Nie wiesz? Pytaj! Wiesz? Pomóż!

Ile waży śnieg?

Obciążenie dachu topniejącym śniegiem może być nawet 10 razy większe niż świeżym śnieżnym puchem! Zobacz, jaki wpływ na ciężar śniegu ma jego rodzaj i gęstość.

Wbrew obiegowej opinii topniejący śnieg sam z siebie nie robi się cięższy, bo dopóki jego ilość pozostaje niezmienna, to nie ma znaczenia, czy jest suchy, czy mokry - jego ciężar nie ulega zmianie (pomijamy ubytek ciężaru na skutek spływania z dachu wody z topniejącej pokrywy). Problem polega na tym, że leżący od pierwszego opadu śnieg jest przez całą zimę stopniowo przykrywany świeżym, który dociąża połać. Pokrywę śnieżną zbija wiatr, więc trudno ocenić jej rzeczywisty ciężar na podstawie porównania grubości świeżego sypkiego śniegu na ziemi. Podczas roztopów śnieg chłonie też wodę deszczową. Zmieniająca się w sposób trudny do przewidzenia, wskutek różnych czynników, gęstość pokrywy śnieżnej wpływa na wielkość obciążeń, jakim poddawany jest dach.

Orientacyjny ciężar różnych rodzajów śniegu:

  • bardzo puszysty śnieg:  < 30 kg/m3
  • świeży suchy śnieg:  30-100 kg/m3
  • świeży mokry śnieg:  100-200 kg/m3
  • świeży śnieg zbity przez wiatr:  ok. 200 kg/m3
  • zbity śnieg późną zimą:  200-300 kg/m3
  • śnieg pod koniec roztopów wiosną:  ok. 400 kg/m3

Jak widać, wiosną obciążenie dachu może być nawet ponad 10 razy większe, niż wczesną zimą! Należy to uwzględnić zwłaszcza w rejonach narażonych na obfite opady śniegu i silne wiatry. 

UWAGA! Dodatkowym problemem są zsuwające się grube płaty śniegu, które zalegając na połaci przy zabezpieczeniach przeciwśnieżnych obciążają dach w sposób nierównomierny i niekotrolowany!


Opracowanie na podstawie materiałów konferencyjnych CW Lundberg AB "Bezpieczeństwo dachów zimą".

Data publikacji: 1 listopada 2018

Zobacz także

fot. AWILUX POLSKARÓŻNE TRENDY

Wpuść światło, nie hałas

Budujesz dom w pobliżu szkoły, lotniska, stadionu, pętli tramwajowej? Poziom emitowanych decybeli może negatywnie odbijać się na zdrowiu Twoim i Twoich bliskich. Jednym ze sposobów radzenia sobie z hałasem są okna dźwiękoszczelne.
Wytrzymałość muru zależy nie tylko od klasy budulcaSZCZYPTA TEORII

Wytrzymałość muru na ściskanie

Czy wiecie, że mur z betonu komórkowego może mieć nośność większą, niż ten z ceramiki? Klasa elementów ściennych to tylko jeden z czynników decydujących o wytrzymałości ściany - zobacz, co jeszcze ma na nią wpływ.
Stal musi mieć właściwości odpowiednie dla przeznaczenia (fot. KMR)SZCZYPTA TEORII

Gatunki stali zbrojeniowej

W Polsce dopuszczone są do stosowania dwie normy - europejska i krajowa. Wprowadza to chaos w nazewnictwie, trudno powiązać ofertę handlową z projektem. Jak kupić dobrą stal?