Zadaniem szpilek, czyli metalowych kotew wystających z wieńca na ścianach kolankowych, jest po pierwsze przenoszenie poziomych obciążeń z dachu na wieniec, a po drugie zapobieganie oderwaniu murłaty od podłoża (i podniesieniu dachu wskutek ssania wiatru). Rozstaw szpilek oblicza się na podstawie obciążeń działających na dach (zależnych między innymi od strefy wiatrowej i śniegowej, rodzaju pokrycia, konstrukcji więźby). Najczęściej rozmieszcza się je co 1-1,5 m, w taki sposób, żeby nie kolidowały z miejscami oparcia krokwi (z obliczeń może też wyjść rozstaw gęściejszy, np. co 50 czy 80 cm). Średnica szpilek to zazwyczaj 14-16 mm, jest to uzależnione i od obciążeń, i od wymiarów belki murłaty. Przed zabetonowaniem szpilki powinny być wygięte w kształt litery "L" i połączone ze zbrojeniem wieńca. Muszą też być dość głęboko zakotwione, żeby się nie poluzowały.
Szpilki najczęściej rozmieszcza się w wieńcu na ścianach kolankowych co 1-1,5 m (fot. Adam Penger)
Jeśli po wybetonowaniu wieńca okaże się, że wykonawca rozmieścił szpilki zbyt rzadko, brakujące można uzupełnić, osadzając je na kotwy chemiczne.
Publikacja ma charakter poglądowy. Rozwiązania wdrażane na budowie zawsze należy rozpatrywać indywidualnie, konsultując je z projektantem, wykonawcą, doradcą technicznym, kierownikiem budowy lub inspektorem nadzoru inwestorskiego.
Data publikacji: 10 stycznia 2020
Powiedzenie „diabeł tkwi w szczegółach” w budowlance nabiera znaczenia szczególnego. Niedociągnięcia na etapie przygotowywania konstrukcji, instalacji, izolacji i obróbek mogą być przyczyną bardzo poważnych problemów, a naprawa - jeśli w ogóle jest możliwa - zazwyczaj sporo kosztuje. Skutki drobnych błędów wykonawczych potrafią ciągnąć się latami, uprzykrzając życie inwestorom. Dobrze, jeśli kierownik budowy w porę je wyłapie. On wie, na co zwracać uwagę (dlatego tak ważna jest jego obecność na budowie). Ale samemu też warto interesować się budowlanymi detalami, wiedzieć, jak co poprawnie wykonać. Często w wyniku rutyny zapominają o tym nawet fachowcy! Mamy nadzieję, że prezentowane na tej stronie rozwiązania przydadzą się, choćby ku pamięci, nie tylko inwestorom i wykonawcom, ale też początkującym inżynierom.
Patronat Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa Oddział Warszawski