Drążenia wewnątrz pustaków ceramicznych zapewniają im dobre parametry cieplne, ale utrudniają precyzyjne wykonanie narożników, bo po cięciu powierzchnia pustaka nie jest gładka (a cięcie jest potrzebne dla zapewnienia właściwego przewiązania muru w kolejnych warstwach). Rozwiązaniem jest stosowanie specjalnych elementów uzupełniających, czyli pustaków Porotherm 25 3x1/3. Mają one zmodyfikowany układ drążeń, są przedzielone w dwóch miejscach równymi wewnętrznymi ściankami. Dzięki temu łatwo podzielić pustak na dwie części o gładkich powierzchniach czołowych. I nie potrzeba do tego elektronarzędzi, wystarczy zwykły murarski młotek.
Wymurowany przy użyciu pustaków Porotherm 25 3x1/3 narożnik zachowuje wymagane przewiązanie, a równą ścianę łatwo jest ocieplić i wykończyć (rys. WIENERBERGER)
Po docięciu, część pustaka o wymiarze 1/3 wstawia się w skraj narożnika, kierunkując ją raz w stronę jednej narożnej ściany, raz drugiej, naprzemiennie w kolejnych warstwach - zgodnie z rysunkiem:
Schemat narożnika w ścianie o grubości 25 cm z wykorzystaniem pustaka Porotherm 25 3x1/3 (rys. WIENERBERGER)
Pustaki Porotherm 25 3x1/3 dostępne są w wersjach odpowiednich dla wszystkich technologii murowania, zarówno klasycznych na tradycyjną zaprawę murarską do grubych spoin, jak i nowoczesnych cienkospoinowych Profi oraz Dryfix (murowanie „na sucho”).
Konsultacje: Wienerberger Ceramika Budowlana.
Publikacja ma charakter poglądowy. Rozwiązania wdrażane na budowie zawsze należy rozpatrywać indywidualnie, konsultując je z projektantem, wykonawcą, doradcą technicznym, kierownikiem budowy lub inspektorem nadzoru inwestorskiego.
Data publikacji: 22 listopada 2021
Powiedzenie „diabeł tkwi w szczegółach” w budowlance nabiera znaczenia szczególnego. Niedociągnięcia na etapie przygotowywania konstrukcji, instalacji, izolacji i obróbek mogą być przyczyną bardzo poważnych problemów, a naprawa - jeśli w ogóle jest możliwa - zazwyczaj sporo kosztuje. Skutki drobnych błędów wykonawczych potrafią ciągnąć się latami, uprzykrzając życie inwestorom. Dobrze, jeśli kierownik budowy w porę je wyłapie. On wie, na co zwracać uwagę (dlatego tak ważna jest jego obecność na budowie). Ale samemu też warto interesować się budowlanymi detalami, wiedzieć, jak co poprawnie wykonać. Często w wyniku rutyny zapominają o tym nawet fachowcy! Mamy nadzieję, że prezentowane na tej stronie rozwiązania przydadzą się, choćby ku pamięci, nie tylko inwestorom i wykonawcom, ale też początkującym inżynierom.
Patronat Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa Oddział Warszawski