Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Gabionowa podbudowa

Walec gabionowy – proste rozwiązanie na grząską działkę.

Woda na działce podczas wiosennych roztopów, kłopot z utwardzeniem podłoża na podjeździe, grząskie dojście do domu – a na budowie ciągle nerwy, bałagan i problemy z dojazdem. Wymiana gruntu nie zawsze jest możliwa „od ręki”, a w polowych warunkach trudno zrobić mocną podbudowę. Niektórzy inwestorzy tymczasowo decydują się na wielkoformatowe żelbetowe płyty, jednak później, po skończeniu budowy, często nie ma co z nimi zrobić. Inni próbują rozkładać na terenie siatkę i wysypywać ją kamieniami, jednak ich punktowy nacisk sprawia, że szybko nierównomiernie się zapadają, potrzeba ich dużo, a efekt nie jest zadawalający (choć to zawsze kwestia indywidualnych warunków).

Sprytnym rozwiązaniem są walce gabionowe, wykonane z grubego drutu i wypełnione kamieniami. Druciana osłona jest ocynkowana, więc nie grozi jej korozja, zaś wypełnienie z grubego kruszywa dobrze filtruje wodę opadową, a jednocześnie ma wysoką wytrzymałość mechaniczną. Dzięki formie owiniętego siatką walca, kamienie nie zapadają się w podłożu, tylko skutecznie je utwardzają, eliminując problem codziennego brodzenia po kolana w błocie.

Ułożone ściśle obok siebie walce gabionowe stabilizują podłoże i są niekłopotliwe w eksploatacji zarówno podczas budowy, jak i później, kiedy już zamieszkamy w domu (fot. EKO-MET)
Ułożone ściśle obok siebie walce gabionowe stabilizują podłoże i są niekłopotliwe w eksploatacji zarówno podczas budowy, jak i później, kiedy już zamieszkamy w domu (fot. P.P.H.U. EKO-MET)

Walce gabionowe kupuje się na sztuki. W przeciwieństwie do gabionowych koszy prostopadłościennych, które przyjeżdżają na budowę gotowe, walce odbierzemy w formie „rozciągniętej” – płasko – i musimy je samodzielnie zwinąć. 


Za pomysł i zgodę na publikację dziękujemy firmie P.P.H.U. Eko-Met z Tęgoborza.

Data publikacji: 8 marca 2022

Zobacz także

Dzięki zagęszczeniu, przestrzenie między prętami w dolnej części ogrodzenia zmniejszone są do 75 mm (fot. PLAST-MET)INSPIRACJE

Bezpieczne ogrodzenie

Ogrodzenie frontowe AMETYST ma w dolnej części zagęszczone pręty, co z pewnością docenią rodzice małych dzieci i właściciele niewielkich zwierząt domowych.
Chowana w ziemię brama to rozwiązanie na każdą działkę (fot. FANCY FENCE)RÓŻNE TRENDY

Brama "zjazdowa"

Brama wjazdowa, która chowa się w ziemi? FANCY FENCE to system niezastąpiony na wąskim lub pochyłym podjeździe, do tego wygodny, bezpieczny i zdecydowanie nietuzinkowy.
To wcale nie taki głupi pomysł, żeby najpierw pobawić się w organizację na makiecie... (fot. MichaelGaida)DZIAŁKA

Zorganizowany plac budowy

Przez co najmniej kilka miesięcy to właśnie tu toczy się budowlane życie. Trzeba zapewnić dostęp do podstawowych mediów, schemat komunikacyjny, miejsce pracy i składowania sprzętu. Logistyka i porządek oszczędzą czas, pieniądze i nerwy.