Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Piana na deskowanie

Czy ocieplenie z piany PUR można natryskiwać bezpośrednio na deskowanie? Zobacz, co na ten temat mówi profesjonalny wykonawca.

Inwestorzy często pytają, czy piana natryskowa może być bezpiecznie stosowana w dachu ze sztywnym poszyciem krytym papą. Chodzi głównie o porównanie z wełną mineralną - w przypadku wełny pod deskowaniem zostawia się szczelinę wentylacyjną 2-3 cm, żeby nie dopuścić do wykroplenia wilgoci kondensacyjnej. Ze względu na to, że piana używana do ocieplania poddaszy, jako otwartokomórkowa, ma niski opór dyfuzyjny (µ=2,0), czyli jest paroprzepuszczalna podobnie jak wełna, a nie zostawia się pod nią szczeliny - wątpliwości w kwestii jej aplikacji wydają się uzasadnione. Rozwiewa je Patryk Sewiło, współwłaściciel firmy IzolPoznań*:

Decydując się na ocieplenie poddasza pianą, nie trzeba martwić się rodzajem poszycia – natrysk sprawdza się i przy membranie, i przy deskowaniu (fot. IzolPoznań)
Decydując się na ocieplenie poddasza pianą, nie trzeba martwić się rodzajem poszycia – natrysk sprawdza się i przy membranie, i przy deskowaniu (fot. IzolPoznań)

 „Zacznijmy od tego, że natrysk również można wykonać z zachowaniem szczeliny pod deskowaniem – nabija się wtedy na dystansie membranę – ale nie ma takiej potrzeby, a w wielu przypadkach jest to zgubne. Aplikacja bezpośrednio na deskowanie jest bezpieczna, już tłumaczę, dlaczego. Po pierwsze, izolacja natryskowa ma jedną ważną przewagę nad każdym innym rodzajem materiału ociepleniowego – szczelnie okleja podłoże. Wypełnia wszystkie szczeliny, zakamarki i pory, wręcz wnika powierzchniowo w deskowanie, nie dopuszczając do żadnych miejscowych mostków termicznych, które mogłyby być czynnikiem sprzyjającym kondensacji pary wodnej. Po drugie, pianę natryskuje się wyłącznie na drewno suche i to bardzo suche. Obowiązkiem każdego wykonawcy jest upewnienie się, że wilgotność więźby nie przekracza 15%, inaczej nie wolno rozpoczynać prac. W przypadku ocieplenia z wełny nie jest to restrykcyjnie przestrzegane. Przy piance jest to warunek priorytetowy. Dodatkowo piana wchłania z drewna jeszcze część powierzchniowej wilgoci, więc tak naprawdę deski mają najczęściej wilgotność nawet poniżej 12-13%. Po trzecie wreszcie, od środka ocieplenie osłania się paroizolacją. Zakładając, że od zewnątrz mamy szczelne pokrycie dachowe i szczelne poszycie, czy to z papy, czy membrany dachowej, a od wewnątrz paroizolację - nie ma obawy o jakiekolwiek zawilgocenie i związane z nim problemy” - mówi Patryk Sewiło.

Dodajmy, że warunkiem bezawaryjnej eksploatacji jest zastosowanie właściwej grubości piany, czyli nie mniej niż 20-25 cm, a także poprawne wykonanie wszystkich pozostałych warstw dachu: konstrukcji, poszycia i pokrycia dachowego. To ostatnie dotyczy rzecz jasna każdego typu izolacji, nie tylko natryskowej pianki PUR.

 


*IzolPoznań to firma zajmująca się profesjonalnym wykonywaniem izolacji natryskowych.
Artykuł powstał w ramach współpracy przy kampanii Akademia Świadomego Budowania

Akademia Świadomego Budowania. Ocieplanie pianą. IzolPoznań.

>>> PRZEJDŹ DO STRONY IzolPoznań

 

 

Data publikacji: 23 marca 2022

Zobacz także

IzolPoznań izolacje natryskowe. Ocieplanie poddaszy pianą. Jak wybrać dobrą ekipę?ROZMOWY

Ocieplanie poddaszy pianą. Jak znaleźć dobrą ekipę?

Rozmowa z polecanym wielkopolskim wykonawcą izolacji natryskowych o profesjonalnym podejściu do klienta, o jakości i zaufaniu do rzemiosła, jakim jest ocieplanie pianką PUR.
Licząc czas potrzebny na aplikację i odparowanie, ocieplenie z piany OCIEPLANIE PIANĄ PUR

Jak długo schnie ocieplenie z piany?

Sama pianka PUR schnie w kilka sekund, ale aby izolacja była w pełni gotowa, potrzebuje czasu na odparowanie. Zobacz, kiedy można zacząć na poddaszu prace wykończeniowe.
Dlaczego to ważne, żeby nie wykonywać izolacji z piany natryskowej w jednej warstwie? Zobacz artykuł (fot. IzolPoznań)OCIEPLANIE PIANĄ PUR

Ocieplanie poddasza pianką – ile warstw natrysku?

Fachowcy wyjaśniają, dlaczego tak ważna jest aplikacja piany kilkoma cieńszymi warstwami zamiast jedną grubą - i ostrzegają przed skutkami niewłaściwego wykonawstwa.