Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Jak ustawić drewniane stemple?

Zobacz, jak gęsto rozstawić stemple pod strop monolityczny i jak przygotować belki podpierające deskowanie.

Doświadczeni wykonawcy na pytanie „co ile rozmieścić stemple” odpowiadają po prostu „jak najgęściej” – na budowie drewniane stemple powinniśmy rozstawić  co 80 - 100 cm (licząc wzdłuż i wszerz stropu). Pod stemplami, jeśli nie ma jeszcze betonu, potrzebne będą „stopy” z desek, żeby podpory nie zapadły nam się w piasku.

Deskowanie nie może opierać się bezpośrednio na głowicach stempli, tylko na belkach, które równomiernie rozłożą obciążenia. Mogą to być grube deski albo krawędziaki. Sposób ich przygotowania może być różny – niektórzy wykonawcy podcinają stemple i ustawiają belki na sztorc, inni kładą je płasko na głowicach. Ważne, żeby belki biegły w kierunku prostopadłym do deskowania i żeby całość była stabilna. Jeśli trzeba, stemple i belki usztywnia się miejscowo, dobijając do nich deski.

Stemple podcięte, deska podpierająca szalunek stropu ustawiona na sztorc, ze względu na obawę o złamanie pocienionej głowicy, usztywnienie za pomocą dodatkowej deski z tyłu (fot. domszytynamiare.pl)
Stemple podcięte, deska podpierająca szalunek stropu ustawiona na sztorc, ze względu na obawę o złamanie pocienionej głowicy, usztywnienie za pomocą dodatkowej deski z tyłu (fot. red.)

Krawędziaki podpierające szalunek stropu leżą płasko na głowicach stempli (fot. Tomasz Madej)
Krawędziaki podpierające szalunek stropu leżą płasko na głowicach stempli (fot. Tomasz Madej)

 


Publikacja ma charakter poglądowy. Rozwiązania wdrażane na budowie zawsze należy rozpatrywać indywidualnie, konsultując je z projektantem, wykonawcą, doradcą technicznym, kierownikiem budowy lub inspektorem nadzoru inwestorskiego.  

Data publikacji: 2 kwietnia 2022

Zobacz także

Co to jest prefabrykowany strop panelowy? Gdzie zrobić adaptację projektu i złożyć zamówienie? Jak długo trwa montaż i ile kosztuje strop? Zobacz rozmowę na YouTube (domszytynamiare.pl)ROZMOWY

Stropy panelowe. Cechy, projekt, montaż, koszt.

Co to jest prefabrykowany strop panelowy? Gdzie zrobić adaptację projektu i złożyć zamówienie? Jak długo trwa montaż i ile kosztuje strop? Rozmowa z reprezentantem STROPY.PL.
Między słupkiem a stropem należy ułożyć przekładkę z folii, a sam element zamocować kątownikami ciesielskimi (fot. Adam Penger)BUDOWLANE DETALE

Oparcie słupka na stropie

Jak prawidłowo ustawić na stropie drewniane słupy podtrzymujące więźbę dachową?
Średnia dobowa temperatura podczas betonowania nie powinna spadać poniżej 5 stopni (fot. KMR)INNE

Czy można betonować w zimie?

Kiedy aura straszy przymrozkami, najlepiej nie prowadzić prac betoniarskich. Ale jeśli nie mamy wyboru - w niskiej temperaturze z betonem też można sobie poradzić.