Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Zaślepka gąsiora

Ten niepozorny element nie tylko współodpowiada za szczelność kalenicy dachu, ale też może pełnić istotną funkcję ozdobną. Jak prawidłowo zamocować zaślepkę gąsiora na dachu krytym dachówką?

Gąsiory chronią kalenicę przed opadami, umożliwiając jednocześnie prawidłową wentylację przestrzeni pod pokryciem. Mają kształt otwartych odwróconych rynienek. Skrajne elementy muszą być zamknięte, żeby w przestrzeń pod nimi nie dostała się woda ani ptaki. Sposób zamocowania zaślepki jest różny dla różnych systemów dachowych i dla konkretnych modeli pokryć.

W przypadku dachówek cementowych CREATON zaślepkę przykręca się do klamry gąsiora, a tę następnie mocuje do łaty kalenicowej. W klamrę wsuwa się później krawędź gąsiora – w taki sam sposób, jak w przypadku łączenia kolejnych gąsiorów między sobą (każdy gąsior wsuwa się w klamrę poprzednika i dodatkowo w 1/3 długości przykręca bezpośrednio do łaty długim wkrętem z uszczelką). W niektórych rozwiązaniach dachowych korzysta się też z płaskich zaślepek metalowych przykręcanych do czoła kalenicy.

Systemowa zaślepka stosowana do dachówek cementowych CREATON jest częściowo wsunięta pod gąsior i zamocowana do jego klamry, a wraz z nią – do łaty kalenicowej (fot. CREATON)
Systemowa zaślepka stosowana przy dachówkach cementowych CREATON jest częściowo wsunięta pod gąsior i zamocowana do jego klamry, a wraz z nią – do łaty kalenicowej (fot. CREATON)

Dla dachówek ceramicznych CREATON przeznaczone są zaślepki przykręcane do czoła łaty kalenicowej. Montuje się je już po ułożeniu gąsiorów, wpuszczając wkręty przez fabrycznie nawiercone dwa otwory. Najpopularniejsza jest odpowiednio wyprofilowana zaślepka systemowa, która licuje z krawędzią skrajnego gąsiora. Jest nieco wyższa i szersza niż jego przekrój, więc po zamontowaniu całkowicie zasłania prześwit. Inny typ to zaślepka prosta, którą cofa się nieco w głąb kalenicy i dosuwa do gąsiora od spodu. Oba typy zaślepek mogą być stosowane jako początkowe i końcowe.

Ceramiczna zaślepka systemowa CREATON (po lewej) jest mocowana równo z krawędzią skrajnego gąsiora, zasłaniając go. Zaślepka płaska (po prawej) jest schowana pod gąsiorem i licuje z płaszczyzną płetw dachówek szczytowych. Obie przykręca się do czoła łaty kalenicowej (fot. CREATON)
Ceramiczna zaślepka systemowa CREATON (po lewej) jest mocowana równo z krawędzią skrajnego gąsiora, zasłaniając go. Zaślepka płaska (po prawej) jest schowana pod gąsiorem i licuje z płaszczyzną płetw dachówek szczytowych. Obie przykręca się do czoła łaty kalenicowej (fot. CREATON)

W niektórych systemach dachowych można też spotkać rozwiązanie z zaślepką nakładaną, mocowaną wkrętem bezpośrednio do gąsiora. Konieczne jest wówczas przygotowanie wcześniej otworu (w miejscu wymierzonym dokładnie pod otworem zaślepki), a później uszczelnienie połączenia (lub zastosowanie wkręta z uszczelką).

Ciekawym rozwiązaniem jest system kalenicy wentylowanej FIRSTFIX marki CREATON. Ponieważ nie ma tu łaty kalenicowej, zaślepka musi być mocowana do gąsiora. Jest to możliwe dzięki specjalnej blaszce, która umieszczona jest po wewnętrznej stronie zaślepki. Wkręt wprowadza się przez otwór wywiercony w gąsiorze i mocuje właśnie do tej blaszki. Całość skonstruowana jest tak, żeby zapewnić właściwe położenie i stabilność zaślepki – wkręt przykręca się aż do uzyskania wymaganej szczelności połączenia. Czynność ta przebiega analogicznie dla gąsiora początkowego i końcowego.

Montaż zaślepki w pozbawionym łaty kalenicowej systemie FIRSTFIX. Najpierw w gąsiorze należy wywiercić otwór pod wkręt w odległości 2,5 cm od końca. Następnie trzeba przyłożyć zaślepkę do krawędzi gąsiora, a przez nawiercony otwór przykręcić element do zintegrowanej wewnętrznej blaszki (fot. CREATON)
Montaż zaślepki w pozbawionym łaty kalenicowej systemie FIRSTFIX. Najpierw w gąsiorze należy wywiercić otwór pod wkręt w odległości 2,5 cm od końca. Następnie trzeba przyłożyć zaślepkę do krawędzi gąsiora i przez nawiercony otwór przykręcić ją do zintegrowanej z nią wewnętrznej blaszki (fot. CREATON)

W przypadku dachów kopertowych i wielopołaciowych, gąsiory poza kalenicą potrzebne są również wzdłuż naroży (grzbietów). Tu jednak nie stosuje się zaślepek, tylko specjalne gąsiory początkowe. Mogą one być w odpowiedni sposób uformowane (zaokrąglony koniec) albo fabrycznie zaślepione. Często są ozdobne, bo ze względu na to, że znajdują się dość nisko nad ziemią – w linii okapu dachowego – są dobrze widoczne i warto je wyeksponować.

Gąsiory początkowe mogą być zaokrąglone (po lewej) albo uformowane w sposób przypominający zamknięcie zaślepką, często ozdobną (po prawej). Wykończenie wszystkich elementów odpowiada temu, jakie mają dachówki ceramiczne (fot. CREATON)
Gąsiory początkowe mogą być zaokrąglone (po lewej) albo uformowane w sposób przypominający zamknięcie zaślepką, często ozdobną (po prawej). Wykończenie wszystkich elementów odpowiada temu, jakie mają dachówki ceramiczne (fot. CREATON)

 


Konsultacje: Jacek Maj, CREATON Polska.
Publikacja ma charakter poglądowy. Rozwiązania wdrażane na budowie zawsze należy rozpatrywać indywidualnie, konsultując je z projektantem, wykonawcą, doradcą technicznym, kierownikiem budowy lub inspektorem nadzoru inwestorskiego.  

Data publikacji: 12 stycznia 2022

Zobacz także

Blachodachówka PŁASKA PLUS ma zupełnie gładką, pozbawioną przetłoczeń powierzchnię (fot. BLACHY PRUSZYŃSKI)AKTUALNOŚCI BRANŻOWE

Blachodachówka PŁASKA PLUS

Modułowa blachodachówka PŁASKA marki Blachy Pruszyński została teraz zmodyfikowana przez usunięcie przetłoczenia na powierzchni panelu - nowy model to PŁASKA PLUS.
Pięć stref śniegowych i trzy wiatrowe - projekt dachu domu musi uwzględniać lokalne uwarunkowania na danym obszarze Polski (fot. WIENERBERGER)MATERIAŁY POKRYCIOWE

Dach kontra zima

Mróz, wiatr, śnieg - jak sprawić, by dach był trwały i bezpieczny w zimowych warunkach? Materiał prasowy marki Koramic.
Fotowoltaika na dachu - zpobacz, jak poprawnie zamontować ogniwa PV, żeby instalacja była efektywna i estetyczna (fot. CREATON)WYBIERZ SWÓJ DACH

Fotowoltaika wkomponowana w dach

Dla wymiernych korzyści ważne jest poprawne ukierunkowanie paneli PV względem słońca. Powinniśmy jednak uwzględnić nie tylko parametry, ale i aspekty wizualne, bo źle zamontowana instalacja oszpeci nam dom. Jak pogodzić estetykę z wydajnością na dachu krytym dachówką? Eksperci CREATON Polska wskazują kilka dobrych praktyk i podpowiadają, co musimy kupić.