Dawniej, kiedy ścian fundamentowych nie ocieplano, a jedynie zabezpieczano przed wodą, podstawowym zadaniem folii kubełkowej była ochrona przed uszkodzeniem warstw hydroizolacyjnych. Tę funkcję z powodzeniem przejęły jednak płyty termoizolacyjne i nagminne stosowanie folii kubełkowej nie ma już racji bytu. Zakładając, że do ocieplenia ścian fundamentowych używamy materiału do tego przeznaczonego, np. specjalistycznych płyt styropianowych EPS o obniżonej nasiąkliwości i odpowiednio wysokiej wytrzymałości (więcej na ten temat pisaliśmy >>> TUTAJ) – stosowanie folii kubełkowej ma uzasadnienie tylko w dwóch przypadkach:
W przypadku gruntów przepuszczalnych nie ma potrzeby osłaniania termoizolacji folią kubełkową. Zasypuje się ją bezpośrednio gruntem lub piaskiem. Zarysowanie styropianowych kamieniem lub szkłem nie wpływa ani na ich parametry termiczne, ani też na mechaniczne.
Jeżeli termoizolacja fundamentów jest wykonana z właściwego materiału, a wokół budynku nie będzie drenażu ani przerastających korzeni, to nie powinno się stosować osłony z folii kubełkowej (fot. PSPS)
Konsultacje: Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu.
Publikacja ma charakter poglądowy. Rozwiązania wdrażane na budowie zawsze należy rozpatrywać indywidualnie, konsultując je z projektantem, wykonawcą, doradcą technicznym, kierownikiem budowy lub inspektorem nadzoru inwestorskiego.
Data publikacji: 18 marca 2020
Powiedzenie „diabeł tkwi w szczegółach” w budowlance nabiera znaczenia szczególnego. Niedociągnięcia na etapie przygotowywania konstrukcji, instalacji, izolacji i obróbek mogą być przyczyną bardzo poważnych problemów, a naprawa - jeśli w ogóle jest możliwa - zazwyczaj sporo kosztuje. Skutki drobnych błędów wykonawczych potrafią ciągnąć się latami, uprzykrzając życie inwestorom. Dobrze, jeśli kierownik budowy w porę je wyłapie. On wie, na co zwracać uwagę (dlatego tak ważna jest jego obecność na budowie). Ale samemu też warto interesować się budowlanymi detalami, wiedzieć, jak co poprawnie wykonać. Często w wyniku rutyny zapominają o tym nawet fachowcy! Mamy nadzieję, że prezentowane na tej stronie rozwiązania przydadzą się, choćby ku pamięci, nie tylko inwestorom i wykonawcom, ale też początkującym inżynierom.
Patronat Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa Oddział Warszawski