Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Porotherm 25 cm - wykonanie narożnika

Narożnik w ścianie z ceramiki o grubości 25 cm najłatwiej i najdokładniej wykonamy korzystając z systemowego pustaka uzupełniającego Porotherm 25 3x1/3.

Drążenia wewnątrz pustaków ceramicznych zapewniają im dobre parametry cieplne, ale utrudniają precyzyjne wykonanie narożników, bo po cięciu powierzchnia pustaka nie jest gładka (a cięcie jest potrzebne dla zapewnienia właściwego przewiązania muru w kolejnych warstwach). Rozwiązaniem jest stosowanie specjalnych elementów uzupełniających, czyli pustaków Porotherm 25 3x1/3. Mają one zmodyfikowany układ drążeń, są przedzielone w dwóch miejscach równymi wewnętrznymi ściankami. Dzięki temu łatwo podzielić pustak na dwie części o gładkich powierzchniach czołowych. I nie potrzeba do tego elektronarzędzi, wystarczy zwykły murarski młotek.

Wymurowany przy użyciu pustaków Porotherm 25 3x1/3 narożnik zachowuje wymagane przewiązanie, a równą ścianę łatwo jest ocieplić i wykończyć (rys. WIENERBERGER)
Wymurowany przy użyciu pustaków Porotherm 25 3x1/3 narożnik zachowuje wymagane przewiązanie, a równą ścianę łatwo jest ocieplić i wykończyć (rys. WIENERBERGER) 

Po docięciu, część pustaka o wymiarze 1/3 wstawia się w skraj narożnika, kierunkując ją raz w stronę jednej narożnej ściany, raz drugiej, naprzemiennie w kolejnych warstwach - zgodnie z rysunkiem:

Schemat narożnika w ścianie o grubości 25 cm z wykorzystaniem pustaka Porotherm 25 3x1/3 (rys. WIENERBERGER)
Schemat narożnika w ścianie o grubości 25 cm z wykorzystaniem pustaka Porotherm 25 3x1/3 (rys. WIENERBERGER)

Pustaki Porotherm 25 3x1/3 dostępne są w wersjach odpowiednich dla wszystkich technologii murowania, zarówno klasycznych na tradycyjną zaprawę murarską do grubych spoin, jak i nowoczesnych cienkospoinowych Profi oraz Dryfix (murowanie „na sucho”).

 

 


Konsultacje: Wienerberger Ceramika Budowlana.
Publikacja ma charakter poglądowy. Rozwiązania wdrażane na budowie zawsze należy rozpatrywać indywidualnie, konsultując je z projektantem, wykonawcą, doradcą technicznym, kierownikiem budowy lub inspektorem nadzoru inwestorskiego.  

 

Data publikacji: 22 listopada 2021

Zobacz także

Wolno stojące murowane ściany działowe należy wzmacniać zbrojeniem, najlepiej układanym w każdej spoinie poziomej (fot. red.)BUDOWLANE DETALE

Wolno stojąca ściana działowa

Jak zapewnić stabilność murowanym ścianom działowym, które nie są po bokach zakotwione w ścianach nośnych?
Czy ścianę trójwarstwową można murować na cienkie spoiny? (fot. SOLBET)PYTANIA I DYLEMATY

Czy ścianę trójwarstwową można murować na cienkie spoiny?

Chciałbym wumurować ściany domu z betonu komórkowego, ale w technologii trójwarstwowej: bloczki 24 cm, styropian i bloczki 12 cm. Czy mogę murować na cienkie spoiny?
Ile kosztują ściany z pustaków ceramicznych Porotherm? (fot. WIENERBERGER)CERAMIKA

Dom w koncepcji e4

Chcesz zbudować dom w nowoczesnym systemie Porotherm? Zobacz przygotowane przez Wienerberger zestawienie parametrów i kosztów zewnętrznych ścian z pustaków ceramicznych w technologii jedno, dwu- i trójwarstwowej.