Nie wiesz? Pytaj! Wiesz? Pomóż!

Bonie elewacyjne

W elewacji ocieplonej styropianem najlepiej zrobić bonie z wykorzystaniem systemowych profili. Jak je prawidłowo zamontować?

Boniowanie to proces wymagający dokładności i troski o estetykę. Bonie mają przecież ozdobić elewację. Efekt łatwo jednak zepsuć niepoprawnym wykonawstwem. Jeśli bonie będą zachlapane tynkiem, nierówne albo zrobione w sposób nietrwały, to nie tylko nie spełnią swojej funkcji, ale wręcz oszpecą budynek. Stosunkowo prostą, a jednocześnie bardzo estetyczną metodą wykonania ozdobnych bruzd elewacyjnych jest użycie systemowych profili do boniowania. 


Rys.1. Schemat przygotowania i wykończenia boni w elewacji ocieplonej styropianem wg wytycznych Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu PSPS 

1 - tynk
2 - grunt
3 - zaprawa klejowa na siatce zbrojącej
4 - siatka zbrojąca z włókna szklanego (musi być zatopiona w zaprawie klejowej)
5 - zaprawa klejowa pod siatką zbrojącą
6 - klej do zamocowania profilu - wypełnia się nim bruzdę i dodatkowo nanosi go na licowe powierzchnie styropianu (pod skrzydełkami profilu)
7 - profil (listwa) do boniowania z perforowanymi skrzydełkami
8 - tracony element osłonowy, tzw. zaślepka - usuwa się ją po skończeniu prac elewacyjnych (profile bez zaślepek zabezpieczone są taśmami ochronnymi - widoczne na zdjęciu czerwone pasy folii wzdłuż boni)

Bruzdy wykonuje się w warstwie styropianu mechanicznie (wyrzynarką) lub za pomocą urządzeń termicznych, np. boniarki termicznej, która wytapia rowek o odpowiednim przekroju. Do mocowania profilu używa się kleju do ociepleń, tego samego, który przypisany jest do wybranego systemu ocieplenia elewacji.

Podczas montażu boni elewacyjnych należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych zasad:

  • bruzda musi być odpowiednio większa od profilu, żeby zapewnić przestrzeń dla zaprawy klejowej;
  • zaprawę klejową rozprowadza się w bruździe pod całą powierzchnią profilu (pod wszystkimi trzema ściankami) oraz wokół bruzdy pod perforowanymi skrzydełkami profilu (UWAGA - niedopuszczalny jest montaż na punktowe placki kleju);
  • siatkę zbrojącą zatapia się z zakładem na całej powierzchni skrzydełek;
  • na połączeniu poszczególnych profili oraz w narożach stosuje się systemowe podkładki wzmacniające;
  • złącza profilu należy uszczelnić masą silikonową lub akrylową (zewnętrzną), żeby zapobiec migracji wód opadowych w warstwę izolacji.

W czasie wykonywania warstwy klejowej zbrojonej oraz układania tynku należy dbać o czystość widocznych elementów profilu boniowego. Najlepiej zastosować (dostępne na rynku) profile zamknięte z traconym elementem osłonowym lub z osłoną w postaci taśmy (jeśli jej nie ma, należy zabezpieczyć profil taśmą samodzielnie).

 

 

 


Publikacja ma charakter poglądowy. Rozwiązania wdrażane na budowie zawsze należy rozpatrywać indywidualnie, konsultując je z projektantem, wykonawcą, doradcą technicznym, kierownikiem budowy lub inspektorem nadzoru inwestorskiego.  


przygotowanie grafiki: Eryka Rakoczy

Data publikacji: 21 stycznia 2020

Zobacz także

Szpilki muszą być odpowiednio rozmieszczone, wygięte i zakotwione w wieńcu (fot. Adam Penger)BUDOWLANE DETALE

Szpilki pod murłatę

Aby kotwy odpowiednio stabilizowały murłatę, same muszą być poprawnie osadzone w wieńcu.
Funkcję elementów dystansowych pełnią najczęściej gotowe podkładki lub listwy (fot. KMR)BUDOWLANE DETALE

Dystanse pod zbrojenie

Zbrojenie żelbetowych elementów konstrukcyjnych powinno być umieszone na elementach dystansowych.
Grubość tynku nad przewodami nie może być mniejsza niż 5 mm (fot. TR)BUDOWLANE DETALE

Przewody elektryczne bez bruzdowania

Jeśli prowadzimy na ścianach przewody elektryczne wtynkowe, warstwa tynku musi być odpowiednio gruba, inaczej po pewnym czasie zaczną "przebijać" w postaci wyświeceń lub brudnych smug.