Aby rynny były szczelne, na końcach muszą być zamknięte zaślepkami, bo to one „trzymają” wodę. To wydaje się oczywiste. W przypadku systemu Galeco STAL2 mamy jednak do wyboru dwa rodzaje zaślepek – stalową i z PVC. Którą wybrać? To zależy od tego, czy mamy system odkryty – z rynną wyeksponowaną – czy zasłonięty maskownicą. Zaślepki z PVC są bardziej giętkie, elastyczne, łatwiej nakłada się je na zakończenie rynny, ponadto zastosowanie tworzywa pozwala obniżyć cenę kształtki. Ale PVC to materiał o innej strukturze, nawet dopasowany kolorystycznie różni się wyglądem od stali, ma inny odcień i połysk. Dlatego rozwiązanie to stosuje się głównie przy montażu rynien z maskownicami, jak w przypadku systemów Bezokapowy lub STAL2 na hakach doczołowych z dolnymi zatrzaskami. Kiedy planujemy orynnowanie odsłonięte, z pewnością lepiej będą wyglądały systemowe zaślepki stalowe.
UWAGA! Maskownica ma własną zaślepkę, niezależną od zaślepki rynnowej! Nie wolno pominąć tego elementu podczas planowania i montażu systemu, inaczej po bokach zakończenia rynien pozostaną odsłonięte i konieczne będzie wykonanie dodatkowych obróbek blacharskich, żeby uzyskać oczekiwany efekt wizualny.
Poza doborem materiału zaślepki, nie mniej istotne jest jej właściwe zamocowanie. Utarło się błędne przeświadczenie, że skoro zaślepka jest spasowana z przekrojem rynny i po nałożeniu dobrze się trzyma, to nie wymaga klejenia, zwłaszcza jeśli ma uszczelkę. To nie do końca prawda. Przy prostokątnym kształcie stalowej rynny uszczelka zaślepki nie przylega równomiernie do całego koryta, co może skutkować nieszczelnością. Znacznie pewniejszym rozwiązaniem jest klej uszczelniający, który pozwala związać denko z zakończeniem rynny w taki sposób, że połączenie jest trwałe i zabezpieczone przed potencjalnym przeciekaniem na całym swoim obwodzie. W praktyce wykonawcy często nakładają klej uszczelniający nawet na stalową zaślepkę z gumową uszczelką jako jej zabezpieczenie, bo wcześniej czy później połączenie bez dodatkowego uszczelnienia może zacząć przeciekać.
Na co zwrócić uwagę:
Bardzo trudno jest samodzielnie sprawdzić poprawność zamocowania i uszczelnienia zaślepki, bo ewentualna awaria prawdopodobnie da o sobie znać dopiero podczas ulewy. Doświadczeni dekarze wiedzą jednak, że jest to jedno z typowych miejsc przecieku i podczas ekspertyzy zawsze tam zaglądają. Naprawa, ze względu na niewygodny dostęp, jest dość żmudna, dlatego lepiej zawczasu zadbać o właściwą, zgodną z wytycznymi obróbkę.
>>> ZOBACZ FILM INSTRUKTAŻOWY (kliknij zdjęcie):
Konsultacje: Damian Dylewski, Paweł Przybylski, Galeco.
Publikacja ma charakter poglądowy. Rozwiązania wdrażane na budowie zawsze należy rozpatrywać indywidualnie, konsultując je z projektantem, wykonawcą, doradcą technicznym, kierownikiem budowy lub inspektorem nadzoru inwestorskiego.
Instrukcja montażu z podziałem na etapy i kroki
dostępna jest w aplikacji GALECO:
(sprawdź - kliknij zdjęcie)
Data publikacji: 5 maja 2022
Orynnowanie to niezbędny element dachu. Na przestrzeni lat podejście do tego tematu mocno jednak wyewoluowało. Dawniej wystarczyło w miarę efektywne zbieranie wody z połaci, a naprawy uszkodzeń były na porządku dziennym. Dzisiaj wymagamy, żeby funkcjonalność szła w parze z estetyką. Nowoczesne rozwiązania są bardzo wydajne, skuteczne i rzeczywiście pozwalają na dużą architektoniczną dowolność - rynny mogą pozostawać ukryte, zabudowane, mogą być dyskretnie podwieszone w okapie, mogą wreszcie zdobić krawędź połaci.
Co pozostało niezmienne? Nie mogą być zawodne!
Wysoka estetyka i jakość materiałów to jedno. Równie ważny jest prawidłowy montaż, dbałość o detale wykonawcze i właściwe akcesoria.
W tworzonym wspólnie z GALECO cyklu "Bezawaryjne systemy rynnowe" będziemy pisać o tym, jakie wybierać rozwiązania i na co zwrócić uwagę, żeby przez lata nie mieć z orynnowaniem żadnych problemów.