzieć, jak co poprawnie wykonać. Często w wyniku rutyny zapominają o tym nawet fachowcy! Mamy nadzieję, że prezentowane na tej stronie rozwiązania przydadzą się, choćby ku pamięci, nie tylko inwestorom i wykonawcom, ale też początkującym inżynierom.
Patronat Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa Oddział Warszawski