Podstawowym zadaniem izolacji termicznej ścian fundamentowych jest ograniczenie strat ciepła przez strefę przyziemia budynku. Aby ocieplenie dobrze spełniało swoją funkcję, musi być wykonane obwodowo, czyli szczelnie dookoła budynku - i zagłębione poniżej poziomu gruntu do głębokości strefy przemarzania, która na przeważającym obszarze Polski wynosi 0,8 - 1 m, a w najzimniejszych miejscach 1,2 - 1,4 m. Poniżej strefy przemarzania grunt ma już temperaturę dodatnią przez cały rok.
Termoizolacja obwodowa nie tylko ogranicza straty ciepła, ale również chroni hydroizolację, położoną bezpośrednio na zewnętrznej stronie muru fundamentowego, przed uszkodzeniami mechanicznymi (fot. PSPS)
Ponieważ ławy fundamentowe zawsze posadawia się poniżej strefy przemarzania, przyjęło się sądzić, że wystarczy ocieplić same ściany fundamentowe, do poziomu górnej półki ław. Jednak uwzględniając wysokość ław (ok. 40 cm), przy stosunkowo płytkim posadowieniu ich spodu, może się zdarzyć, że półka znajduje się już powyżej strefy przemarzania. Ściany będą wówczas za niskie dla zapewnienia odpowiedniej głębokości termoizolacji poniżej poziomu gruntu – i należałoby ocieplić również ławy.
Przy posadowieniu przewidzianym na granicy strefy przemarzania powinno się ocieplić nie tylko ściany fundamentowe, ale też odsadzki ław (fot. PSPS)
>>> ZOBACZ TEŻ, JAKI STYROPIAN NADAJE SIĘ NA FUNDAMENTY
Konsultacje: Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu.
Publikacja ma charakter poglądowy. Rozwiązania wdrażane na budowie zawsze należy rozpatrywać indywidualnie, konsultując je z projektantem, wykonawcą, doradcą technicznym, kierownikiem budowy lub inspektorem nadzoru inwestorskiego.
Data publikacji: 18 marca 2020
Powiedzenie „diabeł tkwi w szczegółach” w budowlance nabiera znaczenia szczególnego. Niedociągnięcia na etapie przygotowywania konstrukcji, instalacji, izolacji i obróbek mogą być przyczyną bardzo poważnych problemów, a naprawa - jeśli w ogóle jest możliwa - zazwyczaj sporo kosztuje. Skutki drobnych błędów wykonawczych potrafią ciągnąć się latami, uprzykrzając życie inwestorom. Dobrze, jeśli kierownik budowy w porę je wyłapie. On wie, na co zwracać uwagę (dlatego tak ważna jest jego obecność na budowie). Ale samemu też warto interesować się budowlanymi detalami, wiedzieć, jak co poprawnie wykonać. Często w wyniku rutyny zapominają o tym nawet fachowcy! Mamy nadzieję, że prezentowane na tej stronie rozwiązania przydadzą się, choćby ku pamięci, nie tylko inwestorom i wykonawcom, ale też początkującym inżynierom.
Patronat Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa Oddział Warszawski