Nie wiesz? Pytaj! Wiesz? Pomóż!

Kiedy potrzebna jest folia kubełkowa

Ocieplenie ścian fundamentowych wymaga osłony z folii kubełkowej tylko w uzasadnionych przypadkach. Nie ma sensu stosować jej bez potrzeby.

Dawniej, kiedy ścian fundamentowych nie ocieplano, a jedynie zabezpieczano przed wodą, podstawowym zadaniem folii kubełkowej była ochrona przed uszkodzeniem warstw hydroizolacyjnych. Tę funkcję z powodzeniem przejęły jednak płyty termoizolacyjne i nagminne stosowanie folii kubełkowej nie ma już racji bytu. Zakładając, że do ocieplenia ścian fundamentowych używamy materiału do tego przeznaczonego, np. specjalistycznych płyt styropianowych EPS o obniżonej nasiąkliwości i odpowiednio wysokiej wytrzymałości (więcej na ten temat pisaliśmy >>> TUTAJ) – stosowanie folii kubełkowej ma uzasadnienie tylko w dwóch przypadkach:

  • kiedy grunt wokół budynku jest nieprzepuszczalny, np. glina lub ił – należy wówczas wykonać drenaż opaskowy z obsypką żwirową wokół budynku, a na ociepleniu zastosować folię kubełkową z flizeliną (flizelina po stronie kubełków, od strony gruntu), dzięki której wody gruntowe odprowadzane będą do drenażu;
  • jeżeli w pobliżu fundamentów będą nasadzane rośliny, których korzenie mogłyby wrastać w termoizolację. Arkusze folii kubełkowej należy wówczas kłaść z dużym zakładem.

W przypadku gruntów przepuszczalnych nie ma potrzeby osłaniania termoizolacji folią kubełkową. Zasypuje się ją bezpośrednio gruntem lub piaskiem. Zarysowanie styropianowych kamieniem lub szkłem nie wpływa ani na ich parametry termiczne, ani też na mechaniczne.


Jeżeli termoizolacja fundamentów jest wykonana z właściwego materiału, a wokół budynku nie będzie drenażu ani przerastających korzeni, to nie powinno się stosować osłony z folii kubełkowej (fot. PSPS)

 

 

 


Publikacja ma charakter poglądowy. Rozwiązania wdrażane na budowie zawsze należy rozpatrywać indywidualnie, konsultując je z projektantem, wykonawcą, doradcą technicznym, kierownikiem budowy lub inspektorem nadzoru inwestorskiego.  

Data publikacji: 18 marca 2020

Zobacz także

ermoizolacja obwodowa nie tylko ogranicza straty ciepła, ale również chroni hydroizolację przed uszkodzeniami (fot. PSPS)BUDOWLANE DETALE

Głębokość ocieplenia fundamentów

Izolacja termiczna ścian fundamentowych powinna sięgać poniżej poziomu gruntu do głębokości strefy przemarzania.
Na ściany fundamentowe należy stosować styropian o obniżonej nasiąkliwości i odpowiednich właściwościach fizykomechanicznych (fot. PSPS)BUDOWLANE DETALE

Odpowiedni styropian na fundamenty

Decydując się na wykonanie izolacji termicznej fundamentów z płyt styropianowych (EPS) musimy pamiętać o wyborze właściwego typu styropianu. 
Minimalna głębokość oparcia płyt stropu TERIVA PANEL to 6 cm (fot. stropy.pl)BUDOWLANE DETALE

Oparcie stropu panelowego na ścianie

Paneli stropowe powinno się opierać na kształtkach wieńcowych lub na warstwie betonowej „poduszki”.