Ponieważ prace ciesielskie związane z konstrukcją dachu wykonuje się na otwartym budynku, należy liczyć się z tym, że podłoże – w tym wypadku beton stropu – jest mokre. Nawet, jeśli nie pada, to w betonie zapewne obecna jest wilgoć technologiczna, którą drewno kapilarnie podciągnie. Dlatego pod słupem powinna się znaleźć przekładka z folii lub papy.
Druga kwestia to prawidłowe ustabilizowanie słupka. Po wymierzeniu i ustawieniu w wyznaczonym miejscu, należy zamocować go do stropu za pomocą kątowników ciesielskich. Ze względu na znaczną wiotkość elementu, powinno się go też na czas montażu podeprzeć.
Drewniany słupek podtrzymujący więźbę dachową powinno się ustawić na przekładce z folii lub papy i zamocować mechanicznie do stropu za pomocą kątowników ciesielskich (fot. Adam Penger)
Konsultacje: Adam Penger.
Publikacja ma charakter poglądowy. Rozwiązania wdrażane na budowie zawsze należy rozpatrywać indywidualnie, konsultując je z projektantem, wykonawcą, doradcą technicznym, kierownikiem budowy lub inspektorem nadzoru inwestorskiego.
Data publikacji: 3 marca 2022
Powiedzenie „diabeł tkwi w szczegółach” w budowlance nabiera znaczenia szczególnego. Niedociągnięcia na etapie przygotowywania konstrukcji, instalacji, izolacji i obróbek mogą być przyczyną bardzo poważnych problemów, a naprawa - jeśli w ogóle jest możliwa - zazwyczaj sporo kosztuje. Skutki drobnych błędów wykonawczych potrafią ciągnąć się latami, uprzykrzając życie inwestorom. Dobrze, jeśli kierownik budowy w porę je wyłapie. On wie, na co zwracać uwagę (dlatego tak ważna jest jego obecność na budowie). Ale samemu też warto interesować się budowlanymi detalami, wiedzieć, jak co poprawnie wykonać. Często w wyniku rutyny zapominają o tym nawet fachowcy! Mamy nadzieję, że prezentowane na tej stronie rozwiązania przydadzą się, choćby ku pamięci, nie tylko inwestorom i wykonawcom, ale też początkującym inżynierom.
Patronat Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa Oddział Warszawski