Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Ile waży śnieg?

Świeży puch ma gęstość 30 kg/m3, ale już topniejący zbity śnieg to dla dachu obciążenie ponad 10 razy większe! Zobacz, jaki wpływ na ciężar ma struktura pokrywy śnieżnej.

Wbrew obiegowej opinii topniejący śnieg sam z siebie nie robi się cięższy, bo dopóki jego ilość pozostaje niezmienna, to nie ma znaczenia, czy jest suchy, czy mokry - jego ciężar nie ulega zmianie (pomijamy ubytek ciężaru na skutek spływania z dachu wody z topniejącej pokrywy). Problem polega na tym, że leżący od pierwszego opadu śnieg jest przez całą zimę stopniowo przykrywany świeżym, który dociąża połać. Pokrywę śnieżną zbija wiatr, więc trudno ocenić jej rzeczywisty ciężar na podstawie porównania grubości świeżego sypkiego śniegu na ziemi. Podczas roztopów śnieg chłonie też wodę deszczową. Zmieniająca się w sposób trudny do przewidzenia, wskutek różnych czynników, gęstość pokrywy śnieżnej wpływa na wielkość obciążeń, jakim poddawany jest dach.

Ile waży śnieg? Jaki wpływ na obciążenia ma struktura pokrywy śnieznej? Zobacz artykuł.

Orientacyjny ciężar różnych rodzajów śniegu:

  • bardzo puszysty śnieg:  < 30 kg/m3
  • świeży suchy śnieg:  30-100 kg/m3
  • świeży mokry śnieg:  100-200 kg/m3
  • świeży śnieg zbity przez wiatr:  ok. 200 kg/m3
  • zbity śnieg późną zimą:  200-300 kg/m3
  • śnieg pod koniec roztopów wiosną:  ok. 400 kg/m3

Jak widać, wiosną obciążenie dachu może być nawet ponad 10 razy większe, niż wczesną zimą! Należy to uwzględnić zwłaszcza w rejonach narażonych na obfite opady śniegu i silne wiatry. 

UWAGA! Dodatkowym problemem są zsuwające się grube płaty śniegu, które zalegając na połaci przy zabezpieczeniach przeciwśnieżnych obciążają dach w sposób nierównomierny i niekotrolowany!


Opracowanie na podstawie materiałów konferencyjnych CW Lundberg AB "Bezpieczeństwo dachów zimą".

Data publikacji: 11 stycznia 2021

Zobacz także

Od stycznia 2021 roku obowiązują nowe wymagania w zakresie efektywności energetycznej budynków. Jak zmieniają się dotychczasowe wartości U i Ep dla budynków jednorodzinnych?SZCZYPTA TEORII

Nowe wartości U i Ep

Od stycznia 2021 roku obowiązują nowe wymagania w zakresie efektywności energetycznej budynków. Jak zmieniają się dotychczasowe wartości U i Ep dla budynków jednorodzinnych?
Poradnik inwestora - bezpłatny pdf do pobraniaAKADEMIA

Poradnik inwestora - bezpłatny pdf do pobrania

Poradniki inwestora - do pobrania bezpłatnie w wersji pdf.
AKTUALNOŚCI BRANŻOWE

BIM z nakładką Armacell

Nowa nakładka Armacell dla BIM w Autodesk Revit® - wygodne i bezbłędne projektowanie izolacji systemów rurowych oraz kanałów wentylacyjnych.