Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Głębokość ocieplenia fundamentów

Izolacja termiczna ścian fundamentowych powinna sięgać poniżej poziomu gruntu do głębokości strefy przemarzania.

Podstawowym zadaniem izolacji termicznej ścian fundamentowych jest ograniczenie strat ciepła przez strefę przyziemia budynku. Aby ocieplenie dobrze spełniało swoją funkcję, musi być wykonane obwodowo, czyli szczelnie dookoła budynku - i zagłębione poniżej poziomu gruntu do głębokości strefy przemarzania, która na przeważającym obszarze Polski wynosi 0,8 - 1 m, a w najzimniejszych miejscach 1,2 - 1,4 m. Poniżej strefy przemarzania grunt ma już temperaturę dodatnią przez cały rok.


Termoizolacja obwodowa nie tylko ogranicza straty ciepła, ale również chroni hydroizolację, położoną bezpośrednio na zewnętrznej stronie muru fundamentowego, przed uszkodzeniami mechanicznymi (fot. PSPS)

Ponieważ ławy fundamentowe zawsze posadawia się poniżej strefy przemarzania, przyjęło się sądzić, że wystarczy ocieplić same ściany fundamentowe, do poziomu górnej półki ław. Jednak uwzględniając wysokość ław (ok. 40 cm), przy stosunkowo płytkim posadowieniu ich spodu, może się zdarzyć, że półka znajduje się już powyżej strefy przemarzania. Ściany będą wówczas za niskie dla zapewnienia odpowiedniej głębokości termoizolacji poniżej poziomu gruntu – i należałoby ocieplić również ławy.


Przy posadowieniu przewidzianym na granicy strefy przemarzania powinno się ocieplić nie tylko ściany fundamentowe, ale też odsadzki ław (fot. PSPS)


>>> ZOBACZ TEŻ, JAKI STYROPIAN NADAJE SIĘ NA FUNDAMENTY

 

 


Konsultacje: Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu.
Publikacja ma charakter poglądowy. Rozwiązania wdrażane na budowie zawsze należy rozpatrywać indywidualnie, konsultując je z projektantem, wykonawcą, doradcą technicznym, kierownikiem budowy lub inspektorem nadzoru inwestorskiego.  

Data publikacji: 18 marca 2020

Zobacz także

Na ściany fundamentowe należy stosować styropian o obniżonej nasiąkliwości i odpowiednich właściwościach fizykomechanicznych (fot. PSPS)BUDOWLANE DETALE

Odpowiedni styropian na fundamenty

Decydując się na wykonanie izolacji termicznej fundamentów z płyt styropianowych (EPS) musimy pamiętać o wyborze właściwego typu styropianu. 
Pianka natryskowa o zamkniętej strukturze komórek jest sztywna (fot. PUR DOM)FUNDAMENTY

Jaka piana na fundamenty?

Izolacja fundamentów musi być nie tylko ciepła, ale też twarda i szczelna. Pianka natryskowa o strukturze zamkniętokomórkowej spełnia wszystkie wymagania.
Szkło piankowe to szybki i wygodny sposób na stabilną i ciepłą podbudowę płyty fundamentowej (fot. GEOCELL)PŁYTA FUNDAMENTOWA

Podbudowa ze szkła

To jest nie tylko możliwe, ale wręcz wskazane! Szkło piankowe to stabilna, ciepła i odporna na degradację warstwa podkładowa pod płytę fundamentową.