Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Galeco STAL2 - doczołowy łącznik z uszczelką

Zobacz, w jaki sposób prawidłowo zamontować łączniki, aby zapewnić właściwe przyleganie i trwałą szczelność systemu – oraz jak sprawdzić poprawność montażu, wykonując prosty inwestorski test.

W systemie Galeco STAL2 orynnowanie jest metalowe i ma przekrój kwadratowy (a ściślej - prostokątny, ale potocznie nazywa się rynny kwadratowymi). W zależności od wybranego systemu (z maskownicą lub bez) możemy wybrać różnego rodzaju haki - przy maskownicy można zastosować tylko haki doczołowe, wynika to z konstrukcji systemu, ale też są one stabilniejsze od nakrokwiowych. Jeśli chodzi o łączenie rynien, to najczęściej praktykowanym rozwiązaniem jest stosowanie łączników dylatacyjnych.

>>> Kliknij zdjęcie, żeby zobaczyć film instruktażowy:
Montaż łącznika z uszczelką w systemie rynnowym Galeco STAL2 - zobacz artykuł

Sam mechaniczny montaż złączki do deski czołowej okapu nie jest niczym skomplikowanym, bo wspornik przykręca się na sztywno przez fabrycznie przygotowane otwory, warto natomiast zwrócić uwagę na kilka kwestii dodatkowych:

  • Prawidłowy poziom.

Łącznik powinien być osadzony na poziomie o 1-2 mm wyższym w stosunku do najbliższych haków, żeby po włożeniu rynny zapewnić uszczelce dobry docisk (przypomnienie: haki w systemie Galeco STAL2 z maskownicą montuje się bez spadku lub ze spadkiem nie przekraczającym 1 mm/m w odległości nie większej niż 15 cm z obu stron łącznika >>> ZOBACZ WIĘCEJ).

  • Spryskanie uszczelki silikonowym smarem poślizgowym.

Robi się to przed włożeniem rynny w złączkę, smar zapewnia prawidłowe przyleganie i chroni przed otarciami elementów, zapobiega też podwijaniu się uszczelki.

  • Właściwy montaż.

Rynnę wpina się w łącznik, hacząc o siebie wywinięte zewnętrzne krawędzie i dociskając na zasadzie dźwigni tylny bok, dzięki czemu uzyskuje się optymalny docisk; po włożeniu rynny na wewnętrznej krawędzi zaciska się listki montażowe.

  • Dylatacja.

Między łączonymi rynnami należy pozostawić 5-10 mm luzu na swobodne odkształcenia termiczne.

Jak wykonać prosty inwestorski test?

Najlepiej wygenerować „sztuczny” deszcz, czyli w słoneczny dzień polać połać wodą z węża ogrodowego, pozwalając wodzie naturalnie spłynąć do rynny i pionu spustowego. Łatwo wychwycimy ewentualne nieszczelności, a przy okazji sprawdzimy piony i ich połączenia. Warto też przyjrzeć się, czy haki po obu stronach łącznika nie są od niego zbyt daleko odsunięte.

 


Konsultacje: Damian Dylewski, Paweł Przybylski GALECO.
Publikacja ma charakter poglądowy. Rozwiązania wdrażane na budowie zawsze należy rozpatrywać indywidualnie, konsultując je z projektantem, wykonawcą, doradcą technicznym, kierownikiem budowy lub inspektorem nadzoru inwestorskiego.  

Data publikacji: 14 grudnia 2021

Zobacz także

Fotowoltaika na dachu - zpobacz, jak poprawnie zamontować ogniwa PV, żeby instalacja była efektywna i estetyczna (fot. CREATON)WYBIERZ SWÓJ DACH

Fotowoltaika wkomponowana w dach

Dla wymiernych korzyści ważne jest poprawne ukierunkowanie paneli PV względem słońca. Powinniśmy jednak uwzględnić nie tylko parametry, ale i aspekty wizualne, bo źle zamontowana instalacja oszpeci nam dom. Jak pogodzić estetykę z wydajnością na dachu krytym dachówką? Eksperci CREATON Polska wskazują kilka dobrych praktyk i podpowiadają, co musimy kupić.
Licząc czas potrzebny na aplikację i odparowanie, ocieplenie z piany OCIEPLANIE PIANĄ PUR

Jak długo schnie ocieplenie z piany?

Sama pianka PUR schnie w kilka sekund, ale aby izolacja była w pełni gotowa, potrzebuje czasu na odparowanie. Zobacz, kiedy można zacząć na poddaszu prace wykończeniowe.
Dlaczego to ważne, żeby nie wykonywać izolacji z piany natryskowej w jednej warstwie? Zobacz artykuł (fot. IzolPoznań)OCIEPLANIE PIANĄ PUR

Ocieplanie poddasza pianką – ile warstw natrysku?

Fachowcy wyjaśniają, dlaczego tak ważna jest aplikacja piany kilkoma cieńszymi warstwami zamiast jedną grubą - i ostrzegają przed skutkami niewłaściwego wykonawstwa.