Doświadczeni wykonawcy na pytanie „co ile rozmieścić stemple” odpowiadają po prostu „jak najgęściej” – na budowie drewniane stemple powinniśmy rozstawić co 80 - 100 cm (licząc wzdłuż i wszerz stropu). Pod stemplami, jeśli nie ma jeszcze betonu, potrzebne będą „stopy” z desek, żeby podpory nie zapadły nam się w piasku.
Deskowanie nie może opierać się bezpośrednio na głowicach stempli, tylko na belkach, które równomiernie rozłożą obciążenia. Mogą to być grube deski albo krawędziaki. Sposób ich przygotowania może być różny – niektórzy wykonawcy podcinają stemple i ustawiają belki na sztorc, inni kładą je płasko na głowicach. Ważne, żeby belki biegły w kierunku prostopadłym do deskowania i żeby całość była stabilna. Jeśli trzeba, stemple i belki usztywnia się miejscowo, dobijając do nich deski.
Stemple podcięte, deska podpierająca szalunek stropu ustawiona na sztorc, ze względu na obawę o złamanie pocienionej głowicy, usztywnienie za pomocą dodatkowej deski z tyłu (fot. red.)
Krawędziaki podpierające szalunek stropu leżą płasko na głowicach stempli (fot. Tomasz Madej)
Publikacja ma charakter poglądowy. Rozwiązania wdrażane na budowie zawsze należy rozpatrywać indywidualnie, konsultując je z projektantem, wykonawcą, doradcą technicznym, kierownikiem budowy lub inspektorem nadzoru inwestorskiego.
Data publikacji: 2 kwietnia 2022
...czyli jak wykonawcy radzą sobie z wyzwaniami budowlanymi. Jakie mają pomysły na usprawnienie prac, jakich narzędzi używają, jak rozwiązują mniej i bardziej popularne na każdym etapie budowy problemy. Strona dla początkujących wykonawców, inwestorów samodzielnie angażujących się w prace budowlane, a także dla kierowników budowy, którzy często podpytują o takie praktyczne ciekawostki.