Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Galeco Bezokapowy - obudowa pionu spustowego

Schowane w elewacji rury spustowe trzeba ocieplić tak, żeby zachowane były walory estetyczne elewacji, a przy tym nie ucierpiała termika ścian. Sprawdzonym i łatwym wykonawczo patentem jest gotowa termoizolacyjna obudowa pionu.

Kiedy dekadę temu system ukrytego orynnowania wkraczał na rynek, wielu projektantów i inwestorów nawet nie zastanawiało się nad kwestią osłabienia termiki ścian przez konieczne pocienienie izolacji wzdłuż cofniętych pionów spustowych. Z czasem świadomość rosła, zmieniały się też Warunki Techniczne i zaczęto opracowywać rozwiązania mające na celu zminimalizowanie zjawiska miejscowego wyziębiania ścian. Już od kilku lat detal dotyczący właściwego ocieplenia pionów spustowych jest integralną częścią projektów. Wciąż jednak problematyczna bywa poprawność wykonawcza, a konkretnie przygotowanie płyt styropianowych w odpowiednich formatach i szczelne ich złożenie. Tę niedogodność eliminuje systemowa termoizolacyjna obudowa pionu.

Obudowa pionu spustowego Galeco składa się z czterech styropianowych ścianek, które zestawia się na budowie. Całość idealnie pasuje do wymiarów rury spustowej (70 x 80 mm), z zachowaniem wymaganych luzów dylatacyjnych. Tylna ścianka ma grubość 3 cm, boczne i przednie 2 cm. Dzięki temu, że zabudowa dostarczana jest nie w formie przestrzennej, tylko w postaci pojedynczych elementów długości 1,2 m, ograniczone zostało ryzyko uszkodzenia, łatwiejszy jest też transport i docinanie. Żadnych problemów nie sprawia również montaż, bo wszystkie płyty są odpowiednio frezowane: boki mają wypusty, które pasują do wpustów w ściance tylnej i przedniej. Po zamknięciu powstaje kompletna, równa zabudowa schowana w przestrzeni elewacji, gotowa do dalszych prac związanych z ocieplaniem i wykańczaniem ścian.

>>> ZOBACZ FILM (kliknij zdjęcie):
Obudowa pionu spustowego jest rozwiązaniem opatentowanym przez Galeco, stworzonym w odpowiedzi na sugestie wykonawców i inwestorów jako dopełnienie systemu rynnowego Galeco Bezokapowy.
Obudowa pionu spustowego jest rozwiązaniem opatentowanym przez Galeco, stworzonym w odpowiedzi na sugestie wykonawców i inwestorów jako dopełnienie systemu rynnowego Galeco Bezokapowy.

UWAGA! System dedykowany jest budynkom niskoemisyjnym o grubości ocieplenia ścian minimum 20 cm. Obudowa wykonana jest ze styropianu o λ=0,038 W/(m.K). Aby uzyskać przenikalność cieplną ściany na poziomie nie wyższym niż 0,20 W/(m2.K), pod tylną ścianką wzdłuż osi pionu spustowego trzeba przykleić do muru pas płyty PIR grubości 6 cm i szerokości 19 cm.

>>> ZOBACZ TEŻ jak ocieplić pion spustowy w sposób klasyczny (bez systemowej obudowy)

 


 

Konsultacje: Damian Dylewski, Galeco.

Publikacja ma charakter poglądowy. Rozwiązania wdrażane na budowie zawsze należy rozpatrywać indywidualnie, konsultując je z projektantem, wykonawcą, doradcą technicznym, kierownikiem budowy lub inspektorem nadzoru inwestorskiego.  


Instrukcja montażu z podziałem na etapy i kroki
dostępna jest w aplikacji GALECO:

(sprawdź - kliknij zdjęcie)


 

Data publikacji: 14 kwietnia 2022

Zobacz także

Czy pianę natryskową można kłaść bezpośrednio na deskowanie? Zobacz artykuł (fot. IzolPoznań)OCIEPLANIE PIANĄ PUR

Piana na deskowanie

Czy ocieplenie z piany PUR można natryskiwać bezpośrednio na deskowanie? Zobacz, co na ten temat mówi profesjonalny wykonawca.
Która maskownica pasuje do systemu Galeco Bezokapowy, a która do STAL2 - i dlaczego to ważne, żeby ich nie pomylić? Przeczytaj artykuł! (fot. GALECO)BEZAWARYJNE SYSTEMY RYNNOWE

Maskownica w Galeco Bezokapowy i STAL2 – czym się różni?

Rynny kwadratowe z maskownicą to hit nowoczesnej architektury. Niestety, chaos w nazewnictwie sprawia, że inwestorzy często zamawiają nie to, czego potrzebują, a potem zaczyna się ”kombinowanie”... Wyjaśniamy, co i jak.
Co to jest prefabrykowany strop panelowy? Gdzie zrobić adaptację projektu i złożyć zamówienie? Jak długo trwa montaż i ile kosztuje strop? Zobacz rozmowę na YouTube (domszytynamiare.pl)ROZMOWY

Stropy panelowe. Cechy, projekt, montaż, koszt.

Co to jest prefabrykowany strop panelowy? Gdzie zrobić adaptację projektu i złożyć zamówienie? Jak długo trwa montaż i ile kosztuje strop? Rozmowa z reprezentantem STROPY.PL.