Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Odpowiedni styropian na fundamenty

Decydując się na wykonanie izolacji termicznej fundamentów z płyt styropianowych (EPS) musimy pamiętać o wyborze właściwego typu styropianu. 

Ściany fundamentowe budynku można ocieplać styropianem, ale w żadnym wypadku nie mogą to być klasyczne płyty styropianowe przewidziane na fasady czy podłogi. W związku z tym, że termoizolacja fundamentów ma bezpośredni kontakt z gruntem, bezwzględnie należy stosować styropian o obniżonej nasiąkliwości i odpowiednich właściwościach fizykomechanicznych. Ze względu na parcie gruntu, styropian musi mieć wytrzymałość na ściskanie (CS) nie mniejszą niż 100 kPa (do głębokości 3,5 m) lub nawet większą, przy głębszych fundamentach (co w przypadku budynków indywidualnych należy do rzadkości). 

Specjalistyczne płyty styropianowe, które nadają się na fundamenty, zawsze są kolorowe – np. różowe, niebieskie, zielone, szare – co już na pierwszy rzut oka pomaga odróżnić je od zwykłych (fot. PSPS)
Specjalistyczne płyty styropianowe, które nadają się na fundamenty, zawsze są kolorowe – np. różowe, niebieskie, zielone, szare – co już na pierwszy rzut oka pomaga odróżnić je od zwykłych (fot. PSPS)

 

 

 


Konsultacje: Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu.
Publikacja ma charakter poglądowy. Rozwiązania wdrażane na budowie zawsze należy rozpatrywać indywidualnie, konsultując je z projektantem, wykonawcą, doradcą technicznym, kierownikiem budowy lub inspektorem nadzoru inwestorskiego.  

 

Data publikacji: 18 marca 2020

Zobacz także

Pianka natryskowa o zamkniętej strukturze komórek jest sztywna (fot. PUR DOM)FUNDAMENTY

Jaka piana na fundamenty?

Izolacja fundamentów musi być nie tylko ciepła, ale też twarda i szczelna. Pianka natryskowa o strukturze zamkniętokomórkowej spełnia wszystkie wymagania.
Szkło piankowe to szybki i wygodny sposób na stabilną i ciepłą podbudowę płyty fundamentowej (fot. GEOCELL)PŁYTA FUNDAMENTOWA

Podbudowa ze szkła

To jest nie tylko możliwe, ale wręcz wskazane! Szkło piankowe to stabilna, ciepła i odporna na degradację warstwa podkładowa pod płytę fundamentową.
Prace ociepleniowe mogą wykonywać tylko certyfikowani specjaliści (fot. PUR DOM)MATERIAŁY

Ocieplanie pianką natryskową

Szukasz sprawdzonego rozwiązania na trwałe, szczelne ocieplenie dachu, fundamentów albo podłogi? Pianka natryskowa to efekt gwarantowany przez certyfikowanych wykonawców.