Nie wiesz? Pytaj! Wiesz? Pomóż!

Szpilki pod murłatę

Aby kotwy odpowiednio stabilizowały murłatę, same muszą być poprawnie osadzone w wieńcu. 

Zadaniem szpilek, czyli metalowych kotew wystających z wieńca na ścianach kolankowych, jest po pierwsze przenoszenie poziomych obciążeń z dachu na wieniec, a po drugie zapobieganie oderwaniu murłaty od podłoża (i podniesieniu dachu wskutek ssania wiatru). Rozstaw szpilek oblicza się na podstawie obciążeń działających na dach (zależnych między innymi od strefy wiatrowej i śniegowej, rodzaju pokrycia, konstrukcji więźby). Najczęściej rozmieszcza się je co 1-1,5 m, w taki sposób, żeby nie kolidowały z miejscami oparcia krokwi (z obliczeń może też wyjść rozstaw gęściejszy, np. co 50 czy 80 cm). Średnica szpilek to zazwyczaj 14-16 mm, jest to uzależnione i od obciążeń, i od wymiarów belki murłaty. Przed zabetonowaniem szpilki powinny być wygięte w kształt litery "L" i połączone ze zbrojeniem wieńca. Muszą też być dość głęboko zakotwione, żeby się nie poluzowały. 


Szpilki najczęściej rozmieszcza się w wieńcu na ścianach kolankowych co 1-1,5 m.  (fot. Adam Penger)

Jeśli po wybetonowaniu wieńca okaże się, że wykonawca rozmieścił szpilki zbyt rzadko, brakujące można uzupełnić, osadzając je na kotwy chemiczne.

 

 

 


Publikacja ma charakter poglądowy. Rozwiązania wdrażane na budowie zawsze należy rozpatrywać indywidualnie, konsultując je z projektantem, wykonawcą, doradcą technicznym, kierownikiem budowy lub inspektorem nadzoru inwestorskiego.  

Data publikacji: 10 stycznia 2020

Zobacz także

Funkcję elementów dystansowych pełnią najczęściej gotowe podkładki lub listwy (fot. KMR)BUDOWLANE DETALE

Dystanse pod zbrojenie

Zbrojenie żelbetowych elementów konstrukcyjnych powinno być umieszone na elementach dystansowych.
Grubość tynku nad przewodami nie może być mniejsza niż 5 mm (fot. TR)BUDOWLANE DETALE

Przewody elektryczne bez bruzdowania

Jeśli prowadzimy na ścianach przewody elektryczne wtynkowe, warstwa tynku musi być odpowiednio gruba, inaczej po pewnym czasie zaczną "przebijać" w postaci wyświeceń lub brudnych smug.
Haki powinny mieć minimum 5 cm długości i być odgięte pod kątem 135 stopni (rys. Eryka Rakoczy)BUDOWLANE DETALE

Haki strzemion w słupach

Aby strzemiona dobrze spełniały swoją funkcję, ich końcówki muszą być mocno odgięte ku środkowi.