Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Ocieplanie poddasza pianką – ile warstw natrysku?

Fachowcy z firmy IzolPoznań wyjaśniają, dlaczego tak ważna jest aplikacja piany kilkoma cieńszymi warstwami zamiast jedną grubą - i ostrzegają przed skutkami niewłaściwego wykonawstwa.

Aplikacja „za jednym pociągnięciem” warstwy piany o docelowej grubości teoretycznie byłaby możliwa, bo materiał doskonale oblepia podłoże i pęcznieje ponad stukrotnie, ale w praktyce wykonane w ten sposób ocieplenie mogłoby nie uzyskać deklarowanych parametrów. Trudno też byłoby zapewnić termoizolacji równą powierzchnię, gdyż piana w naturalny sposób bardziej się wybrzusza wzdłuż krokwi, a pomiędzy nimi pozostaje delikatne wgłębienie.

Prawidłowa aplikacja piany PUR to co najmniej dwie warstwy bazowe o łącznej grubości wynoszącej ok. 80-90% grubości docelowej, a następnie kolejna, ostateczna warstwa wyrównująca, która już powinna utworzyć równą, gotową do prac wykończeniowych powierzchnię ocieplenia” – mówi Patryk Sewiło z firmy IzolPoznań. I dodaje: „Ostateczne rozwiązanie zawsze zależy od indywidualnej konstrukcji dachu, ale ten schemat 2+1 w większości przypadków się sprawdza”.

Żeby ocieplenie miało właściwe parametry i równą strukturę, potrzeba 2-3 warstw i doświadczonego aplikatora, który równomiernie, nie za szybko prowadzi pistolet natryskowy (fot. IzolPoznań)
Żeby ocieplenie miało właściwe parametry i równą strukturę, potrzeba 2-3 warstw i doświadczonego aplikatora, który równomiernie, nie za szybko prowadzi pistolet natryskowy (fot. IzolPoznań)

Trzykrotny proces pokrywania skosów poddasza pianką PUR zabiera oczywiście więcej czasu niż zrobienie tego raz, dlatego nieuczciwi lub niedoświadczeni wykonawcy próbują „zaoszczędzić” czas i koszty, rezygnując z dodatkowych warstw ocieplenia. Efekt ich działań jest wizualnie dość łatwy do zweryfikowania. Naturalne dla pianki pofałdowania są wówczas zdecydowanie grubsze, a sama struktura nierówna i nieregularnie powybrzuszana.

Dobrze wykonane ocieplenie łatwo poznać po równej powierzchni i braku wybrzuszeń charakterystycznych dla pierwszej, najmocniej pęczniejącej warstwy (fot. IzolPoznań)
Dobrze wykonane ocieplenie łatwo poznać po równej powierzchni i braku wybrzuszeń charakterystycznych dla pierwszej, najmocniej pęczniejącej warstwy (fot. IzolPoznań)

Czym skutkuje niewłaściwe i niestaranne wykonawstwo? Trudniej później osłonić takie skosy paroizolacją i zabudować, ale przede wszystkim tak wykonane ocieplenie najczęściej ma gorsze parametry termoizolacyjne. „W przypadku piany poliuretanowej przewodność cieplna jest ściśle powiązana z gęstością. Natrysk jednokrotny siłą rzeczy wymusi luźniejszą strukturę gotowego materiału. Warstwy nakładane cieniej i w sposób bardziej zwarty pozwolą osiągnąć większy opór cieplny, a w rezultacie lepszy czyli niższy współczynnik U połaci dachowej” – wyjaśnia brygadzista ekipy IzolPoznań.

 


Artykuł powstał w ramach kampanii Akademia Świadomego Budowania we współpracy z firmą IzolPoznań, profesjonalnym wykonawcą izolacji natryskowych.

Akademia Świadomego Budowania. Ocieplanie pianą. IzolPoznań.

>>> PRZEJDŹ DO STRONY IzolPoznań


 

Data publikacji: 21 listopada 2021

Zobacz także

Zobacz, jak wygląda proces ocieplania poddasza pianką PUR (fot. IzolPoznań)OCIEPLANIE PIANĄ PUR

Akcja – aplikacja!

„Piankowcy” na robocie, czyli co się dzieje podczas ocieplania pianą natryskową za zamkniętymi drzwiami poddasza i ile to trwa.
Odpowiednie przygotowanie składników jest istotnym czynnikiem decydującym o jakości gotowego ocieplenia pianą natryskową PUR (fot. IzolPoznań)OCIEPLANIE PIANĄ PUR

Ocieplanie pianą. Ważny dobry początek.

Piana PUR nie jest produktem gotowym. Jej cechy kreuje aplikator – i robi to nie tylko podczas samego procesu nakładania, ale także wcześniej, jeszcze zanim uruchomi pistolet natryskowy. To między innymi czas i sposób przygotowania składników „robią” finalny efekt, a przy okazji… obnażają różnice w jakości fachowców.
Zanim ekipa mająca wykonać ocieplanie poddasza pianą rozpocznie natrysk, najpierw powinna rozeznać się w sytuacji na naszym poddaszu i poczynić szereg prac przygotowawczych (fot. IzolPoznań)OCIEPLANIE PIANĄ PUR

Ocieplanie pianą – jak przygotować poddasze?

Izolacje natryskowe są coraz popularniejszą formą wykonywania ocieplenia poddasza. Kluczowa jest tu jednak dobra ekipa – a ta nie wchodzi na budynek „z marszu”. Zobacz, o co powinni zadbać fachowcy jeszcze przed założeniem kombinezonów roboczych.