Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Gabionowa podbudowa

Walec gabionowy – proste rozwiązanie na grząską działkę.

Woda na działce podczas wiosennych roztopów, kłopot z utwardzeniem podłoża na podjeździe, grząskie dojście do domu – a na budowie ciągle nerwy, bałagan i problemy z dojazdem. Wymiana gruntu nie zawsze jest możliwa „od ręki”, a w polowych warunkach trudno zrobić mocną podbudowę. Niektórzy inwestorzy tymczasowo decydują się na wielkoformatowe żelbetowe płyty, jednak później, po skończeniu budowy, często nie ma co z nimi zrobić. Inni próbują rozkładać na terenie siatkę i wysypywać ją kamieniami, jednak ich punktowy nacisk sprawia, że szybko nierównomiernie się zapadają, potrzeba ich dużo, a efekt nie jest zadawalający (choć to zawsze kwestia indywidualnych warunków).

Sprytnym rozwiązaniem są walce gabionowe, wykonane z grubego drutu i wypełnione kamieniami. Druciana osłona jest ocynkowana, więc nie grozi jej korozja, zaś wypełnienie z grubego kruszywa dobrze filtruje wodę opadową, a jednocześnie ma wysoką wytrzymałość mechaniczną. Dzięki formie owiniętego siatką walca, kamienie nie zapadają się w podłożu, tylko skutecznie je utwardzają, eliminując problem codziennego brodzenia po kolana w błocie.

Ułożone ściśle obok siebie walce gabionowe stabilizują podłoże i są niekłopotliwe w eksploatacji zarówno podczas budowy, jak i później, kiedy już zamieszkamy w domu (fot. EKO-MET)
Ułożone ściśle obok siebie walce gabionowe stabilizują podłoże i są niekłopotliwe w eksploatacji zarówno podczas budowy, jak i później, kiedy już zamieszkamy w domu (fot. P.P.H.U. EKO-MET)

Walce gabionowe kupuje się na sztuki. W przeciwieństwie do gabionowych koszy prostopadłościennych, które przyjeżdżają na budowę gotowe, walce odbierzemy w formie „rozciągniętej” – płasko – i musimy je samodzielnie zwinąć. 


Za pomysł i zgodę na publikację dziękujemy firmie P.P.H.U. Eko-Met z Tęgoborza.

Data publikacji: 8 marca 2022

Zobacz także

IzolPoznań izolacje natryskowe. Ocieplanie poddaszy pianą. Jak wybrać dobrą ekipę?ROZMOWY

Ocieplanie poddaszy pianą. Jak znaleźć dobrą ekipę?

Rozmowa z polecanym wielkopolskim wykonawcą izolacji natryskowych o profesjonalnym podejściu do klienta, o jakości i zaufaniu do rzemiosła, jakim jest ocieplanie pianką PUR.
Przydomowa samowola. Co nam wolno wybudować?ROZMOWY

Przydomowa samowola

Czy garaż, wiata, kompostownik albo fotowoltaika wymagają zgłoszenia? Jaka jest kara? Jak zalegalizować samowolę budowlaną? Rozmowa na YouTube o tym, co nam wolno wybudować na własną rękę, a co musimy zgłosić odpowiednim organom nadzoru.
Dzięki zagęszczeniu, przestrzenie między prętami w dolnej części ogrodzenia zmniejszone są do 75 mm (fot. PLAST-MET)INSPIRACJE

Bezpieczne ogrodzenie

Ogrodzenie frontowe AMETYST ma w dolnej części zagęszczone pręty, co z pewnością docenią rodzice małych dzieci i właściciele niewielkich zwierząt domowych.