Nie wiesz? Pytaj! Wiesz? Pomóż!

Haki strzemion w słupach

Aby strzemiona dobrze spełniały swoją funkcję, ich końcówki muszą być mocno odgięte ku środkowi.

Bezpośrednią funkcją strzemion w słupach jest ochrona głównych prętów zbrojeniowych przed wyboczeniem wskutek ściskania. Żeby tak było - strzemiona nie mogą być "luźne". Poza tym, że zbrojenie musi być ze sobą stabilnie powiązane, haki strzemion powinny być odgięte tak, żeby nie groziło im przemieszczenie i "rozpięcie". Dlatego nie wolno zaginać haków strzemion pod kątem prostym - należy je odgiąć ku środkowi, aż do kierunku przekątnej słupa (kąt 1350). Minimalna długość haków to 5 cm.

 


Źle przygotowane strzemiona mogą być przyczyną pękania słupa, a nawet jego zniszczenia (rys. Eryka Rakoczy, na podstawie oryginału ze strony "Civil Engineering")
 

Data publikacji: 25 listopada 2019

Zobacz także

Ukośne wkładki w narożnikach otworów chronią płytę przed pękaniem (fot. KMR)BUDOWLANE DETALE

Dozbrojenie ukośne otworów

Ze względu na wzmożoną koncentrację naprężeń, w narożnikach otworów w stropie zaleca się stosować dodatkowe ukośne pręty zbrojeniowe.
Jaką wysokość powinien mieć pierwszy stopień schodów żelbetowych?BUDOWLANE DETALE

Pierwszy stopień schodów

Pierwszy, najniższy stopień schodów żelbetowych musi być wyższy niż pozostałe. Jak wyznaczyć jego poziom, żeby po wykończeniu podłogi i wykonaniu okładziny schodów wszystkie stopnie były równe?
W miejscach, gdzie przewidziane są trzpienie wzmacniające ściany fundamentów lub piwnic powinno się stosować hydroizolacje krystalizujące wewnątrz betonu (fot. KMR)BUDOWLANE DETALE

Izolacja fundamentu pod słupem

Na styku ławy i żelbetowych trzpieni wzmacniających ściany fundamentowe nie należy stosować papy ani mas bitumicznych, ale nie powinno się też pozostawiać tych miejsc bez hydroizolacji. Dobrze sprawdza się tu mieszanka krystalizująca wewnątrz betonu.