Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Dziurawa membrana

Masz na dachu folię wstępnego krycia? Zanim zasłonisz ją materiałem pokryciowym, spójrz w górę i sprawdź, czy folia nie jest uszkodzona.

Podczas łacenia dachu nawet najbardziej staranni dekarze mogą niechcący uszkodzić folię wstępnego krycia. Łatwo przetrzeć ją czubkiem buta, przedziurawić narzędziami, czy choćby rozedrzeć przez zbyt silny naciąg między kontrłatami. Każde takie uszkodzenie jest potencjalnym zagrożeniem dla szczelności dachu. W niesprzyjających warunkach, kiedy woda dostanie się pod pokrycie, rozdarcie może skutkować przeciekaniem dachu i zniszczeniem jego ocieplenia oraz warstw wykończeniowych poddasza. Problem jest tym poważniejszy, że malutkie dziurki trudno jest dekarzom zauważyć z góry, kiedy mocują ołatowanie. Łatwo natomiast dojrzeć je z dołu, zwłaszcza w słoneczny dzień, kiedy przepuszczają promienie słońca.


Warto przyjrzeć się, w jakim stanie jest folia wstępnego krycia (FWK) dopóki jeszcze trwają prace dekarskie i jest czas na naprawę ewentualnych uszkodzeń (fot. TR)

Co zrobić z zauważonymi przetarciami czy otworami? Oczywiście zgłosić dekarzom i zakleić. Służą do tego jednostronne taśmy, najczęściej butylowe. Większość dekarzy dysponuje nimi na bieżąco, a w razie czego można je znaleźć w większości hurtowni budowlanych (jeśli mamy folię refleksyjną, taśma też powinna być refleksyjna!).

 

 

Data publikacji: 16 października 2019

Zobacz także

Minimalistyczne wzornictwo dachu pasuje do nowoczesnej architektury (fot. CREATON)MATERIAŁY POKRYCIOWE

Nowoczesność tkwi w prostocie

Oszczędna stylistyka, prostota i minimalizm formy, a jednocześnie niebanalna elegancja wpisująca się w aktualne trendy architektoniczne. Płaskie dachówki mają teraz swój czas.
Wybór konkretnego rozwiązania zależy między innymi od indywidualnych przyzwyczajeń dekarzy (fot. Wolfgang Eckert)DACH TRWALE SZCZELNY

Preferencje dekarzy

Za co dekarze cenią butylowe uszczelnienia? Czy rzeczywiście ich potrzebują? Z których rozwiązań korzystają najczęściej?
fot. TRPYTANIA I DYLEMATY

Skrajna krokiew

Jak powinna być usytuowana skrajna krokiew względem ściany szczytowej, żeby nie powstawał w tym miejscu mostek termiczny?