Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Kiedy potrzebna jest folia kubełkowa

Ocieplenie ścian fundamentowych wymaga osłony z folii kubełkowej tylko w uzasadnionych przypadkach. Nie ma sensu stosować jej bez potrzeby.

Dawniej, kiedy ścian fundamentowych nie ocieplano, a jedynie zabezpieczano przed wodą, podstawowym zadaniem folii kubełkowej była ochrona przed uszkodzeniem warstw hydroizolacyjnych. Tę funkcję z powodzeniem przejęły jednak płyty termoizolacyjne i nagminne stosowanie folii kubełkowej nie ma już racji bytu. Zakładając, że do ocieplenia ścian fundamentowych używamy materiału do tego przeznaczonego, np. specjalistycznych płyt styropianowych EPS o obniżonej nasiąkliwości i odpowiednio wysokiej wytrzymałości (więcej na ten temat pisaliśmy >>> TUTAJ) – stosowanie folii kubełkowej ma uzasadnienie tylko w dwóch przypadkach:

  • kiedy grunt wokół budynku jest nieprzepuszczalny, np. glina lub ił – należy wówczas wykonać drenaż opaskowy z obsypką żwirową wokół budynku, a na ociepleniu zastosować folię kubełkową z flizeliną (flizelina po stronie kubełków, od strony gruntu), dzięki której wody gruntowe odprowadzane będą do drenażu;
  • jeżeli w pobliżu fundamentów będą nasadzane rośliny, których korzenie mogłyby wrastać w termoizolację. Arkusze folii kubełkowej należy wówczas kłaść z dużym zakładem.

W przypadku gruntów przepuszczalnych nie ma potrzeby osłaniania termoizolacji folią kubełkową. Zasypuje się ją bezpośrednio gruntem lub piaskiem. Zarysowanie styropianowych kamieniem lub szkłem nie wpływa ani na ich parametry termiczne, ani też na mechaniczne.


Jeżeli termoizolacja fundamentów jest wykonana z właściwego materiału, a wokół budynku nie będzie drenażu ani przerastających korzeni, to nie powinno się stosować osłony z folii kubełkowej (fot. PSPS)

 

 

 


Konsultacje: Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu.
Publikacja ma charakter poglądowy. Rozwiązania wdrażane na budowie zawsze należy rozpatrywać indywidualnie, konsultując je z projektantem, wykonawcą, doradcą technicznym, kierownikiem budowy lub inspektorem nadzoru inwestorskiego.  

Data publikacji: 18 marca 2020

Zobacz także

W miejscach, gdzie przewidziane są trzpienie wzmacniające ściany fundamentów lub piwnic powinno się stosować hydroizolacje krystalizujące wewnątrz betonu (fot. KMR)BUDOWLANE DETALE

Izolacja fundamentu pod słupem

Na styku ławy i żelbetowych trzpieni wzmacniających ściany fundamentowe nie należy stosować papy ani mas bitumicznych, ale nie powinno się też pozostawiać tych miejsc bez hydroizolacji. Dobrze sprawdza się tu mieszanka krystalizująca wewnątrz betonu.
Czy warto inwestować w izolację ław fundamentowych? (fot. M. Pawlak)ŁAWY FUNDAMENTOWE

Pozioma izolacja ław fundamentowych

Robić czy nie robić? Na ławie czy pod ławą? Po co, jak i z czego? Sprawdź, w co inwestujesz.
Przy spełnieniu określonych warunków ławy można betonować bezpośrednio w wykopie (fot. TR)FUNDAMENTY

Ławy bez szalunków

Czy można zrobić fundamenty bezpośrednio w gruncie, bez deskowania? W wielu sytuacjach tak. Zapytaliśmy eksperta, kiedy szalunki są niezbędne, a kiedy można z nich zrezygnować - i jak poprawnie wykonać ławy ziemne.