Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Z jakim nachyleniem montować system Galeco BEZOKAPOWY?

Ukryty w elewacji system orynnowania Galeco BEZOKAPOWY powinno się montować ze spadkiem nie przekraczającym 1 mm/m. To jeden z warunków uzyskania optymalnego efektu wizualnego „na gotowo”, po zamontowaniu maskownicy.

W systemie rynnowym Galeco BEZOKAPOWY maskownica jest elementem wykończeniowym. Jej zadaniem jest estetyczne przysłonięcie orynnowania. Montuje się ją poprzez zatrzaśnięcie w zamkach haków rynnowych. Aby to było możliwe, konieczne jest przede wszystkim użycie właściwych haków (pisaliśmy o tym >>> TUTAJ). Drugim, równie ważnym warunkiem, jest montaż ciągu rynnowego bez spadku lub z minimalnym nachyleniem, nie większym niż 1 mm/m. Gwarantuje to poprawne wpięcie maskownicy w zamki haków i zapobiega powstawaniu nierówności na łączeniach. Zapewnia też optymalną estetykę, bo maskownica „nie ucieka” od linii krawędzi dachu, tylko go równo optycznie zamyka, ładnie wieńcząc połączenie z elewacją.

W systemie Galeco BZO rynny montuj bez spadku lub z małym spadkiem 1 mm/m (rys. GALECO)

Przyda się tu krótkie uzupełnienie w kontekście praktyk dekarskich, które nie zawsze pokrywają się z wytycznymi producenta. W przypadku tradycyjnych systemów rynnowych, wśród dekarzy przyjęło się określać spadek rynien w stronę odpływu jako 3 mm/m rynny, choć nierzadko można spotkać nawet większe wartości.  Trzeba jednak zauważyć, że norma 12056:3 mówiąca o projektowaniu układów odwodnienia nie wymusza wprost określonego minimalnego spadku. Tym samym przyjmowana "odgórnie" przez dekarzy wartość 3 mm nie jest ani wiążąca, ani uniwersalna. Zakładany spadek ma znaczenie dla przeliczenia przepustowości konkretnego systemu rynnowego i to producent deklaruje ten właściwy, uwzględniając specyfikę budowy orynnowania i nie tylko problem sprawnego odprowadzania wody, ale też – tak ważny dla systemów z maskownicą - aspekt wizualny. Prawidłowy, zgodny z zaleceniami dla danego systemu rynnowego montaż jest kluczowy dla końcowej estetyki dachu i całego budynku. Powtarzając na zakończenie - Galeco BEZOKAPOWY montuje się z nachyleniem do 1 mm/m, a najlepiej bez spadku.

Odpowiedni montaż orynnowania, na hakach doczołowych z zamkami i z zachowaniem spadku nie większego niż 1 mm/m, zapewnia szczelność wszystkich łączeń oraz optymalną estetykę budynku po zamontowaniu maskownicy (fot. GALECO)
Odpowiedni montaż orynnowania, na hakach doczołowych z zamkami i z zachowaniem spadku nie większego niż 1 mm/m, zapewnia szczelność wszystkich łączeń oraz optymalną estetykę budynku po zamontowaniu maskownicy (fot. GALECO)

 


Konsultacje: Paweł Przybylski, Galeco.

Publikacja ma charakter poglądowy. Rozwiązania wdrażane na budowie zawsze należy rozpatrywać indywidualnie, konsultując je z projektantem, wykonawcą, doradcą technicznym, kierownikiem budowy lub inspektorem nadzoru inwestorskiego.  


Instrukcja montażu z podziałem na etapy i kroki
dostępna jest w aplikacji GALECO:

(sprawdź - kliknij zdjęcie)


 

Data publikacji: 3 października 2022

Zobacz także

Gotowe systemy szalunkowe świetnie nadają się na formy pod żelbetowe słupy. Zobacz, jak sprawnie przygotować szalunek filara pod bramę garażową (fot. red.)BUDOWLANE DETALE

Szalowanie słupa. Z wizytą na budowie

Jak przygotować szalunek pod żelbetowy filar lub fragment ściany z wykorzystaniem systemowych płyt? Na ile wystarczają szalunki i jak o nie dbać? Zobacz migawki z placu budowy.
Zakończenie pionu spustowego w bezokapowym systemie rynnowym stanowi studzienka rewizyjna. Musi być osadzona we właściwym położeniu i ustabilizowana betonową opaską fot. GALECO)BUDOWLANE DETALE

Studnia rewizyjna w Galeco BEZOKAPOWY

Galeco BEZOKAPOWY to system orynnowania ukryty w elewacji. Jednym z jego istotnych elementów jest studzienka rewizyjna. Zobacz, jakie jest jej zadanie i jak ją zamontować.
Nadproża pod rolety podtynkowe najczęściej się pocienia, żeby docieplić w tym miejscu mur. Jeśli są to nadproża prefabrykowane, to dobiera się ich szerokość tak, aby stworzyć wnękę na dołożenie ocieplenia (fot. SOLBET)BUDOWLANE DETALE

Nadproża prefabrykowane a rolety

Jak przygotować miejsce potrzebne na docieplenie ściany pod kasetą rolety podtynkowej, jeśli mamy nadproża prefabrykowane?