Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Które haki wybrać do rynien kwadratowych?

W systemie Galeco STAL2 mamy do wyboru haki rynnowe doczołowe z zamkami, doczołowe płaskie i nakrokwiowe. Kiedy je stosować i jaki to ma wpływ na estetykę systemu?  

Dobór odpowiednich haków rynnowych powinien uwzględnić przede wszystkim konstrukcję połaci dachowej oraz położenie rynien względem krawędzi dachu. Jednak często możliwości jest kilka, wszystkie poprawne pod względem bezpieczeństwa, a dekarz nie zawsze spyta o nasze oczekiwania - tymczasem dla inwestora równie istotne, co trwałość i szczelność systemu rynnowego, są aspekty wizualne. Dlatego warto wiedzieć, jakie możliwości lub ograniczenia niesie konkretny rodzaj haków i jak wpłynie na finalny wygląd dachu.

Rynna wyeksponowana czy z maskownicą?

To w zasadzie pytanie kluczowe, a odpowiedź powinna się znaleźć już w projekcie domu – niestety, nie zawsze tak jest. Często inwestor sam decyduje o tym, czy rynny mają być widoczne, czy zasłonięte, i to dopiero na etapie zakupu materiałów na dach. O czym pamiętać?

Jeśli decydujemy się na montaż maskownicy, to wybór jest tylko jeden – systemowe haki doczołowe. Mają one wyprofilowane od spodu specjalne zamki umożliwiające wpięcie maskownicy. Nie będziemy mogli jej zamontować, jeżeli wykonawca zastosuje haki płaskie albo nakrokwiowe. Co bardzo istotne, system rynnowy przeznaczony do zasłonięcia maskownicą musi być montowany ze spadkiem max. 1 mm/m, a nawet zupełnie poziomo, podczas gdy rynny odsłonięte najczęściej mają spadek ok. 3 mm/m. Na to także, poza samym typem haków, należy zwrócić uwagę.

Jeśli planujemy montaż maskownicy, musimy użyć haków doczołowych z zamkami
Jeśli planujemy montaż maskownicy, musimy użyć haków doczołowych z zamkami. Nawet jeżeli maskownicę wepniemy dopiero za jakiś czas, od razu trzeba zamontować rynny na odpowiednich hakach i z właściwym spadkiem, czyli nie więcej niż 1 mm/m lub w poziomie (fot. GALECO)

Jeżeli wolimy rynny wyeksponowane, co w dzisiejszej architekturze jest dość popularne, to lepiej sprawdzą się haki płaskie. Wprawdzie nie ma przeciwwskazań, żeby orynnowanie zamocować na hakach doczołowych z zamkami, ale nie będą one korzystnie wyglądały na odsłoniętym orynnowaniu.

Haki płaskie przeznaczone są do wyeksponowanych systemów rynnowych, bez maskownicy (fot. GALECO)
Haki płaskie przeznaczone są do wyeksponowanych systemów rynnowych, bez maskownicy (fot. GALECO)

Ostateczny wybór, czy zastosujemy haki płaskie doczołowe, czy nakrokwiowe, lepiej zostawić fachowcom, bo ważna jest tu m.in. budowa dachu, obecność deski czołowej czy wymagania dotyczące wentylacji w okapie.

Hak płaski nakrokwiowy (po lewej) i doczołowy (po prawej) (fot. GALECO)
Hak płaski nakrokwiowy (po lewej) i doczołowy (po prawej) (fot. GALECO)

Niezależnie od wyboru, zawsze pamiętajmy o właściwym rozmieszczeniu haków. Zbyt rzadki rozstaw lub brak haków przy łączniku, odpływie albo w pobliżu narożników systemu to najczęstszy powód awarii.

>>> ZOBACZ WIĘCEJ O ROZMIESZCZENIU HAKÓW RYNNOWYCH

Warto też wiedzieć, że wszystkie opisane wyżej haki Galeco są przyporządkowane do najwyższej klasy nośności (H), zgodnie z odpowiednią normą (PN-EN 1462:2006 - „Uchwyty do rynien dachowych -- Wymagania i badania”).

 


Instrukcja montażu z podziałem na etapy i kroki
dostępna jest w aplikacji GALECO:
(sprawdź - kliknij w zdjęcie)


Konsultacje: Paweł Przybylski, Galeco.

Publikacja ma charakter poglądowy. Rozwiązania wdrażane na budowie zawsze należy rozpatrywać indywidualnie, konsultując je z projektantem, wykonawcą, doradcą technicznym, kierownikiem budowy lub inspektorem nadzoru inwestorskiego.  

Data publikacji: 16 lutego 2022

Zobacz także

Na jakie niuanse zwrócić uwagę przy wyborze dachówek, żeby uzyskać idealny efekt estetyczny? Przeczytaj artykuł (fot. CREATON)WYBIERZ SWÓJ DACH

Dachówki dla perfekcjonistów

Dachówki płaskie, faliste, czerwone, antracytowe… Styl pokrycia dachowego jest indywidualną kwestią każdego projektu i preferencji inwestora. Ale ogólny wybór wzoru to jedno, a im głębiej wchodzimy w szczegóły, tym więcej pojawia się niuansów mających wpływ na finalny wygląd dachu. Na co zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji?
IzolPoznań izolacje natryskowe. Ocieplanie poddaszy pianą. Jak wybrać dobrą ekipę?ROZMOWY

Ocieplanie poddaszy pianą. Jak znaleźć dobrą ekipę?

Rozmowa z polecanym wielkopolskim wykonawcą izolacji natryskowych o profesjonalnym podejściu do klienta, o jakości i zaufaniu do rzemiosła, jakim jest ocieplanie pianką PUR.
Przydomowa samowola. Co nam wolno wybudować?ROZMOWY

Przydomowa samowola

Czy garaż, wiata, kompostownik albo fotowoltaika wymagają zgłoszenia? Jaka jest kara? Jak zalegalizować samowolę budowlaną? Rozmowa na YouTube o tym, co nam wolno wybudować na własną rękę, a co musimy zgłosić odpowiednim organom nadzoru.