Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Akademia

  • DOBRY JASTRYCH CEMENTOWY Jastrych cementowy trzeba chronić przed zbyt szybkim wysychaniem (fot. KMR)

    Zadbaj o poprawną aplikację

    Jastrych cementowy nie ma wygórowanych wymagań, o pewne kwestie wykonawcze jednak zadbać trzeba. Zobacz, w jakich warunkach prowadzić prace, jak się do nich przygotować i o czym pamiętać podczas pielęgnacji.
  • ROZMOWY Kierownik budowy koordynuje prace i dba o ich zgodność z projektem oraz pozwoleniem na budowę (fot. stud.)

    Rola kierownika budowy

    Dobry kierownik budowy wspiera inwestorów i chroni ich interesy. Warto w niego zainwestować. O tym, jak ważna jest jego rola, rozmawiamy z Tomaszem Rybarczykiem - architektem, inżynierem budownictwa, rzeczoznawcą budowlanym i kierownikiem budowy z wieloletnim stażem.
  • POROZMAWIAJMY O WEŁNIE Paroprzepuszczalność wełny mineralnej - nagranie studyjne

    Paroprzepuszczalność wełny mineralnej

    Co to znaczy, że materiał jest paroprzepuszczalny? Jakie znaczenie ma to dla parametrów fizykochemicznych przegrody i mikroklimatu pomieszczeń? Jak odczuwamy to my, użytkownicy? Rozmowa z ekspertem MIWO.
  • ROZMOWY Co powinna zawierać umowa z dekarzem? (fot. SŁODKI LIVE)

    Poprawna umowa z dekarzem

    Własny dach nad głową to synonim bezpieczeństwa i komfortu. Co powinniśmy zawrzeć w umowie na wykonanie pokrycia, żeby uniknąć problemów? Rozmowa z Mistrzem Dekarskim.
  • STALOWE POKRYCIA MODUŁOWE Co będzie potrzebne dekarzowi do montażu blachodachówki modułowej? (fot. BLACHY PRUSZYŃSKI)

    Co składa się na koszt pokrycia?

    Kompletne pokrycie dachowe to nie tylko kilkaset stalowych paneli. To również szereg obróbek, łączników, akcesoriów i materiałów uszczelniających. Czego potrzebuje dekarz przy blachodachówce modułowej?
  • DACH TRWALE SZCZELNY Butyl to niezastąpiony klej potrzebny przy wielu obróbkach dekarskich (fot. KMR)

    Gdzie znajdziemy butyl?

    Na naszych dachach ten strażnik szczelności najczęściej ukrywa się w sznurach, wstęgach i różnego typu taśmach, przypisanych konkretnym obróbkom dekarskim.
  • POROZMAWIAJMY O WEŁNIE Wysoka paroprzepuszczalność wyróżnia wełnę mineralną na tle innych izolacji (fot. URSA)

    Materiał, który „oddycha”

    Jeśli w domu nie chcemy mieć problemów z wilgocią, to do izolacji przegród wybierajmy materiały paroprzepuszczalne, które nie stanowią bariery dla przepływu pary wodnej.
  • PYTANIA I DYLEMATY

    Odstępy między stemplami

    Jakie powinny być odstępy między stemplami podpierającymi strop?
  • POROZMAWIAJMY O WEŁNIE Dlaczego wełna mineralna dobrze izoluje akustycznie? - nagranie studyjne

    Dlaczego wełna mineralna dobrze izoluje akustycznie?

    Które cechy wełny umożliwiają jej tłumienie dźwięków? Jakie parametry mogą być dla nas istotne? Gdzie warto szczególnie dbać o ochronę przed hałasem? Rozmowa z ekspertem MIWO.
  • DOBRY JASTRYCH CEMENTOWY Kiedy lepiej sprawdzi się jastrych płynny, a kiedy o konsystencji półsuchej? (fot. WEBER)

    Jastrych płynny czy półsuchy?

    Różnica tkwi nie tylko w konsystencji. Mieszanki mają inne właściwości techniczne i użytkowe, co sprzyja ich zastosowaniu w konkretnych rozwiązaniach podłogowych.
  • DACH TRWALE SZCZELNY Im bardziej skomplikowany dach, tym więcej miejsc wymagających obróbki (fot. AIB)

    Trudne miejsca w dachu

    Nawet na nieskomplikowanych dachach znajdziemy newralgiczne miejsca, w których może pojawić się przeciek. Im więcej załamań, okien, przebić, tym ryzyko większe. Zobacz, które strefy wymagają szczególnej uwagi i jak je trwale zabezpieczyć. 
  • DACH TRWALE SZCZELNY Zobacz, jak produkuje się butyl i jakie ma parametry (fot. AIB)

    Klej wiecznie żywy

    Doskonale się lepi, trudno go oderwać od podłoża, jest trwały i stale plastyczny. Jak produkuje się butyl i czemu zawdzięcza on swoje fenomenalne właściwości?
  • PYTANIA I DYLEMATY fot. A.W.

    Za mało szpilek pod murłatę

    Co ile i jak powinny być zakotwione w wieńcu szpilki pod murłatę?
  • DOBRY JASTRYCH CEMENTOWY Podkłady podłogowe zz systemem ogrzewania muszą być grubsze niż klasyczne (fot. WEBER)

    Pamiętaj o odpowiedniej grubości

    Jastrych zamknięty jest między podłożem a posadzką, co definiuje zakres jego grubości, a tym samym zawęża nieco wybór konkretnej mieszanki. Jednocześnie na docelową grubość podkładu podłogowego ma wpływ szereg czynników eksploatacyjnych. Co musimy uwzględnić?
  • PYTANIA I DYLEMATY fot. KMR

    Co to jest PURENIT?

    Czym się różni PURENIT od KLINARYTU?
  • POROZMAWIAJMY O WEŁNIE Nawet przyjemne dźwięki mogą nas drażnić, jeśli serwowane są nie w porę (fot. MIWO)

    Wełna otula ciszą

    W dzisiejszym świecie pełnym bodźców, niezmiernie ważne jest poczucie komfortu akustycznego we własnym domu. Wełna mineralna, jako materiał świetnie tłumiący dźwięki, skutecznie ochroni nas przed hałasem.
  • POROZMAWIAJMY O WEŁNIE Czy lambda jest najważniejsza? - nagranie studyjne w ramach cyklu

    Czy lambda jest najważniejsza?

    Jakie znaczenie dla materiału termoizolacyjnego ma współczynnik lambda? Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę rozpatrując parametry przegrody? Rozmowa z ekspertem MIWO.
  • ROZMOWY Marcin Śniegowski, właściciel pracowni HomeKONCEPT (fot. Iza Jóźwik)

    HomeKONCEPT - pomysł na dom

    Czy można zakochać się w gotowym projekcie? To znamienne w HomeKONCEPT. „Gotowce” są tu szyte na wyjątkową miarę. Z właścicielami pracowni rozmawiamy o pomysłach, trendach, nieuczciwym rynku i ważnej roli wnętrz.
  • DOBRY JASTRYCH CEMENTOWY Rodzaj posadzki może mieć wpływ na to, jaki wybierzemy podkład podłogowy (fot. WEBER)

    Określ sposób wykończenia podłogi

    Rodzaj posadzki definiuje nam grubość jastrychu w poszczególnych pomieszczeniach, ma też znaczenie dla niektórych jego cech użytkowych. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę.
  • STALOWE POKRYCIA MODUŁOWE REGLE to stalowy panel dachowy przypominający drewniany gont (fot. KMR)

    Jednomodułowe unikaty

    Są takie blachodachówki panelowe, których wzór nie ma nic wspólnego z tradycyjną falą. Wyróżnia je też specyfika montażu. To przypominający gont panel REGLE oraz blachodachówka PŁASKA.
  • DOBRY JASTRYCH CEMENTOWY Wodoodporny, szybkowiążący, przeznaczony dla ruchu kołowego... Wybierz dobry jastrych (fot. WEBER)

    Uwzględnij rodzaj pomieszczenia

    O tym, jaki konkretnie wybrać jastrych, decyduje wiele czynników. Pierwsze, co musimy wziąć pod uwagę, to warunki eksploatacji - czyli przeznaczenie pomieszczenia.
  • POROZMAWIAJMY O WEŁNIE

    Ciepło zawsze na miejscu

    Czego oczekujemy od materiałów wykorzystywanych do termoizolacji przegród zewnętrznych budynku? Przede wszystkim, by zapewniały skuteczną izolację przez długie lata ich użytkowania. Wełna mineralna skalna i szklana świetnie spełnia te wymagania.
  • POROZMAWIAJMY O WEŁNIE Wełna mineralna a komfort termiczny - nagranie studyjne w ramach cyklu

    Wełna mineralna a komfort termiczny

    Czym jest komfort termiczny? Jakie cechy izolacji mają na niego wpływ? Czym się kierować wybierając wełnę do konkretnej aplikacji? Na co zwrócić uwagę? Rozmowa z ekspertem MIWO.
  • PROFILE OKIENNE Z PVC Większa liczba komór to tylko jeden z czynników wpływających na parametry profili (fot. ALUPLAST)

    Ile komór wybrać?

    Chociaż o parametrach profili decyduje wiele czynników bardziej istotnych niż ich podział, to właśnie o liczbie komór najczęściej się dyskutuje. Wybrać pięć czy sześć? Czy więcej znaczy lepiej? Sprawdźmy, jak budowa kształtowników przekłada się na ich właściwości.
  • STALOWE POKRYCIA MODUŁOWE Faliste pokrycia panelowe to doskonała alternatywa dla tradycyjnej blachodachówki (fot. BLACHY PRUSZYŃSKI)

    Pokrycia faliste

    Na pozór typowe, a jednak mają w sobie "to coś". Bierzemy na tapetę pokrycia modułowe o wzorach falistych - ich modele, budowę, sposób montażu i okres gwarancji.
  • DACH TRWALE SZCZELNY Butyl jest najtrwalszym i bardzo prostym w aplikacji materiałem uszczelniającym (fot. DSNM)

    Eksploatacja ekstremalna

    Z jakimi obciążeniami musi sobie radzić dach? Jakie zagrożenia dla szczelności niesie nasz niestabilny klimat? I dlaczego butyl może być antidotum na dekarskie kłopoty? Zapraszamy na pierwszy, wprowadzający w temat odcinek cyklu.
  • ROZMOWY fot. Piotr Spigiel

    Kontrowersja kontrolowana

    Klasyczna bryła, naturalne materiały, dom niby prosty - a jednak nie sposób przejść obok niego obojętnie. O niesamowitym House 27.1 z pracowni DomPP.pl / Majchrzak Pracownia Projektowa rozmawiamy z architektem - Renatą D. Majchrzak.
  • SZCZYPTA TEORII Opór wejścia i wyjścia stawia migrującemu ciepłu wewnętrzna i zewnętrzna powierzchnia przegrody. Wartości oporów zależą od kierunku strumienia ciepła i środowiska (rys. red.)

    Opory przejmowania ciepła

    Jest to pojęcie określające opory, jakie migrującemu ciepłu stawia wewnętrzna i zewnętrzna powierzchnia przegrody. Ich wartości zależą od środowiska zewnętrznego i od kierunku strumienia przepływu ciepła.
  • BUDOWLANA MARKA ROKU To inwestorzy ostatecznie decydują o zastosowanych materiałach i rozwiązaniach - warto je zawczasu przemyśleć (fot. KMR)

    Budowlane decyzje - wskazówki praktyczne

    Przymierzając się do budowy domu stajemy przed długą listą decyzji do podjęcia. Lista wskazówek pomoże uporządkować proces konsumenckiej inwestycji. 
  • STALOWE POKRYCIA MODUŁOWE Blachodachówki modułowe są bardzo precyzyjnie dopracowane (fot. DSnM)

    Fenomen pokryć modułowych

    Czym blachodachówka panelowa, inaczej nazywana modułową, różni się od tradycyjnych arkuszy? Jakie ma zalety i jak wykorzystać jej potencjał? Poznaj ogólne cechy tego nowoczesnego materiału.