Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Jak długo schnie ocieplenie z piany?

Sama pianka PUR schnie w kilka sekund, ale aby izolacja była w pełni gotowa, potrzebuje czasu na odparowanie. Zobacz, kiedy można zacząć na poddaszu prace wykończeniowe.

Ocieplanie poddaszy pianą cieszy się rosnącym powodzeniem. Jest niekłopotliwe dla inwestora, bo fachowcy zajmują się wszystkim – od przygotowania wnętrza przed, po sprzątnięcie po skończeniu prac – a do tego ekipa uwija się z robotą najczęściej w jeden dzień. Ponadto łatwo dopasować harmonogram, bo sezon trwa właściwie nieprzerwanie przez cały rok. Natrysk robi się przecież w stanie surowym zamkniętym, więc budynek łatwo dogrzać na czas prac i zima im niestraszna.

Ocieplenie z pianki jest szczelne i dobrze tłumi hałas, a jego wykonanie przebiega w ekspresowym tempie (fot. IzolPoznań)
Ocieplenie z pianki jest szczelne i dobrze tłumi hałas, a jego wykonanie przebiega w ekspresowym tempie (fot. IzolPoznań)

O tym, jak powinny wyglądać prace przygotowawcze, jak wybrać dobrą ekipę i co dokładnie dzieje się podczas aplikacji, pisaliśmy już w poprzednich odcinkach cyklu (>>> ZOBACZ). W tym artykule mówimy tylko krótko o tym, kiedy możemy wkroczyć na poddasze z dalszymi pracami.

Ile czasu schnie piana?

Do ocieplania poddaszy używa się pianek otwartokomórkowych. Zacznijmy od tego, jak przebiega cykl wytwarzania piany. Najpierw zachodzi etap zmieszania komponentów, kiedy to poliol i izocyjanian, podawane niezależnie z obu zbiorników, trafiają wspólnie do pistoletu natryskowego. Następnie, po opuszczeniu dyszy, w zetknięciu z podłożem pianka rośnie, ekspansywnie zwiększając swoją objętość. Wskutek reakcji chemicznej, dochodzi do spienienia mieszanki i jej poryzacji (tworzą się mikroskopijne pęcherzyki, pory, otwarte komórki). W trakcie wzrostu, struktura pianki ulega stabilizacji i w ciągu kilku sekund sztywnieje. To jest właśnie czas schnięcia, trwający 5-10 sekund. Profesjonaliści mówią o tym procesie "czas żelowania". Potem świeżo zaaplikowana pianka musi jeszcze ostygnąć - trwa to kilka minut.

Między nakładaniem kolejnych warstw izolacji nie trzeba robić przestojów – zanim aplikator pokryje materiałem cały fragment roboczy, miejsce początkowe jest już suche i gotowe na drugą warstwę (fot. IzolPoznań)
Między nakładaniem kolejnych warstw izolacji nie trzeba robić przestojów – zanim aplikator pokryje materiałem cały fragment roboczy, miejsce początkowe jest już suche i gotowe na drugą warstwę (fot. IzolPoznań)

Skoro piana jest sucha w parę minut, to po co czekać z dalszymi pracami? Zanim zakryjemy ocieplenie paroizolacją, musimy pozwolić mu odparować. Jak każdy materiał, pianka ma swój zapach. Jako produkt chemiczny, pachnie specyficznie, a wydzielane związki mogą drażnić osoby nadwrażliwe. Opary muszą się bezpiecznie ulotnić. Pomieszczenia powinniśmy więc wywietrzyć. Przyjmuje się, że po 48 godzinach poddasze jest gotowe do prac wykończeniowych.

Podsumowując: wykonanie izolacji z pianki PUR zajmuje jeden dzień. Następnie przez dwa dni musimy wietrzyć poddasze – mogąc w tym czasie wykonywać inne prace w budynku. Czwartego dnia skosy są gotowe na zakrycie paroizolacją i zabudowanie.

 


Artykuł powstał w ramach kampanii Akademia Świadomego Budowania we współpracy z firmą IzolPoznań, profesjonalnym wykonawcą izolacji natryskowych.

Akademia Świadomego Budowania. Ocieplanie pianą. IzolPoznań.

>>> PRZEJDŹ DO STRONY IzolPoznań

 

 

Data publikacji: 8 grudnia 2021

Zobacz także

Dlaczego to ważne, żeby nie wykonywać izolacji z piany natryskowej w jednej warstwie? Zobacz artykuł (fot. IzolPoznań)OCIEPLANIE PIANĄ PUR

Ocieplanie poddasza pianką – ile warstw natrysku?

Fachowcy wyjaśniają, dlaczego tak ważna jest aplikacja piany kilkoma cieńszymi warstwami zamiast jedną grubą - i ostrzegają przed skutkami niewłaściwego wykonawstwa.
Zobacz, jak wygląda proces ocieplania poddasza pianką PUR (fot. IzolPoznań)OCIEPLANIE PIANĄ PUR

Akcja – aplikacja!

„Piankowcy” na robocie, czyli co się dzieje podczas ocieplania pianą natryskową za zamkniętymi drzwiami poddasza i ile to trwa.
Odpowiednie przygotowanie składników jest istotnym czynnikiem decydującym o jakości gotowego ocieplenia pianą natryskową PUR (fot. IzolPoznań)OCIEPLANIE PIANĄ PUR

Ocieplanie pianą. Ważny dobry początek.

Piana PUR nie jest produktem gotowym. Jej cechy kreuje aplikator – i robi to nie tylko podczas samego procesu nakładania, ale także wcześniej, jeszcze zanim uruchomi pistolet natryskowy. To między innymi czas i sposób przygotowania składników „robią” finalny efekt, a przy okazji… obnażają różnice w jakości fachowców.