Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Pas podrynnowy w systemie bezokapowym

Obróbka blacharska montowana pod rynną zabezpiecza krawędź połaci przed przeciekaniem. Jest nieodłącznym elementem systemów rynien ukrytych w przestrzeni elewacji. Można wykonać ją samodzielnie albo kupić gotowy element - w obu przypadkach w celu zapewnienia wymaganej szczelności należy pamiętać o kilku zasadach montażu.

Szczelność jest dla orynnowania kwestią nadrzędną, ale w przypadku systemów bezokapowych, które ukryte są przed bezpośrednim widokiem i w których ewentualne usterki nie są od razu zauważalne, dbałość o detale ma znaczenie szczególnie istotne. Poza ochroną systemu przed bezpośrednim przeciekaniem, równie ważną kwestią jest zapewnienie szczelności na poziomie odprowadzenia skroplin, które z całą pewnością pojawią się na rynnie w wyniku kondensacji pary wodnej. Tutaj z pomocą przychodzi właściwie wykonana obróbka blacharska okapu, czyli nieodłączny element systemów Galeco BEZOKAPOWY - pas podrynnowy.

Pas podrynnowy bezokapowy stanowi swoistą „wyściółkę” z blachy w miejscu wnęki pod rynnę wzdłuż krawędzi dachu (fot. GALECO)
Pas podrynnowy bezokapowy stanowi swoistą „wyściółkę” z blachy w miejscu wnęki pod rynnę wzdłuż krawędzi dachu (fot. GALECO)

Pas podrynnowy jest jednym z elementów koniecznych dla zapewnienia prawidłowego funkcjonowania systemu. W ofercie Galeco dostępne są gotowe, odpowiednio wyprofilowane pasy podrynnowe bezokapowe o długości 1,25 i 2 m. To zalecane przez producenta rozwiązanie, ze względu na dokładne dopasowanie systemu. Można jednak również podjąć się samodzielnego wykonania tego detalu z odpowiednio wygiętej blachy.

Przygotowując pas samodzielnie, musimy zwrócić uwagę na trzy podstawowe kwestie:

  • właściwe nachylenie – kąt odgięcia poziomej części w stosunku do pionowej (czołowej) powinien wynosić minimum 940, czyli spadek poziomej półki nie powinien być mniejszy niż 40. Ma to na celu umożliwienie swobodnego spływu ewentualnych skroplin. Po zamontowaniu należy sprawdzić, czy blacha nie uległa deformacji i dolna półka na pewno zachowuje właściwy spadek na zewnątrz;
  • umiejscowienie pasa względem linii elewacji oraz zakończenie kapinosem – odgięcie skrajnej, zewnętrznej części blachy umożliwi swobodne oderwanie się skroplin poza elewację i zapobiegnie podciekaniu. Kapinos powinien wystawać minimum 1,5-2 cm poza lico gotowej elewacji;
  • odpowiedni wymiar – pasmo blachy, z której formujemy pas podrynnowy, musi mieć szerokość wystarczającą do zabudowania wnęki na orynnowanie, z uwzględnieniem występu kapinosa i pionowej powierzchni czołowej. W standardowych rozwiązaniach można posłużyć się poniższym rysunkiem:

Schemat profilu pasa podrynnowego w systemie bezokapowym (rys. GALECO)
Schemat profilu pasa podrynnowego w systemie bezokapowym (rys. GALECO)

  • właściwy montaż, zgodnie ze sztuką dekarską – ponieważ jest to element obróbki linii okapu, trzeba zapewnić szczelność przy przejściu przez pas odpływem systemu BZO, a także odpowiednio zakończyć pas przy zaślepce.

Kolejne pasy podrynnowe, zarówno te wykonywane samodzielnie przez dekarza, jak i te gotowe, muszą być ze sobą szczelnie połączone. Zaleca się rąbek leżący lub klejenie na zakładkę minimum 7 cm. Ważne przy tym, aby łączenie pasa podrynnowego nie pokrywało się z łączeniem rynien ze sobą ani z miejscami osadzenia odpływu lub narożnika. Powinny one być względem siebie przesunięte o co najmniej 50 cm.

Pasy podrynnowe łączymy wzdłużnie za pomocą kleju uszczelniającego przeznaczonego do obróbek blacharskich (fot. GALECO)
Pasy podrynnowe łączymy wzdłużnie za pomocą kleju uszczelniającego przeznaczonego do obróbek blacharskich (fot. GALECO)

Nie zapominajmy też, że w pasie podrynnowym, podobnie jak w rynnie, w miejscu usytuowania pionu spustowego musimy przygotować otwór odpływowy, a potem uszczelnić przejście (fot. GALECO).
Nie zapominajmy też, że w pasie podrynnowym, podobnie jak w rynnie, w miejscu usytuowania pionu spustowego musimy przygotować otwór odpływowy, a potem uszczelnić przejście (fot. GALECO).


 

 


Konsultacje: Damian Dylewski, GALECO.
Publikacja ma charakter poglądowy. Rozwiązania wdrażane na budowie zawsze należy rozpatrywać indywidualnie, konsultując je z projektantem, wykonawcą, doradcą technicznym, kierownikiem budowy lub inspektorem nadzoru inwestorskiego.  

Data publikacji: 12 lipca 2021

Zobacz także

Strop może być czynnikiem wpływającym na komfort akustyczny w domu (rys. Eryka Rakoczy)STROPY PANELOWE

Ciche stropy panelowe

Przez wielu inwestorów niesłusznie bagatelizowana, akustyka stropu ma ogromne znaczenie dla codziennego komfortu domowników. A stropy panelowe są jednymi z „najcichszych”.
Wysoka temperatura przyspiesza utratę wilgotności, a to dla świeżego betonu bardzo niekorzystne. Sprawdź, jak zapewnić właściwą pielęgnację stropu we wczesnej fazie wiązania (fot. stropy.pl)STROPY PANELOWE

Pielęgnacja stropu latem

Roboty budowlane idą pełną parą. Pamiętajmy jednak, że upał daje się we znaki nie tylko nam, ale i świeżym betonowym konstrukcjom. Zobacz, jak dbać o strop Teriva Panel we wstępnej fazie dojrzewania.
Zobacz, jak krok po kroku przebiega montaż stropu panelowego Vector (fot. stropy.pl)STROPY PANELOWE

Strop Vector krok po kroku

Nazywany „gęstożebrowym stropem zespolonym”, Vector to strop panelowy zbudowany z cienkich prefabrykowanych płyt z fabrycznie przygotowanym zbrojeniem, przeznaczonych do zabetonowania. Zobacz, jak przebiega jego montaż od projektu po rozformowanie.