Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Oparcie słupka na stropie

Jak prawidłowo ustawić na stropie drewniane słupy podtrzymujące więźbę dachową?

Ponieważ prace ciesielskie związane z konstrukcją dachu wykonuje się na otwartym budynku, należy liczyć się z tym, że podłoże – w tym wypadku beton stropu – jest mokre. Nawet, jeśli nie pada, to w betonie zapewne obecna jest wilgoć technologiczna, którą drewno kapilarnie podciągnie. Dlatego pod słupem powinna się znaleźć przekładka z folii lub papy.

Druga kwestia to prawidłowe ustabilizowanie słupka. Po wymierzeniu i ustawieniu w wyznaczonym miejscu, należy zamocować go do stropu za pomocą kątowników ciesielskich. Ze względu na znaczną wiotkość elementu, powinno się go też na czas montażu podeprzeć.

Drewniany słupek podtrzymujący więźbę dachową powinno się oprzeć na przekładce z folii lub papy i zamocować mechanicznie do stropu za pomocą kątowników ciesielskich (fot. Adam Penger)
Drewniany słupek podtrzymujący więźbę dachową powinno się ustawić na przekładce z folii lub papy i zamocować mechanicznie do stropu za pomocą kątowników ciesielskich (fot. Adam Penger)

 


Konsultacje: Adam Penger.
Publikacja ma charakter poglądowy. Rozwiązania wdrażane na budowie zawsze należy rozpatrywać indywidualnie, konsultując je z projektantem, wykonawcą, doradcą technicznym, kierownikiem budowy lub inspektorem nadzoru inwestorskiego.  

Data publikacji: 3 marca 2022

Zobacz także

Średnia dobowa temperatura podczas betonowania nie powinna spadać poniżej 5 stopni (fot. KMR)INNE

Czy można betonować w zimie?

Kiedy aura straszy przymrozkami, najlepiej nie prowadzić prac betoniarskich. Ale jeśli nie mamy wyboru - w niskiej temperaturze z betonem też można sobie poradzić.
Prefabrykowane belki nośne muszą być dobrze podparte (fot. BRUK-BET TERMALICA)STROP

Nie lekceważ stropu gęstożebrowego!

Stropy gęstożebrowe, nazywane potocznie stropami typu Teriva, mają niechlubną opinię "tych, co zawsze pękają". To nie jest cecha stropu - to efekt błędów wykonawczych i braku staranności. Sprawdź, jak ich uniknąć.
Strop panelowy łatwo jest w dowolny sposób wykończyć - otynkować albo tylko pomalować (fot. stropy.pl)STROPY PANELOWE

Jak wykończyć strop panelowy?

Dolna powierzchnia stropu z prefabrykowanych płyt jest równa i łatwo ją otynkować, albo nawet tylko pomalować sufit. Zobacz zalecenia wykonawcze.