Nie wiesz? Pytaj! Wiesz? Pomóż!

Dozbrojenie ukośne otworów

Ze względu na wzmożoną koncentrację naprężeń, w narożnikach otworów w stropie oprócz dozbrojenia wzdłużnego zaleca się stosować dodatkowe pręty zbrojeniowe ukośne.

 (fot. KMR)

Średnica prętów, ich długość, liczba i rozmieszczenie zależą od wielkości otworu, grubości płyty stropowej oraz schematu zbrojenia głównego - i powinny być określone w projekcie.

W dużym uproszczeniu, przy założeniu braku dodatkowych obciążeń przy otworze, można przyjąć, że:

  • średnica prętów odpowiada średnicy zbrojenia głównego;
  • układ prętów ukośnych powinien być równoległy do przekątnej otworu;
  • zbrojenie ukośne powinno leżeć jak najbliżej narożnika otworu (z zachowaniem przyjętej przez projektanta otuliny);
  • dla otworu o boku nie przekraczającym 30 cm wystarczy 1 pręt ukośny, powyżej 100 cm potrzebne są co najmniej 3 pręty;
  • rozstaw prętów ukośnych to około 5-8 cm;
  • zbrojenie ukośne powinno się znaleźć pod zbrojeniem głównym górnym - podwiązane drutem wiązałkowym (w płytach o niewielkiej grubości dopuszcza się ułożenie prętów ukośnych po prostu na zbrojeniu głównym dolnym).

 (fot. KMR)

 (fot. ADAM PENGER)


Publikacja ma charakter poglądowy, wszelkie rozwiązania wdrażane do realizacji wymagają konsultacji z projektantem, kierownikiem budowy lub inspektorem nadzoru inwestorskiego.


 

Data publikacji: 30 października 2019

Zobacz także

Jaką wysokość powinien mieć pierwszy stopień schodów żelbetowych?BUDOWLANE DETALE

Pierwszy stopień schodów

Pierwszy, najniższy stopień schodów żelbetowych musi być wyższy niż pozostałe. Jak wyznaczyć jego poziom, żeby po wykończeniu podłogi i wykonaniu okładziny schodów wszystkie stopnie były równe?
W miejscach, gdzie przewidziane są trzpienie wzmacniające ściany fundamentów lub piwnic powinno się stosować hydroizolacje krystalizujące wewnątrz betonu (fot. KMR)BUDOWLANE DETALE

Izolacja fundamentu pod słupem

Na styku ławy i żelbetowych trzpieni wzmacniających ściany fundamentowe nie należy stosować papy ani mas bitumicznych, ale nie powinno się też pozostawiać tych miejsc bez hydroizolacji. Dobrze sprawdza się tu mieszanka krystalizująca wewnątrz betonu.
Boniowanie to proces wymagający dokładności i troski o estetykę - listwy do boniowania ułatwiają osiągniecie zamierzonego efektu (fot. red.)BUDOWLANE DETALE

Bonie elewacyjne

W elewacji ocieplonej styropianem najlepiej zrobić bonie z wykorzystaniem systemowych profili. Jak je prawidłowo zamontować?