Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Odwodnienie stropu

Na etapie budowy zamknięta ścianami kolankowymi przestrzeń poddasza stanowi swoistą wannę. Jak uchronić się przed tworzeniem zastoisk wody na stropie?

Najprostsza rada to "nie budować, kiedy ma padać", ale realia są takie, że terminy gonią, a na warunki pogodowe wpływu nie mamy. I zdarza się, że zanim zdążymy zadaszyć budynek, deszcz zalewa strop nad parterem. Woda opadowa nie ma jak z niego spłynąć, bo ograniczają ją już wymurowane ściany szczytowe i kolankowe poddasza. To niekorzystne zwłaszcza przed zimą. Z czasem woda przesiąknie przez strop i odparuje, ale ten proces dość długo trwa - zwłaszcza kiedy aura nie sprzyja schnięciu - i niepotrzebnie wydłuża prace budowlane. Dlatego wykonawcy przygotowują w powierzchni stropu bruzdy odwadniające. 


Rowki w powierzchni stropu prowadzą do otworów wywierconych w ścianach kolankowych, którymi woda jest odprowadzana poza budynek (fot. red.) 

Jak najłatwiej zrobić takie bruzdy? Jeszcze przed betonowaniem, na gotowym zbrojeniu (w stropach monolitycznych) albo na pustakach stropowych (w stropach gęstożebrowych) trzeba ułożyć kobyłki, czyli odpowiednio wygięte elementy dystansowe, a na nich długie pręty. Podczas betonowania stropu posłużą one jako prowadnice do równego ściągania mieszanki. Następnego dnia po betonowaniu pręty należy wyjąć. Pozostałe po nich wgłębienia stanowić będą kanały do odprowadzania wody. Oczywiście dodatkowo przy ujściu każdej bruzdy trzeba w ścianie kolankowej wywiercić otwór, żeby woda mogła swobodnie wypłynąć na zewnątrz. Po skończeniu prac otwory można wypełnić zaprawą lub pianką.

 

 

 

Data publikacji: 19 grudnia 2019

Zobacz także

Kiedy beton zakryje odgiętą część pręta, oznacza to, że osiągnął wymagany poziom (rys. Eryka Rakoczy)WYKONAWCÓW SPOSOBY NA...

Poziom nadbetonu

Odpowiednio wygięty pręt ułatwia kontrolowanie grubości nadbetonu w stropie. 
Ukośne wkładki w narożnikach otworów chronią płytę przed pękaniem (fot. KMR)BUDOWLANE DETALE

Dozbrojenie ukośne otworów

Ze względu na wzmożoną koncentrację naprężeń, w narożnikach otworów w stropie zaleca się stosować dodatkowe ukośne pręty zbrojeniowe.
fot. WIENERBERGERAKTUALNOŚCI BRANŻOWE

Kształtki wieńcowe Porotherm

Firma Wienerberger wprowadza do swojej oferty kształtki wieńcowe - kolejne elementy, które ułatwią pracę fachowców: Porotherm L25/29, Porotherm U25/6, Porotherm U25/23.8.