Nie wiesz? Pytaj! Wiesz? Pomóż!

Odwodnienie stropu

Na etapie budowy zamknięta ścianami kolankowymi przestrzeń poddasza stanowi swoistą wannę. Jak uchronić się przed tworzeniem zastoisk wody na stropie?

Najprostsza rada to "nie budować, kiedy ma padać", ale realia są takie, że terminy gonią, a na warunki pogodowe wpływu nie mamy. I zdarza się, że zanim zdążymy zadaszyć budynek, deszcz zalewa strop nad parterem. Woda opadowa nie ma jak z niego spłynąć, bo ograniczają ją już wymurowane ściany szczytowe i kolankowe poddasza. To niekorzystne zwłaszcza przed zimą. Z czasem woda przesiąknie przez strop i odparuje, ale ten proces dość długo trwa - zwłaszcza kiedy aura nie sprzyja schnięciu - i niepotrzebnie wydłuża prace budowlane. Dlatego wykonawcy przygotowują w powierzchni stropu bruzdy odwadniające. 


Rowki w powierzchni stropu prowadzą do otworów wywierconych w ścianach kolankowych, którymi woda jest odprowadzana poza budynek (fot. red.) 

Jak najłatwiej zrobić takie bruzdy? Jeszcze przed betonowaniem, na gotowym zbrojeniu (w stropach monolitycznych) albo na pustakach stropowych (w stropach gęstożebrowych) trzeba ułożyć kobyłki, czyli odpowiednio wygięte elementy dystansowe, a na nich długie pręty. Podczas betonowania stropu posłużą one jako prowadnice do równego ściągania mieszanki. Następnego dnia po betonowaniu pręty należy wyjąć. Pozostałe po nich wgłębienia stanowić będą kanały do odprowadzania wody. Oczywiście dodatkowo przy ujściu każdej bruzdy trzeba w ścianie kolankowej wywiercić otwór, żeby woda mogła swobodnie wypłynąć na zewnątrz. Po skończeniu prac otwory można wypełnić zaprawą lub pianką.

 

 

 

Data publikacji: 19 grudnia 2019

Zobacz także

Plastikowe rurki chronią szpilki przed zachlapaniem betonem (fot. red.)WYKONAWCÓW SPOSOBY NA...

Czyste szpilki

Aby wypuszczone z wieńca szpilki pod murłatę nie zostały zachlapane betonem, można osłonić ich końcówki plastikowymi rurkami. 
Wykonanie gniazda jest znacznie łatwiejsze niż bruzdowanie całej ściany, a również pozwala uzyskać estetyczny efekt wykończenia (fot. TR)WYKONAWCÓW SPOSOBY NA...

Zagięcia przewodów elektrycznych

Zaginane w narożach przewody instalacji elektrycznej zawsze odstają od ściany mocniej niż proste odcinki. Rozwiązaniem są gniazda.
Zamiast poziomować szalunki, można wytrasować linię na murze (fot. Adam Penger)WYKONAWCÓW SPOSOBY NA...

Wysokość wieńca

Dysponując miarą i elementami szalunkowymi o stałej szerokości, można łatwo wyznaczyć górną powierzchnię wieńca bez żmudnego poziomowania. Jak to zrobić?