Woda na działce podczas wiosennych roztopów, kłopot z utwardzeniem podłoża na podjeździe, grząskie dojście do domu – a na budowie ciągle nerwy, bałagan i problemy z dojazdem. Wymiana gruntu nie zawsze jest możliwa „od ręki”, a w polowych warunkach trudno zrobić mocną podbudowę. Niektórzy inwestorzy tymczasowo decydują się na wielkoformatowe żelbetowe płyty, jednak później, po skończeniu budowy, często nie ma co z nimi zrobić. Inni próbują rozkładać na terenie siatkę i wysypywać ją kamieniami, jednak ich punktowy nacisk sprawia, że szybko nierównomiernie się zapadają, potrzeba ich dużo, a efekt nie jest zadawalający (choć to zawsze kwestia indywidualnych warunków).
Sprytnym rozwiązaniem są walce gabionowe, wykonane z grubego drutu i wypełnione kamieniami. Druciana osłona jest ocynkowana, więc nie grozi jej korozja, zaś wypełnienie z grubego kruszywa dobrze filtruje wodę opadową, a jednocześnie ma wysoką wytrzymałość mechaniczną. Dzięki formie owiniętego siatką walca, kamienie nie zapadają się w podłożu, tylko skutecznie je utwardzają, eliminując problem codziennego brodzenia po kolana w błocie.
Ułożone ściśle obok siebie walce gabionowe stabilizują podłoże i są niekłopotliwe w eksploatacji zarówno podczas budowy, jak i później, kiedy już zamieszkamy w domu (fot. P.P.H.U. EKO-MET)
Walce gabionowe kupuje się na sztuki. W przeciwieństwie do gabionowych koszy prostopadłościennych, które przyjeżdżają na budowę gotowe, walce odbierzemy w formie „rozciągniętej” – płasko – i musimy je samodzielnie zwinąć.
Za pomysł i zgodę na publikację dziękujemy firmie P.P.H.U. Eko-Met z Tęgoborza.
Data publikacji: 8 marca 2022
...czyli jak wykonawcy radzą sobie z wyzwaniami budowlanymi. Jakie mają pomysły na usprawnienie prac, jakich narzędzi używają, jak rozwiązują mniej i bardziej popularne na każdym etapie budowy problemy. Strona dla początkujących wykonawców, inwestorów samodzielnie angażujących się w prace budowlane, a także dla kierowników budowy, którzy często podpytują o takie praktyczne ciekawostki.