1. Określ docelową wysokość gotowych, wykończonych stopni (powinna być podana w projekcie, jeśli w trakcie budowy wprowadzone zostały zmiany, należy ją zweryfikować i określić zgodnie z nowymi ustaleniami) - na rysunku przyjęliśmy 17 cm. Jest to jednocześnie wysokość stopni w stanie surowym.
2. Określ grubość planowanej okładziny stopni (grubość całkowitą, razem z klejem) - na rysunku przyjęliśmy drewno 3 cm.
3. Określ całkowitą grubość wszystkich warstw podłogi począwszy od poziomu płyty fundamentowej lub podłogi na gruncie - na rysunku przyjęliśmy kolejno izolację termiczną 10 cm, podkład podłogowy 6 cm i posadzkę drewnianą 2 cm, czyli łącznie 18 cm.
4. Wyznacz wysokość pierwszego stopnia odejmując od wysokości docelowej grubość okładziny i dodając całkowitą grubość podłogi.
W naszym przykładzie: 17 cm - 3 cm + 18 cm = 32 cm.
Wyznaczanie wysokości pierwszego stopnia schodów - przykładowy schemat (rys. Eryka Rakoczy)
Jeśli budynek jest posadowiony na ławach fundamentowych, pod schodami musi być wykonany fundament i wowczas przygotowując szalunki należy uwzględnić jeszcze dodatkowo zagłębienie stopnia poniżej poziomu podłogi na gruncie (na rysunku poziom płyty konstrukcyjnej odpowiada poziomowi podłogi na gruncie).
Publikacja ma charakter poglądowy. Rozwiązania wdrażane na budowie zawsze należy rozpatrywać indywidualnie, konsultując je z projektantem, wykonawcą, doradcą technicznym, kierownikiem budowy lub inspektorem nadzoru inwestorskiego.
Data publikacji: 28 października 2019
Powiedzenie „diabeł tkwi w szczegółach” w budowlance nabiera znaczenia szczególnego. Niedociągnięcia na etapie przygotowywania konstrukcji, instalacji, izolacji i obróbek mogą być przyczyną bardzo poważnych problemów, a naprawa - jeśli w ogóle jest możliwa - zazwyczaj sporo kosztuje. Skutki drobnych błędów wykonawczych potrafią ciągnąć się latami, uprzykrzając życie inwestorom. Dobrze, jeśli kierownik budowy w porę je wyłapie. On wie, na co zwracać uwagę (dlatego tak ważna jest jego obecność na budowie). Ale samemu też warto interesować się budowlanymi detalami, wiedzieć, jak co poprawnie wykonać. Często w wyniku rutyny zapominają o tym nawet fachowcy! Mamy nadzieję, że prezentowane na tej stronie rozwiązania przydadzą się, choćby ku pamięci, nie tylko inwestorom i wykonawcom, ale też początkującym inżynierom.
Patronat Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa Oddział Warszawski