Rynny już od lat są nie tylko ważnym elementem funkcjonalnym dachu, ale i detalem istotnie wpływającym na wygląd budynku. Poza kolorem, bez wątpienia ich cechą dominującą jest kształt. Do nowoczesnej architektury, dachów pozbawionych okapów, domów w typie stodoły, najlepiej pasują rynny kwadratowe. Niestety, stalowe systemy kwadratowe są droższe od klasycznych półokrągłych i bywa, że inwestorzy rezygnują z kwadratowego kształtu na rzecz prozaicznych oszczędności. Nie musi tak być. Dzięki wprowadzeniu na rynek rynien kwadratowych Galeco PVC2, można pozwolić sobie na dostępny cenowo i wciąż atrakcyjny wizualnie kompromis.
Na wizerunek wykończonego budynku wpływa między innymi wygląd rynien, a często to właśnie ich kwadratowy przekrój dopełnia uroku całości. Dzięki systemowi Galeco PVC2 mamy do dyspozycji kwadratowy kształt w cenie klasycznej rynny półokrągłej (fot. GALECO)
Niektórzy inwestorzy obawiają się, że rynny z PVC, potocznie nazywane plastikowymi, nie spełnią ich oczekiwań, że będą blakły albo deformowały się pod wpływem słońca. Ale takie wady miały rynny montowane 20-30 lat temu. Dzisiejsze PVC to już nie ten sam produkt, co kiedyś. Badania nad właściwościami i rozwój technologii produkcji owocują produktem o wysokiej wytrzymałości mechanicznej, trwałym, stabilnym i odpornym na destrukcyjny wpływ promieniowania UV. Tym zaś, co nie zmieniło się od lat, jest atrakcyjna na tle innych materiałów cena systemów rynnowych z PVC. Jeśli nie stać nas na stalowe rynny kwadratowe, to te z PVC są doskonałą alternatywą. Znacznie lepszą, niż klasyczne rynny stalowe półokrągłe, które zwyczajnie zepsują oczekiwany efekt architektoniczny. Przez kolejne 15-20 lat codziennie będziemy oglądać niespójne z bryłą budynku orynnowanie, w tym bliskie oku rury spustowe na elewacji, żałując, że nie są kwadratowe. Dlatego zamiast zmieniać pożądany kształt przekroju rynien, lepiej zmienić materiał, z jakiego są wykonane i wybrać system z PVC. Owszem, dla dekarzy nie jest to jakość stali, ale dla inwestora nadal system, który ma gwarantowaną szczelność i który jednocześnie zapewni pierwotnie planowaną atrakcyjną estetykę.
Galeco PVC2 ma delikatny połysk i jest dostępny w najpopularniejszych obecnie odcieniach czarnym oraz grafitowym (fot. GALECO)
Decydując się na system Galeco PVC2 musimy pamiętać o dwóch ważnych kwestiach. Pierwszą jest brak maskownicy - rynny plastikowe zawsze są eksponowane (w przypadku systemu stalowego mamy do wyboru opcję z maskownicą lub bez). Druga różnica to konieczność użycia wkładki doszczelniającej, wynikająca ze specyfiki materiału, jakim jest PVC (więcej na temat wkładki doszczelniającej pisaliśmy >>> TUTAJ). W skład systemu Galeco PVC2 wchodzą wszystkie elementy niezbędne do poprawnego montażu
Rynny kwadratowe najlepiej montować z jak najmniejszym spadkiem (do 1 mm/m), żeby ich poziom nie odbiegał optycznie od linii krawędzi dachu. Nie wpływa to na ich drożność, a zapewnia najkorzystniejszy efekt wizualny (fot. GALECO)
Konsultacje: Damian Dylewski, Galeco.
Publikacja ma charakter poglądowy. Rozwiązania wdrażane na budowie zawsze należy rozpatrywać indywidualnie, konsultując je z projektantem, wykonawcą, doradcą technicznym, kierownikiem budowy lub inspektorem nadzoru inwestorskiego.
Więcej o systemie Galeco PVC2 na stronie producenta:
>>> PRZEJDŹ DO STRONY
Instrukcja montażu z podziałem na etapy i kroki
dostępna jest w aplikacji GALECO:
(sprawdź - kliknij zdjęcie)
Data publikacji: 20 czerwca 2022
Orynnowanie to niezbędny element dachu. Na przestrzeni lat podejście do tego tematu mocno jednak wyewoluowało. Dawniej wystarczyło w miarę efektywne zbieranie wody z połaci, a naprawy uszkodzeń były na porządku dziennym. Dzisiaj wymagamy, żeby funkcjonalność szła w parze z estetyką. Nowoczesne rozwiązania są bardzo wydajne, skuteczne i rzeczywiście pozwalają na dużą architektoniczną dowolność - rynny mogą pozostawać ukryte, zabudowane, mogą być dyskretnie podwieszone w okapie, mogą wreszcie zdobić krawędź połaci.
Co pozostało niezmienne? Nie mogą być zawodne!
Wysoka estetyka i jakość materiałów to jedno. Równie ważny jest prawidłowy montaż, dbałość o detale wykonawcze i właściwe akcesoria.
W tworzonym wspólnie z GALECO cyklu "Bezawaryjne systemy rynnowe" będziemy pisać o tym, jakie wybierać rozwiązania i na co zwrócić uwagę, żeby przez lata nie mieć z orynnowaniem żadnych problemów.