Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Pierwszy stopień schodów

Pierwszy, najniższy stopień schodów żelbetowych musi być wyższy niż pozostałe. Jaką powinien mieć wysokość? Jak wyznaczyć jego poziom, żeby po wykończeniu podłogi i wykonaniu okładziny schodów wszystkie stopnie były równe?

1. Określ docelową wysokość gotowych, wykończonych stopni (powinna być podana w projekcie, jeśli w trakcie budowy wprowadzone zostały zmiany, należy ją zweryfikować i określić zgodnie z nowymi ustaleniami) - na rysunku przyjęliśmy 17 cm. Jest to jednocześnie wysokość stopni w stanie surowym.

2. Określ grubość planowanej okładziny stopni (grubość całkowitą, razem z klejem) - na rysunku przyjęliśmy drewno 3 cm.

3. Określ całkowitą grubość wszystkich warstw podłogi począwszy od poziomu płyty fundamentowej lub podłogi na gruncie - na rysunku przyjęliśmy kolejno izolację termiczną 10 cm, podkład podłogowy 6 cm i posadzkę drewnianą 2 cm, czyli łącznie 18 cm.

4. Wyznacz wysokość pierwszego stopnia odejmując od wysokości docelowej grubość okładziny i dodając całkowitą grubość podłogi.
W naszym przykładzie: 17 cm - 3 cm + 18 cm = 32 cm.

Wyznaczanie wysokości pierwszego stopnia schodów - przykładowy schemat (rys. Eryka Rakoczy)
Wyznaczanie wysokości pierwszego stopnia schodów - przykładowy schemat (rys. Eryka Rakoczy)

Jeśli budynek jest posadowiony na ławach fundamentowych, pod schodami musi być wykonany fundament i wowczas przygotowując szalunki należy uwzględnić jeszcze dodatkowo zagłębienie stopnia poniżej poziomu podłogi na gruncie (na rysunku poziom płyty konstrukcyjnej odpowiada poziomowi podłogi na gruncie). 

 

 

 


Publikacja ma charakter poglądowy. Rozwiązania wdrażane na budowie zawsze należy rozpatrywać indywidualnie, konsultując je z projektantem, wykonawcą, doradcą technicznym, kierownikiem budowy lub inspektorem nadzoru inwestorskiego.  

Data publikacji: 28 października 2019

Zobacz także

Otwór na bramę garażową nie może zostać odsłonięty na zimę (fot. Eryka Rakoczy)PYTANIA I DYLEMATY

Jak zabezpieczyć bramę?

Zadaszyliśmy budynek i chcemy zostawić go na zimę, a wiosną rozpocząć prace ociepleniowe. Czym i jak najlepiej zabezpieczyć otwór na bramę garażową?
Kierownik budowy koordynuje prace i dba o ich zgodność z projektem oraz pozwoleniem na budowę (fot. stud.)ROZMOWY

Rola kierownika budowy

Dobry kierownik budowy wspiera inwestorów i chroni ich interesy. Warto w niego zainwestować. O tym, jak ważna jest jego rola, rozmawiamy z Tomaszem Rybarczykiem - architektem, inżynierem budownictwa, rzeczoznawcą budowlanym i kierownikiem budowy z wieloletnim stażem.
Chowana w ziemię brama to rozwiązanie na każdą działkę (fot. FANCY FENCE)RÓŻNE TRENDY

Brama "zjazdowa"

Brama wjazdowa, która chowa się w ziemi? FANCY FENCE to system niezastąpiony na wąskim lub pochyłym podjeździe, do tego wygodny, bezpieczny i zdecydowanie nietuzinkowy.