Inwestorzy często pytają, czy piana natryskowa może być bezpiecznie stosowana w dachu ze sztywnym poszyciem krytym papą. Chodzi głównie o porównanie z wełną mineralną - w przypadku wełny pod deskowaniem zostawia się szczelinę wentylacyjną 2-3 cm, żeby nie dopuścić do wykroplenia wilgoci kondensacyjnej. Ze względu na to, że piana używana do ocieplania poddaszy, jako otwartokomórkowa, ma niski opór dyfuzyjny (µ=2,0), czyli jest paroprzepuszczalna podobnie jak wełna, a nie zostawia się pod nią szczeliny - wątpliwości w kwestii jej aplikacji wydają się uzasadnione. Rozwiewa je Patryk Sewiło, współwłaściciel firmy IzolPoznań*:
Decydując się na ocieplenie poddasza pianą, nie trzeba martwić się rodzajem poszycia – natrysk sprawdza się i przy membranie, i przy deskowaniu (fot. IzolPoznań)
„Zacznijmy od tego, że natrysk również można wykonać z zachowaniem szczeliny pod deskowaniem – nabija się wtedy na dystansie membranę – ale nie ma takiej potrzeby, a w wielu przypadkach jest to zgubne. Aplikacja bezpośrednio na deskowanie jest bezpieczna, już tłumaczę, dlaczego. Po pierwsze, izolacja natryskowa ma jedną ważną przewagę nad każdym innym rodzajem materiału ociepleniowego – szczelnie okleja podłoże. Wypełnia wszystkie szczeliny, zakamarki i pory, wręcz wnika powierzchniowo w deskowanie, nie dopuszczając do żadnych miejscowych mostków termicznych, które mogłyby być czynnikiem sprzyjającym kondensacji pary wodnej. Po drugie, pianę natryskuje się wyłącznie na drewno suche i to bardzo suche. Obowiązkiem każdego wykonawcy jest upewnienie się, że wilgotność więźby nie przekracza 15%, inaczej nie wolno rozpoczynać prac. W przypadku ocieplenia z wełny nie jest to restrykcyjnie przestrzegane. Przy piance jest to warunek priorytetowy. Dodatkowo piana wchłania z drewna jeszcze część powierzchniowej wilgoci, więc tak naprawdę deski mają najczęściej wilgotność nawet poniżej 12-13%. Po trzecie wreszcie, od środka ocieplenie osłania się paroizolacją. Zakładając, że od zewnątrz mamy szczelne pokrycie dachowe i szczelne poszycie, czy to z papy, czy membrany dachowej, a od wewnątrz paroizolację - nie ma obawy o jakiekolwiek zawilgocenie i związane z nim problemy” - mówi Patryk Sewiło.
Dodajmy, że warunkiem bezawaryjnej eksploatacji jest zastosowanie właściwej grubości piany, czyli nie mniej niż 20-25 cm, a także poprawne wykonanie wszystkich pozostałych warstw dachu: konstrukcji, poszycia i pokrycia dachowego. To ostatnie dotyczy rzecz jasna każdego typu izolacji, nie tylko natryskowej pianki PUR.
*IzolPoznań to firma zajmująca się profesjonalnym wykonywaniem izolacji natryskowych.
Artykuł powstał w ramach współpracy przy kampanii Akademia Świadomego Budowania.
>>> PRZEJDŹ DO STRONY IzolPoznań
Data publikacji: 23 marca 2022
Poprawne wykonawstwo jest kluczem do sukcesu - w rozwiązaniach budowlanych jest to szczególnie widoczne. Wybór doświadczonej, rzetelnej i wykwalifikowanej ekipy to podstawa udanej współpracy i osiągnięcia wspólnego celu. W tym przypadku - w naszym autorskim cyklu dotyczącym izolacji natryskowych PUR - jest nim prawidłowo wykonana termoizolacja poddasza. Ocieplanie natryskową pianką poliuretanową w ostatnich latach zyskało ogromną popularność. Niestety, w parze z nią "wyrosło" na rynku mnóstwo nieuczciwych firm. Weryfikacja ich kompetencji na gotowym ociepleniu niewiele daje - samodzielnie trudno jest ocenić stan izolacji, a jeszcze trudniej naprawić ewentualne rażące błędy czy niedbałe wykonanie.
W cyklu "Ocieplanie pianą PUR" zależy nam nie na promocji samej technologii, ale na budowaniu świadomości inwestorów w zakresie procesu wykonywania izolacji natryskowej oraz wyboru wykonawców. Pokazujemy, co wyróżnia dobrą ekipę, dlaczego tak ważna jest wstępna rozmowa z aplikatorem i ocena indywidualnych warunków budynku, a także czemu nie kierować się wyłącznie jednostkową ceną usługi, która najczęściej bywa złudną oszczędnością.