Nie wiesz? Pytaj! Wiesz? Pomóż!

Pierwszy stopień schodów

Pierwszy, najniższy stopień schodów żelbetowych musi być wyższy niż pozostałe. Jaką powinien mieć wysokość? Jak wyznaczyć jego poziom, żeby po wykończeniu podłogi i wykonaniu okładziny schodów wszystkie stopnie były równe?

1. Określ docelową wysokość gotowych, wykończonych stopni (powinna być podana w projekcie, jeśli w trakcie budowy wprowadzone zostały zmiany, należy ją zweryfikować i określić zgodnie z nowymi ustaleniami) - na rysunku przyjęliśmy 17 cm. Jest to jednocześnie wysokość stopni w stanie surowym.

2. Określ grubość planowanej okładziny stopni (grubość całkowitą, razem z klejem) - na rysunku przyjęliśmy drewno 3 cm.

3. Określ całkowitą grubość wszystkich warstw podłogi począwszy od poziomu płyty fundamentowej lub podłogi na gruncie - na rysunku przyjęliśmy kolejno izolację termiczną 10 cm, podkład podłogowy 6 cm i posadzkę drewnianą 2 cm, czyli łącznie 18 cm.

4. Wyznacz wysokość pierwszego stopnia odejmując od wysokości docelowej grubość okładziny i dodając całkowitą grubość podłogi.
W naszym przykładzie: 17 cm - 3 cm + 18 cm = 32 cm.


Wyznaczanie wysokości pierwszego stopnia schodów - przykładowy schemat (rys. Eryka Rakoczy)

Jeśli budynek jest posadowiony na ławach fundamentowych, pod schodami musi być wykonany fundament i wowczas przygotowując szalunki należy uwzględnić jeszcze dodatkowo zagłębienie stopnia poniżej poziomu podłogi na gruncie (na rysunku poziom płyty konstrukcyjnej odpowiada poziomowi podłogi na gruncie). 

 

Data publikacji: 28 października 2019

Zobacz także

Boniowanie to proces wymagający dokładności i troski o estetykę - listwy do boniowania ułatwiają osiągniecie zamierzonego efektu (fot. red.)BUDOWLANE DETALE

Bonie elewacyjne

W elewacji ocieplonej styropianem najlepiej zrobić bonie z wykorzystaniem systemowych profili. Jak je prawidłowo zamontować?
Szpilki muszą być odpowiednio rozmieszczone, wygięte i zakotwione w wieńcu (fot. Adam Penger)BUDOWLANE DETALE

Szpilki pod murłatę

Aby kotwy odpowiednio stabilizowały murłatę, same muszą być poprawnie osadzone w wieńcu.
Funkcję elementów dystansowych pełnią najczęściej gotowe podkładki lub listwy (fot. KMR)BUDOWLANE DETALE

Dystanse pod zbrojenie

Zbrojenie żelbetowych elementów konstrukcyjnych powinno być umieszone na elementach dystansowych.