Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Akademia

  • DACH TRWALE SZCZELNY Zobacz, jak produkuje się butyl i jakie ma parametry (fot. AIB)

    Klej wiecznie żywy

    Doskonale się lepi, trudno go oderwać od podłoża, jest trwały i stale plastyczny. Jak produkuje się butyl i czemu zawdzięcza on swoje fenomenalne właściwości?
  • PYTANIA I DYLEMATY fot. A.W.

    Za mało szpilek pod murłatę

    Co ile i jak powinny być zakotwione w wieńcu szpilki pod murłatę?
  • DOBRY JASTRYCH CEMENTOWY Podkłady podłogowe zz systemem ogrzewania muszą być grubsze niż klasyczne (fot. WEBER)

    Pamiętaj o odpowiedniej grubości

    Jastrych zamknięty jest między podłożem a posadzką, co definiuje zakres jego grubości, a tym samym zawęża nieco wybór konkretnej mieszanki. Jednocześnie na docelową grubość podkładu podłogowego ma wpływ szereg czynników eksploatacyjnych. Co musimy uwzględnić?
  • PYTANIA I DYLEMATY fot. KMR

    Co to jest PURENIT?

    Czym się różni PURENIT od KLINARYTU?
  • POROZMAWIAJMY O WEŁNIE Nawet przyjemne dźwięki mogą nas drażnić, jeśli serwowane są nie w porę (fot. MIWO)

    Wełna otula ciszą

    W dzisiejszym świecie pełnym bodźców, niezmiernie ważne jest poczucie komfortu akustycznego we własnym domu. Wełna mineralna, jako materiał świetnie tłumiący dźwięki, skutecznie ochroni nas przed hałasem.
  • POROZMAWIAJMY O WEŁNIE Czy lambda jest najważniejsza? - nagranie studyjne w ramach cyklu

    Czy lambda jest najważniejsza?

    Jakie znaczenie dla materiału termoizolacyjnego ma współczynnik lambda? Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę rozpatrując parametry przegrody? Rozmowa z ekspertem MIWO.
  • ROZMOWY Marcin Śniegowski, właściciel pracowni HomeKONCEPT (fot. Iza Jóźwik)

    HomeKONCEPT - pomysł na dom

    Czy można zakochać się w gotowym projekcie? To znamienne w HomeKONCEPT. „Gotowce” są tu szyte na wyjątkową miarę. Z właścicielami pracowni rozmawiamy o pomysłach, trendach, nieuczciwym rynku i ważnej roli wnętrz.
  • DOBRY JASTRYCH CEMENTOWY Rodzaj posadzki może mieć wpływ na to, jaki wybierzemy podkład podłogowy (fot. WEBER)

    Określ sposób wykończenia podłogi

    Rodzaj posadzki definiuje nam grubość jastrychu w poszczególnych pomieszczeniach, ma też znaczenie dla niektórych jego cech użytkowych. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę.
  • STALOWE POKRYCIA MODUŁOWE REGLE to stalowy panel dachowy przypominający drewniany gont (fot. KMR)

    Jednomodułowe unikaty

    Są takie blachodachówki panelowe, których wzór nie ma nic wspólnego z tradycyjną falą. Wyróżnia je też specyfika montażu. To przypominający gont panel REGLE oraz blachodachówka PŁASKA.
  • DOBRY JASTRYCH CEMENTOWY Wodoodporny, szybkowiążący, przeznaczony dla ruchu kołowego... Wybierz dobry jastrych (fot. WEBER)

    Uwzględnij rodzaj pomieszczenia

    O tym, jaki konkretnie wybrać jastrych, decyduje wiele czynników. Pierwsze, co musimy wziąć pod uwagę, to warunki eksploatacji - czyli przeznaczenie pomieszczenia.
  • POROZMAWIAJMY O WEŁNIE

    Ciepło zawsze na miejscu

    Czego oczekujemy od materiałów wykorzystywanych do termoizolacji przegród zewnętrznych budynku? Przede wszystkim, by zapewniały skuteczną izolację przez długie lata ich użytkowania. Wełna mineralna skalna i szklana świetnie spełnia te wymagania.
  • POROZMAWIAJMY O WEŁNIE Wełna mineralna a komfort termiczny - nagranie studyjne w ramach cyklu

    Wełna mineralna a komfort termiczny

    Czym jest komfort termiczny? Jakie cechy izolacji mają na niego wpływ? Czym się kierować wybierając wełnę do konkretnej aplikacji? Na co zwrócić uwagę? Rozmowa z ekspertem MIWO.
  • PROFILE OKIENNE Z PVC Większa liczba komór to tylko jeden z czynników wpływających na parametry profili (fot. ALUPLAST)

    Ile komór wybrać?

    Chociaż o parametrach profili decyduje wiele czynników bardziej istotnych niż ich podział, to właśnie o liczbie komór najczęściej się dyskutuje. Wybrać pięć czy sześć? Czy więcej znaczy lepiej? Sprawdźmy, jak budowa kształtowników przekłada się na ich właściwości.
  • STALOWE POKRYCIA MODUŁOWE Faliste pokrycia panelowe to doskonała alternatywa dla tradycyjnej blachodachówki (fot. BLACHY PRUSZYŃSKI)

    Pokrycia faliste

    Na pozór typowe, a jednak mają w sobie "to coś". Bierzemy na tapetę pokrycia modułowe o wzorach falistych - ich modele, budowę, sposób montażu i okres gwarancji.
  • DACH TRWALE SZCZELNY Butyl jest najtrwalszym i bardzo prostym w aplikacji materiałem uszczelniającym (fot. DSNM)

    Eksploatacja ekstremalna

    Z jakimi obciążeniami musi sobie radzić dach? Jakie zagrożenia dla szczelności niesie nasz niestabilny klimat? I dlaczego butyl może być antidotum na dekarskie kłopoty? Zapraszamy na pierwszy, wprowadzający w temat odcinek cyklu.
  • ROZMOWY fot. Piotr Spigiel

    Kontrowersja kontrolowana

    Klasyczna bryła, naturalne materiały, dom niby prosty - a jednak nie sposób przejść obok niego obojętnie. O niesamowitym House 27.1 z pracowni DomPP.pl / Majchrzak Pracownia Projektowa rozmawiamy z architektem - Renatą D. Majchrzak.
  • SZCZYPTA TEORII Opór wejścia i wyjścia stawia migrującemu ciepłu wewnętrzna i zewnętrzna powierzchnia przegrody. Wartości oporów zależą od kierunku strumienia ciepła i środowiska (rys. red.)

    Opory przejmowania ciepła

    Jest to pojęcie określające opory, jakie migrującemu ciepłu stawia wewnętrzna i zewnętrzna powierzchnia przegrody. Ich wartości zależą od środowiska zewnętrznego i od kierunku strumienia przepływu ciepła.
  • BUDOWLANA MARKA ROKU To inwestorzy ostatecznie decydują o zastosowanych materiałach i rozwiązaniach - warto je zawczasu przemyśleć (fot. KMR)

    Budowlane decyzje - wskazówki praktyczne

    Przymierzając się do budowy domu stajemy przed długą listą decyzji do podjęcia. Lista wskazówek pomoże uporządkować proces konsumenckiej inwestycji. 
  • STALOWE POKRYCIA MODUŁOWE Blachodachówki modułowe są bardzo precyzyjnie dopracowane (fot. DSnM)

    Fenomen pokryć modułowych

    Czym blachodachówka panelowa, inaczej nazywana modułową, różni się od tradycyjnych arkuszy? Jakie ma zalety i jak wykorzystać jej potencjał? Poznaj ogólne cechy tego nowoczesnego materiału.
  • BUDOWLANA MARKA ROKU 78,3% monterów stolarki okiennej poleca ciepły montaż okien (fot. ASM)

    „TAK” dla ciepłego montażu okien

    Fachowcy polecają ciepły montaż okien elewacyjnych! Według najnowszego raportu branżowego „Rynek stolarki okiennej w Polsce 2018” technologia ciepłego montażu okien elewacyjnych cieszy się coraz większą popularnością.
  • PYTANIA I DYLEMATY fot. DK

    Stare fundamenty

    Na działce mam pozostałość po tartaku - zbrojone słupy fundamentowe. Lepiej to rozebrać czy zostawić i tylko zasypać?
  • AKTUALNOŚCI BRANŻOWE fot. ASM

    Ranking Budowlana Marka Roku 2019

    Jakie materiały budowlane znajdą uznanie klientów w 2019 roku? Rusza kolejna fala sprawdzonego barometru rynkowego.
  • ROZMOWY Folie grzewcze działają zupełnie inaczej niż tradycyjne systemy oparte na grzejnikach (fot. RED SNAKE PODLASIE)

    Infrared - z czym to się je?

    Przywykliśmy do tego, że z dachu domu wystaje przynajmniej jeden komin, a w pomieszczeniach mamy grzejniki albo ciepłe podłogi. System ogrzewania podczerwienią wywraca to myślenie do góry nogami… O jego zaletach oraz o kwestiach technicznych i użytkowych rozmawiamy z przedstawicielem firmy Red Snake.
  • WYKONAWCÓW SPOSOBY NA... Na dnie zbiornika zawsze zostaje resztka betonu (fot. BZ)

    Ćwierć kubika betonu

    Wszyscy wiedzą, że beton lepiej zamawiać z zapasem, ale bywa różnie... Kiedy zabraknie dosłownie ostatniej łopaty, można "wyskrobać" resztki ze zbiornika betonowozu.
  • SZCZYPTA TEORII O klasie palności materiałów decyduje równiez to, czy wydzielają dym i płonące krople (fot. Pixabay)

    Klasyfikacja ogniowa materiałów

    Klasa reakcji na ogień B-s1, d0 - co to znaczy? Podstawowa klasyfikacja ogniowa dzieli materiały ogólnie na niepalne i palne - o różnym stopniu zapalności. Informują o tym litery od A do F. Dodatkowo określa się klasy rozwoju dymu (s1, s2, s3) i płonących kropli (d0, d1, d2). Jak interpretować te symbole?
  • OKNA, DRZWI Sprawdź, ile zaoszczędzisz na cieplejszych oknach (fot. TADEKS FERTIG HAUS)

    Ile zaoszczędzimy na oknach?

    Utarło się mówić "okna energooszczędne". Skoro tak - to ile właściwie energii i kosztów oszczędzamy na cieplejszych oknach?
  • WYKONAWCÓW SPOSOBY NA... Do zaślepienia końców rury można użyć styropianu (fot. Mirosław Gencel)

    Rozgarnianie betonu... rurą

    Do mieszanek betonowych o rzadkiej konsystencji zamiast klasycznej "ściągaczki" z drewna można użyć zadeklowanej plastikowej rury.
  • WYKONAWCÓW SPOSOBY NA... Pył bezpiecznie spada do woreczka (fot. Zbyszek Moskal)

    Wiercenie bezpyłowe

    Nie masz pod ręką pomocnika z odkurzaczem? Wystarczy woreczek i kawałek taśmy klejącej.
  • ROZMOWY Na energooszczędność warto patrzeć przez pryzmat kilku cech, nie tylko parametrów cieplnych elementów murowych (fot. KMR)

    Silikaty a energooszczędność

    Silikaty nie należą do "ciepłych" materiałów murowych. Skąd bierze się ich popularność w budownictwie energooszczędnym i pasywnym? O czym pamiętać, żeby w pełni wykorzystać ich możliwości? Ciekawa rozmowa z ekspertami Stowarzyszenia Producentów Silikatów "Białe murowanie".
  • ROZMOWY Ocieplanie pianką natryskową ma wiele zalet użytkowych (fot. HONTER)

    Zgłębiamy ocieplanie pianką

    Temat „wełna czy pianka – czym izolować poddasze” to na forach budowlanych przysłowiowy kij w mrowisko. Póki co pianka natryskowa coraz mocniej szturmuje rynek ociepleń. Z ekspertem z firmy Honter rozmawiamy o zaletach tego rozwiązania.