Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Szpilki pod murłatę

Aby kotwy odpowiednio stabilizowały murłatę, same muszą być poprawnie osadzone w wieńcu. 

Zadaniem szpilek, czyli metalowych kotew wystających z wieńca na ścianach kolankowych, jest po pierwsze przenoszenie poziomych obciążeń z dachu na wieniec, a po drugie zapobieganie oderwaniu murłaty od podłoża (i podniesieniu dachu wskutek ssania wiatru). Rozstaw szpilek oblicza się na podstawie obciążeń działających na dach (zależnych między innymi od strefy wiatrowej i śniegowej, rodzaju pokrycia, konstrukcji więźby). Najczęściej rozmieszcza się je co 1-1,5 m, w taki sposób, żeby nie kolidowały z miejscami oparcia krokwi (z obliczeń może też wyjść rozstaw gęściejszy, np. co 50 czy 80 cm). Średnica szpilek to zazwyczaj 14-16 mm, jest to uzależnione i od obciążeń, i od wymiarów belki murłaty. Przed zabetonowaniem szpilki powinny być wygięte w kształt litery "L" i połączone ze zbrojeniem wieńca. Muszą też być dość głęboko zakotwione, żeby się nie poluzowały. 

Szpilki najczęściej rozmieszcza się w wieńcu na ścianach kolankowych co 1-1,5 m (fot. Adam Penger)
Szpilki najczęściej rozmieszcza się w wieńcu na ścianach kolankowych co 1-1,5 m (fot. Adam Penger)

Jeśli po wybetonowaniu wieńca okaże się, że wykonawca rozmieścił szpilki zbyt rzadko, brakujące można uzupełnić, osadzając je na kotwy chemiczne.

 

 

 


Publikacja ma charakter poglądowy. Rozwiązania wdrażane na budowie zawsze należy rozpatrywać indywidualnie, konsultując je z projektantem, wykonawcą, doradcą technicznym, kierownikiem budowy lub inspektorem nadzoru inwestorskiego.  

Data publikacji: 10 stycznia 2020

Zobacz także

Plastikowe rurki chronią szpilki przed zachlapaniem betonem (fot. red.)WYKONAWCÓW SPOSOBY NA...

Czyste szpilki

Aby wypuszczone z wieńca szpilki pod murłatę nie zostały zachlapane betonem, można osłonić ich końcówki plastikowymi rurkami. 
Stawia się je szybko, są czyste, suche, ciepłe i paroprzepuszczalne - mowa o ścianach Porotherm T Dryfix (fot. WIENERBERGER)JEDNOWARSTWOWE Z CERAMIKI

Sukces murowany… na sucho

Dzisiejszy inwestor szanuje czas i środowisko. Szuka rozwiązań dobrej jakości, energooszczędnych, ekologicznych, zdrowych, ale też szybkich i wygodnych w budowie. Nowoczesna ceramika budowlana, ze szczegółowo dopracowaną technologią murowanych na sucho ścian jednowarstwowych, doskonale wpisuje się w ten pozytywny trend.
Zamiast poziomować szalunki, można wytrasować linię na murze (fot. Adam Penger)WYKONAWCÓW SPOSOBY NA...

Wysokość wieńca

Dysponując miarą i elementami szalunkowymi o stałej szerokości, można łatwo wyznaczyć górną powierzchnię wieńca bez żmudnego poziomowania. Jak to zrobić?