Wiązanie muru to – mówiąc w uproszczeniu – układ jego spoin pionowych. Mijankowy układ wiązania elementów murowych zapewnia prawidłowy rozkład obciążeń skupionych. Jeśli spoiny pionowe w poszczególnych warstwach nie będą rozsunięte, wskutek nadmiernych naprężeń może dojść do zarysowania ściany lub nawet jej pęknięcia.
Minimalne przewiązanie elementów ściennych o wysokości nie większej niż 250 mm wynosi:
Jak łatwo wyliczyć, owe 40 mm ma zastosowanie tylko dla elementów o wysokości do 100 mm (np. cegieł lub dociętych bloczków).
Dla bloczków silikatowych o wysokości 220 mm minimalne przewiązanie wynosi 0,4 x h, czyli 88 mm (fot. H+H)
Dla elementów wyższych niż 250 mm za prawidłowe przewiązanie uznaje się odpowiednio większą z wartości:
0,2 x h lub 100 mm.
Najprościej jest zachować murowanie w module długości elementów i korzystać tylko z bloczków pełnych i połówkowych. Niestety, nie zawsze jest to możliwe. Jeśli ściana ma długość nie odpowiadającą modułowi, należy rozmierzyć ją tak, aby docinane elementy wstawiane były z zachowaniem właściwego przewiązania muru.
Konsultacje: H+H.
Publikacja ma charakter poglądowy. Rozwiązania wdrażane na budowie zawsze należy rozpatrywać indywidualnie, konsultując je z projektantem, wykonawcą, doradcą technicznym, kierownikiem budowy lub inspektorem nadzoru inwestorskiego.
Data publikacji: 10 marca 2020
Powiedzenie „diabeł tkwi w szczegółach” w budowlance nabiera znaczenia szczególnego. Niedociągnięcia na etapie przygotowywania konstrukcji, instalacji, izolacji i obróbek mogą być przyczyną bardzo poważnych problemów, a naprawa - jeśli w ogóle jest możliwa - zazwyczaj sporo kosztuje. Skutki drobnych błędów wykonawczych potrafią ciągnąć się latami, uprzykrzając życie inwestorom. Dobrze, jeśli kierownik budowy w porę je wyłapie. On wie, na co zwracać uwagę (dlatego tak ważna jest jego obecność na budowie). Ale samemu też warto interesować się budowlanymi detalami, wiedzieć, jak co poprawnie wykonać. Często w wyniku rutyny zapominają o tym nawet fachowcy! Mamy nadzieję, że prezentowane na tej stronie rozwiązania przydadzą się, choćby ku pamięci, nie tylko inwestorom i wykonawcom, ale też początkującym inżynierom.
Patronat Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa Oddział Warszawski