Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Maskownica w Galeco Bezokapowy i STAL2 – czym się różni?

Rynny kwadratowe z maskownicą to hit nowoczesnej architektury. Niestety, chaos w nazewnictwie sprawia, że inwestorzy często zamawiają nie to, czego potrzebują, a potem zaczyna się ”kombinowanie”... Wyjaśniamy, co i jak.

Maskownica systemu rynnowego jest elementem wykończeniowym, który montuje się dopiero pod koniec prac. Z tego powodu wielu inwestorów decyduje się nie kupować jej razem z całym systemem, tylko dokupić w stosownym czasie i po prostu z marszu wpiąć. I nie ma w tym nic złego, o ile wcześniej, na etapie zakupu i montażu orynnowania, spełnione będą trzy warunki umożliwiające bezproblemowe założenie maskownicy. A z tym bywa różnie.

1. Pierwszy, podstawowy warunek, to zakup właściwego systemu rynnowego. Tutaj największy problem sprawia rynkowe nazewnictwo, w którym nieobeznany inwestor zwyczajnie się gubi. Słowo „bezokapowy” jednym od razu kojarzy się z rynnami ukrytymi, a innym po prostu z brakiem wyraźnego, szerokiego okapu. Tymczasem to dwie kompletnie różne specyfiki budowy dachu i orynnowania! Aby rozwiać wątpliwości, co jest czym, poniżej dwa słowa o nowoczesnych systemach kwadratowych Galeco, czyli BEZOKAPOWY i STAL2:

  • Galeco Bezokapowy (BZO) to system rynnowy przeznaczony do zabudowania w elewacji. Jak sama nazwa wskazuje, montuje się go w dachu pozbawionym okapu – ale dodatkowo rynny są tu cofnięte względem krawędzi (przygotowuje się pod nie specjalną półkę), a piony spustowe ukryte są w warstwie ocieplenia ścian. Co istotne – rury spustowe w tym systemie są wykonane z PVC, a nie ze stali, żeby zminimalizować wpływ na termikę przegrody. Metalowe piony, w połączeniu z pocienioną termoizolacją, dodatkowo osłabiłyby jej parametry. Rury są ponadto płytsze niż stalowe (przekrój 70x80 mm). Specyficzną budowę mają też odpływy (inaczej tzw. kielichy lub sztucery).
  • Galeco STAL2 to dość uniwersalny system rynnowy. Przy odpowiednim doborze akcesoriów, może być montowany zarówno w dachach z szerokim okapem, jak i w tych bez okapu. Nie może jednak być ukryty tak jak BZO, czyli cofnięty względem krawędzi dachu i zabudowany w grubości ocieplenia. Rynny i piony spustowe zawsze są tu mniej lub bardziej wysunięte poza lico elewacji!

Podsumowując - jeśli chcemy mieć system ukryty, to wybieramy BZO, a nie STAL2. I odwrotnie. To nie jest tak, że kupujemy dowolne stalowe rynny kwadratowe i potem montujemy je, jak nam pasuje! Aby system dobrze funkcjonował i wyglądał, musi się składać z odpowiednich elementów i musi być zamontowany zgodnie z wytycznymi producenta.

  W systemie Galeco Bezokapowy (po lewej) piony spustowe chowane są w grubości ocieplenia, a rynny ukryte w zagłębieniu wzdłuż krawędzi dachu. W systemie Galeco STAL2 (po prawej) orynnowanie znajduje się na wierzchu ocieplonej elewacji (fot. GALECO)
W systemie Galeco Bezokapowy (po lewej) piony spustowe chowane są w grubości ocieplenia, a rynny ukryte w zagłębieniu wzdłuż krawędzi dachu. W systemie Galeco STAL2 (po prawej) orynnowanie znajduje się na wierzchu ocieplonej elewacji (fot. GALECO)

2. Drugi, w zasadzie „nienaprawialny” warunek, to zakup właściwych haków. W systemach Galeco dostępne są dwa typy haków doczołowych – z zamkami i płaskie. Oba pasują do rynien kwadratowych i konstrukcyjnie oba tak samo dobrze nadają się zarówno do systemu STAL2, jak i BZO. Aby jednak móc założyć maskownicę, nieważne, czy od razu, czy później, musimy kupić haki doczołowe z zamkami, w które wepniemy panel.  Haki płaskie pasują tylko do rynien eksponowanych (czyli odsłoniętych). Jeśli chcemy mieć rynny zasłonięte maskownicą, koniecznie zwróćmy na to uwagę!

>>> więcej o hakach do maskownicy i ich poprawnym montażu pisaliśmy TUTAJ

3. Trzeci warunek to dobór typu maskownicy odpowiedniego dla systemu rynnowego. Skoro jeden system zabudowany jest w elewacji, a drugi nie, to oczywistym jest, że i maskownice muszą się od siebie różnić:

Na zdjęciu: na górze maskownica do systemu Galeco BZO, na dole maskownica do systemu Galeco STAL2 (fot. GALECO)

Maskownica przeznaczona do systemu BZO jest u dołu w charakterystyczny sposób ścięta, żeby pasowała do pasa podrynnowego. Jej jedynym zadaniem jest osłonięcie poziomu rynnowego od czoła.

Maskownica do systemu STAL2 jest skonstruowana tak, że umożliwia dodatkowo zasłonięcie spodu rynien – czyli montaż podbitki dachowej. Z tego powodu jest u dołu wyprofilowana w kształt listwy, w którą można wygodnie wsunąć podsufitkę. Odzwierciedla to nawet jej pełna nazwa – maskownica podsufitkowa.

Na nieszczęście inwestora, haki z zamkami są uniwersalne i pasują do obu typów maskownicy. Jednak fakt, że maskownicę można bez problemu wpiąć w haki, nie jest równoznaczny z tym, że ona rzeczywiście pasuje. Jeśli zamontujemy maskownicę przeznaczoną do systemu BZO na wysuniętym systemie STAL2, zostawiamy cały spód orynnowania odsłonięty. Trudno jest nawet wymyślić wtedy sensowne rozwiązanie na podsufitkę, najlepiej wymienić maskownicę na właściwą. Z kolei jeśli zastosujemy maskownicę podsufitkową do systemu BZO, to możemy narobić sobie poważnych kłopotów, bo dolną krawędzią zamykamy odpływ skroplin spod rynny, a to grozi awarią.

Pamiętajmy – kupując rynny, skonsultujmy wszystko nie tylko z dekarzem, który może nie znać danego systemu, ale też z doradcą technicznym producenta. Nie bójmy się pytać, pokażmy projekt. To bardzo ważne, żeby wybrać i zamontować wszystko właściwie – i system rynnowy, i maskownicę, która finalnie pozwala osiągnąć oczekiwany efekt estetyczny.

Maskownica w systemie Galeco Bezokapowy (po lewej) pasuje do wyprofilowania pasa podrynnowego. Maskownica w systemie Galeco STAL2 (po prawej) umożliwia wygodny montaż podsufitki (fot. GALECO)
Maskownica w systemie Galeco Bezokapowy (po lewej) pasuje do wyprofilowania pasa podrynnowego. Maskownica w systemie Galeco STAL2 (po prawej) umożliwia wygodny montaż podsufitki (fot. GALECO)

 


Konsultacje: Damian Dylewski, Galeco.
Więcej na temat systemów Galeco Bezokapowy i STAL2 na stronie producenta: 
>>> galeco.pl

Publikacja ma charakter poglądowy. Rozwiązania wdrażane na budowie zawsze należy rozpatrywać indywidualnie, konsultując je z projektantem, wykonawcą, doradcą technicznym, kierownikiem budowy lub inspektorem nadzoru inwestorskiego.  

Data publikacji: 22 marca 2022

Zobacz także

Co to jest prefabrykowany strop panelowy? Gdzie zrobić adaptację projektu i złożyć zamówienie? Jak długo trwa montaż i ile kosztuje strop? Zobacz rozmowę na YouTube (domszytynamiare.pl)ROZMOWY

Stropy panelowe. Cechy, projekt, montaż, koszt.

Co to jest prefabrykowany strop panelowy? Gdzie zrobić adaptację projektu i złożyć zamówienie? Jak długo trwa montaż i ile kosztuje strop? Rozmowa z reprezentantem STROPY.PL.
Ile kosztuje dach? Dlaczego dach dwuspadowy jest z założenia tańszy niż wielopołąciowy? Jakie materiały i obróbki decydują o kosztach? Przeczytaj artykuł (fot. CREATON)WYBIERZ SWÓJ DACH

Ile kosztuje dach?

Cena dachówki „z metra” to nie wszystko. W prostej połaci jest pozycją istotną, ale przy bardziej skomplikowanej lwią część stanowią obróbki, akcesoria i robocizna. Finalny koszt dachu zależy też od jakości zastosowanych rozwiązań. Co musimy uwzględnić w kosztorysie? Zobacz porównanie dachu dwuspadowego i wielopołaciowego.
Haki rynnowe do systemów kwadratowych Galeco Stal2 mogą być płaskie - do orynnowania odsłoniętego - albo z zamkami, przeznaczone pod montaż maskownicy (fot. GALECO)BEZAWARYJNE SYSTEMY RYNNOWE

Które haki wybrać do rynien kwadratowych?

W systemie Galeco STAL2 mamy do wyboru haki rynnowe doczołowe z zamkami, doczołowe płaskie i nakrokwiowe. Kiedy je stosować i jaki to ma wpływ na estetykę systemu?