Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Akademia

  • PYTANIA I DYLEMATY

    Kąt nachylenia a ilość materiału

    Przy jakim kącie nachylenia dachu dwuspadowego będzie mniejsze zużycie materiału pokryciowego: 30, 35 czy 40 stopni?
  • SZCZYPTA TEORII Przewodność, przenikalność, opór - wszystkie parametry są ze sobą powiązane (fot. EkoPur)

    Cechy cieplne materiałów budowlanych

    Lambda, opór cieplny, współczynnik przewodzenia ciepła, strumień, wartość deklarowana i obliczeniowa... Jakie parametry kryją się pod tymi określeniami - i jak to się ma do tego wszechobecnego współczynnika przenikania ciepła U?

  • PYTANIA I DYLEMATY

    Wymiary płyt styropianowych

    Jakie są standardowe wymiary płyt styropianowych używanych w systemach ociepleń?
  • PYTANIA I DYLEMATY

    Czy szlifować styropian?

    Ocieplamy dom styropianem. Wykonawca twierdzi, że nie ma potrzeby szlifowania izolacji przed tynkowaniem, czy ma rację?
  • ROZMOWY Co powinniśmy wiedzieć przed zakupem gotowego systemu kominowego? (fot. SCHIEDEL, KMR)

    Przed zakupem komina

    Gotowy system kominowy to wygodny i bezpieczny sposób na odprowadzanie spalin. Sami jednak musimy wybrać odpowiedni typ, przekrój i wysokość, a potem poprawnie przygotować miejsce montażu. Ekspert z firmy Schiedel podpowiada, na co zwrócić uwagę.
  • ROZMOWY fot. Oskar Kujawa

    Energooszczędny montaż okien

    Dlaczego, wydając niemałe pieniądze na stolarkę otworową, zaniedbujemy jej poprawny montaż? W ramach cyklu "Budynki pasywne TV", o nowoczesnych rozwiązaniach rozmawiamy z Karolem Piętą.
  • PYTANIA I DYLEMATY

    Jaki tynk na ściany z pustaków styropianowych?

    Jaki tynk wybrać do wykończenia w środku ścian z pustaków styropianowych Izodom? Gipsowy czy cementowo-wapienny?
  • INSPIRACJE Zmiękczacze Aquahome

    Miękka woda, dobra woda

    Zapytaliśmy eksperta o korzyści i ewentualne problemy wynikające z użytkowania zmiękczacza wody Aquahome, a także o to, jak działa, który wybrać, jak przygotować się do montażu i z czym musimy się liczyć podczas eksploatacji.
  • ROZMOWY fot. Oskar Kujawa

    Dlaczego nie lubimy domów pasywnych - cz. 2

    W odcinku 1 przedstawiliśmy najpopularniejsze opinie krążące wokół budownictwa pasywnego. Dziś pora się z nimi zmierzyć. Wywiad z Kamilem Lesiukiem, ekspertem w tej dziedzinie i twórcą programu "Budynki pasywne TV".
  • ROZMOWY fot. Oskar Kujawa

    Dlaczego nie lubimy domów pasywnych - cz. 1

    Budownictwo pasywne jak żadne inne budzi silne emocje i kontrowersje. Istotnie, ma pewne cechy, które przeciwnicy nazywają wadami, a zwolennicy mitami - w tym odcinku cyklu "Budynki pasywne TV" przedstawiamy te najpopularniejsze.
  • ROZMOWY fot. Oskar Kujawa

    Zadbaj o jakość ocieplenia

    Termoizolacja jest jednym z najważniejszych elementów domu niskoenergetycznego. W ramach cyklu "Budynki pasywne TV", o jej szeroko pojętej jakości rozmawiamy z Krzysztofem Krzemieniem.
  • ROZMOWY fot. Oskar Kujawa

    Budynek pasywny w rękach wykonawców

    To nie z etykietek i certyfikatów buduje się dom, ale z materiałów budowlanych, ludzkimi rękami. Wykonawstwo jest równie ważne, jak jakość stosowanych rozwiązań. W ramach cyklu "Budynki pasywne TV", o detalach wykonawczych opowiada Krzysztof Śmielak.
  • ROZMOWY Co byście zmienili...?

    Co byście zmienili...?

    Budujesz dom i kusi Cię, żeby to i owo zmienić? Zobacz, co możesz zrobić bezpiecznie, a na co lepiej się samodzielnie nie porywać. W cyklu "Rozmowa z ekspertem" na blogu "O prawie budowlanym" pierwszy odcinek wywiadu z naszą redaktor naczelną.
  • OCHRONA PRZED WODĄ Ściany fundamentów i piwnic najwygodniej jest zaizolować materiałem płynnym (fot. Karolina Barszczyk)

    Masy, szlamy, folie

    Powłoki hydroizolacyjne różnią się składem, przeznaczeniem... i nazwą. Sprawdź, które i dlaczego nadają się - bądź nie nadają - na fundamenty, taras czy do łazienki.
  • SZCZYPTA TEORII Co słychać w Twoim domu? (fot. Stowarzyszenie na Rzecz Lepszej Akustyki w Budynkach)

    Co słychać w Twoim domu?

    Zadziwiające, jak przywykamy do wszechobecnego hałasu. Zobacz, czym się otaczasz - poznaj natężenie dźwięków we własnym domu.
  • MATERIAŁY Szkło piankowe jest bardzo trwałe i odporne na degradację (fot. GEOCELL)

    Ocieplenie ze stłuczki

    Produkowane z odpadów szklanych, dostępne w formie kruszywa i granulatu szkło piankowe to ekologiczny i bardzo trwały materiał termoizolacyjny.
  • PYTANIA I DYLEMATY

    Co to za jednostka "dtex"?

    Czytałam o polipropylenowych włóknach dodawanych do betonu. Ich masa jest podawana jako 1 dtex. Co to za jednostka, czy ma to wpływ na ciężar konstrukcji?
  • PYTANIA I DYLEMATY

    Jak położyć szpachlę na farbą lateksową?

    Mam problem z podłożem pod szpachlowanie. Czy trzeba usunąć farbę lateksową i jak to zrobić?
  • PYTANIA I DYLEMATY

    Schody w pozytywie

    Zastanawiam się nad zakupem prefabrykowanych schodów żelbetowych. Od góry chciałbym je wykończyć drewnem. Znajomy architekt doradził, żeby zamówić "schody w pozytywie". Co to znaczy?
  • BETON KOMÓRKOWY Struktura przypominająca pumeks - mała gęstość i ciężar, duża izolacyjność (fot. SOLBET)

    ABK - co to jest?

    Autoklawizowany beton komórkowy to jeden z najpopularniejszych materiałów murowych. Czemu to zawdzięcza? I co tak kryje się w jego strukturze?
  • PYTANIA I DYLEMATY

    Klamrowanie dachówek

    Mam dach mansardowy, dekarze powiedzieli, że na górnej połaci będą mocować spinkami tylko niektóre dachówki, a na dolnej wszystkie, dlaczego? Mam wrażenie, że chodzi tylko o większy koszt robocizny.
  • PYTANIA I DYLEMATY fot. INDESTA

    Jak czyścić gabiony?

    Mam działkę przy dość ruchliwej ulicy, tłumy na chodniku. Chciałabym postawić od tej strony ogrodzenie z gabionów, ale słyszałam, że bardzo kłopotliwe jest utrzymanie ich w czystości.
  • PYTANIA I DYLEMATY

    Dachówki - technologia wypału bezdotykowego

    Szukam dobrych dachówek ceramicznych. Na jednym z forów polecano dachówki produkowane w technologii wypału bezdotykowego. Na czym to polega? Czy teraz wszystkie dachówki są tak produkowane?
  • PYTANIA I DYLEMATY

    Gdzie znaleźć audytora?

    Zależy mi na porządnej analizie i uzyskaniu wiarygodnego świadectwa, nie chcę "tanio i wystarczająco", chcę dobrze, ale nie mam pojęcia, gdzie szukać kompetentnej osoby, proszę o pomoc!
  • PYTANIA I DYLEMATY

    Kiedy montować bramę garażową?

    Jestem na etapie ocieplania domu, fachowcy chcą najpierw montować bramę garażową, a potem dopiero tynkować ściany, bo w taki sposób wstawia się okna. U sąsiada brama była osadzana na samym końcu. To jak powinno być, żeby było dobrze?
  • PYTANIA I DYLEMATY

    Kiedy tyczenie?

    Kiedy się robi wytyczenie budynku? Po zdjęciu humusu czy przed?
  • SZCZYPTA TEORII Stal musi mieć właściwości odpowiednie dla przeznaczenia (fot. KMR)

    Gatunki stali zbrojeniowej

    W Polsce dopuszczone są do stosowania dwie normy - europejska i krajowa. Wprowadza to chaos w nazewnictwie, trudno powiązać ofertę handlową z projektem. Jak kupić dobrą stal?
  • SZCZYPTA TEORII Ucmax dla przegród budowlanych

    Wymagania techniczne w zakresie U

    Obowiązujące od 2017 roku wymagania techniczne w zakresie izolacyjności cieplnej przegród budowlanych od stycznia ulegną ponownemu zaostrzeniu.

  • PYTANIA I DYLEMATY

    30% utwardzonej powierzchni na działce

    W warunkach zabudowy mam napisane, że na mojej działce powierzchnia utwardzona nie może przekroczyć 30%. Projektant mówi, że powinienem zmniejszyć powierzchnię domu, bo nie zmieści mi się nawet chodnik. To chyba niemożliwe?
  • PYTANIA I DYLEMATY

    Dlaczego nie powinno się montować okien w upał?

    Fachowcy powiedzieli, że nie przyjdą zamontować mi okien, bo jest fala upałów. Podobno ma to szkodliwy wpływ na piankę. To prawda?