Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Kształtki wieńcowe

Kształtki wieńcowe to elementy układane na górnej powierzchni ścian jako zewnętrzny szalunek tracony wieńca, a także jako podłoże pod belki lub płyty stropowe.

Przygotowując ściany pod oparcie stropu, warto wykorzystać gotowe kształtki wieńcowe. Stanowią one zewnętrzny szalunek tracony, a jednocześnie umożliwiają prawidłowe oparcie belek stropu gęstożebrowego albo prefabrykowanych płyt stropowych. Zapewniają też równomierne przekazywanie obciążeń na ściany. Kształtki na ściany zewnętrzne mają kształt litery L, a te na wewnętrzne ściany nośne - kształt spłaszczonego U. Warto sprawdzić szerokość stopki i porównać ją z grubością muru.

Najpopularniejsze na rynku są kształtki z keramzytobetonu - zewnętrzne
Najpopularniejsze na rynku są kształtki z keramzytobetonu - zewnętrzne "L" i pośrednie, symetryczne "U" (fot. KMR, Tomasz Rybarczyk)

Ścianom z ceramiki Porotherm dedykowane są systemowe elementy ceramiczne - mają wymiary odpowiadające grubości ściany, a ich zewnętrzne ścianki tworzą jednolitą z murem, ceramiczną powierzchnię (fot.  WIENERBERGER)
Ścianom z ceramiki Porotherm dedykowane są systemowe elementy ceramiczne - mają wymiary odpowiadające grubości ściany, a ich zewnętrzne ścianki tworzą jednolitą z murem, ceramiczną powierzchnię (fot.  WIENERBERGER)

Jeśli w projekcie przewidziano strop monolityczny i wieniec opuszczony, to z kształtek można przygotować na ścianach gotowe korytka. Do zaszalowania zostają wtedy tylko strefy nad otworami. To znacznie ułatwia i przyśpiesza prace (fot. KMR, Tomasz Madej)
Jeśli w projekcie przewidziano wiązary kratowe - bez stropu - albo strop monolityczny i wieniec opuszczony, to z kształtek można przygotować na ścianach gotowe korytka. Do zaszalowania zostają wtedy tylko strefy nad otworami. To znacznie ułatwia i przyśpiesza prace (fot. KMR, Tomasz Madej)

Kształtki wieńcowe nadają się do wszystkich typów bloczków i pustaków ściennych. Wmurowuje się je na tę samą zaprawę murarską, której używano do wznoszenia ściany (do cienkich spoin lub tradycyjną). W razie potrzeby, jeśli używamy zaprawy tradycyjnej (gruba warstwa) i kształtki delikatnie zapadają nam się od zewnętrznej cięższej strony ścianki, można ustabilizować je plastikowymi klinami. Poszczególne elementy spaja się zaprawą również między sobą.

Kształtki warto zamówić z wyprzedzeniem, bo chociaż są rozwiązaniem dość popularnym, to jednak nie wszystkie składy budowlane dysponują nimi "od ręki". Jeśli chodzi o montaż, to wystarczy wmurować je kilka dni przed planowanym betonowaniem stropu i wieńca, zaprawa nie potrzebuje więcej czasu na wiązanie. W razie wątpliwości, czy kształtka trzyma jak należy można spróbować „odbić” ją lekko od muru (powinna pozostać na miejscu).

 

 


Publikacja ma charakter poglądowy. Rozwiązania wdrażane na budowie zawsze należy rozpatrywać indywidualnie, konsultując je z projektantem, wykonawcą, doradcą technicznym, kierownikiem budowy lub inspektorem nadzoru inwestorskiego.  

Data publikacji: 18 stycznia 2022

Zobacz także

Kiedy musimy murować ściany na pełne spoiny poziome i pionowe, a kiedy z tych ostatnich możemy zrezygnować? (fot. H+H)ZASADY MUROWANIA

Czy spoiny pionowe są konieczne?

Ekonomiczna, szybka i łatwa wykonawczo budowa. Kiedy możemy zrezygnować z wypełniania zaprawą pionowej spoiny? Materiał prasowy H+H Polska.
Jednym ze sposobów na szybkie wymurowanie pionu wentylacyjnego jest użycie silikatowych pustaków wentylacyjnych (fot. red.)BUDOWLANE DETALE

Pion wentylacyjny murowany z silikatowych pustaków

Pion z silikatowych pustaków wentylacyjnych muruje się łatwo jak wieżę z klocków, ale trzeba pamiętać o jego prawidłowym połączeniu ze ścianą, a także o zagadnieniach akustyki i ognioodporności.
Dzięki wirtualnemu „Asystentowi projektanta H+H” możemy modelować naszą przegrodę i porównywać wyniki dla różnych materiałów (fot. H+H Polska)ŚCIANY

Zaprojektuj ciepłe ściany z wirtualnym „Asystentem projektanta H+H”

Ściana o wysokiej termoizolacyjności jest naszym sprzymierzeńcem zarówno pod względem rachunków za ogrzewanie, jak i zmniejszenia wpływu na środowisko.