Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Zaślepka rynnowa

Czy zaślepki mocuje się przed czy po zamontowaniu rynien w hakach? Dlaczego zawsze potrzebny jest klej? Kiedy wybrać zaślepkę stalową, a kiedy z PVC? Ten z pozoru mało ciekawy detal może zaważyć na szczelności i estetyce orynnowania. Warto wiedzieć, jak go dobrze wykonać.

Aby rynny były szczelne, na końcach muszą być zamknięte zaślepkami, bo to one „trzymają” wodę. To wydaje się oczywiste. W przypadku systemu Galeco STAL2 mamy jednak do wyboru dwa rodzaje zaślepek – stalową i z PVC. Którą wybrać? To zależy od tego, czy mamy system odkryty – z rynną wyeksponowaną – czy zasłonięty maskownicą. Zaślepki z PVC są bardziej giętkie, elastyczne, łatwiej nakłada się je na zakończenie rynny, ponadto zastosowanie tworzywa pozwala obniżyć cenę kształtki. Ale PVC to materiał o innej strukturze, nawet dopasowany kolorystycznie różni się wyglądem od stali, ma inny odcień i połysk. Dlatego rozwiązanie to stosuje się głównie przy montażu rynien z maskownicami, jak w przypadku systemów Bezokapowy lub STAL2 na hakach doczołowych z dolnymi zatrzaskami. Kiedy planujemy orynnowanie odsłonięte, z pewnością lepiej będą wyglądały systemowe zaślepki stalowe.

UWAGA! Maskownica ma własną zaślepkę, niezależną od zaślepki rynnowej! Nie wolno pominąć tego elementu podczas planowania i montażu systemu, inaczej po bokach zakończenia rynien pozostaną odsłonięte i konieczne będzie wykonanie dodatkowych obróbek blacharskich, żeby uzyskać oczekiwany efekt wizualny.

Poza doborem materiału zaślepki, nie mniej istotne jest jej właściwe zamocowanie. Utarło się błędne przeświadczenie, że skoro zaślepka jest spasowana z przekrojem rynny i po nałożeniu dobrze się trzyma, to nie wymaga klejenia, zwłaszcza jeśli ma uszczelkę. To nie do końca prawda. Przy prostokątnym kształcie stalowej rynny uszczelka zaślepki nie przylega równomiernie do całego koryta, co  może skutkować nieszczelnością. Znacznie pewniejszym rozwiązaniem jest klej uszczelniający, który pozwala związać denko z zakończeniem rynny w taki sposób, że połączenie jest trwałe i zabezpieczone przed potencjalnym przeciekaniem na całym swoim obwodzie. W praktyce wykonawcy często nakładają klej uszczelniający nawet na stalową zaślepkę z gumową uszczelką jako jej zabezpieczenie, bo wcześniej czy później połączenie bez dodatkowego uszczelnienia może zacząć przeciekać.

Na co zwrócić uwagę:

  • zaślepki nakładamy na rynny jeszcze przed ich zamontowaniem w hakach. Tak jest łatwiej i dokładniej. Później, na wysokości, dostęp do krawędzi rynny jest utrudniony (zwłaszcza jeśli mamy szczytowe obróbki dachu), przez co montaż może nie być precyzyjny;
  • podłoże musi być odtłuszczone i odpylone;
  • do klejenia zaślepki używamy elastycznego kleju uszczelniającego do obróbek dekarskich, który zapewni trwałą szczelność systemu w każdych warunkach (Galeco do obu rodzajów zaślepek poleca Soudal Colozinc). Klej nakładamy na wnętrze zaślepki, którą następnie mocujemy do zakończenia rynny;
  • po nałożeniu zaślepki, od wewnętrznej strony rynny ponownie uszczelniamy połączenie klejem. Nadmiar ścieramy palcem na gładko (podobnie, jak silikon w fugach łazienkowych), żeby uniknąć stwardniałych „zadziorków” zatrzymujących liście i inne zanieczyszczenia;
  • przy zaślepce stalowej doginamy listek montażowy denka na tylnym wywinięciu rynny;
  • jeśli mamy zaślepkę PVC, to dodatkowo można przykręcić ją do tylnego wywinięcia rynny, by wzmocnić połączenie (zgodnie z filmem instruktażowym zamieszczonym niżej).

Bardzo trudno jest samodzielnie sprawdzić poprawność zamocowania i uszczelnienia zaślepki, bo ewentualna awaria prawdopodobnie da o sobie znać dopiero podczas ulewy. Doświadczeni dekarze wiedzą jednak, że jest to jedno z typowych miejsc przecieku i podczas ekspertyzy zawsze tam zaglądają. Naprawa, ze względu na niewygodny dostęp, jest dość żmudna, dlatego lepiej zawczasu zadbać o właściwą, zgodną z wytycznymi obróbkę.


>>> ZOBACZ FILM INSTRUKTAŻOWY (kliknij zdjęcie):
Klejenie zaślepki w systemie Galeco STAL2
 


Konsultacje: Damian Dylewski, Paweł Przybylski, Galeco.

Publikacja ma charakter poglądowy. Rozwiązania wdrażane na budowie zawsze należy rozpatrywać indywidualnie, konsultując je z projektantem, wykonawcą, doradcą technicznym, kierownikiem budowy lub inspektorem nadzoru inwestorskiego.  


Instrukcja montażu z podziałem na etapy i kroki
dostępna jest w aplikacji GALECO:

(sprawdź - kliknij zdjęcie)


 

Data publikacji: 5 maja 2022

Zobacz także

Najłatwiej zweryfikować, czy ściany WYKONAWCÓW SPOSOBY NA...

Jak sprawdzić kąt prosty przy pomocy metrówki?

Jak sprawdzić na budowie, czy ściany "trzymają kąt"? Zobacz najprostszy sposób na metrówkę i trójkąt egipski.
Jak zachowuje się beton komórkowy w kontakcie z wodą?ROZMOWY

Beton komórkowy, czyli ściana, co się wody nie boi

Ściany z betonu komórkowego podczas budowy łatwo przyjmują wodę, co budzi niepotrzebny niepokój inwestorów. Mokre bloczki szybko wysychają, a ich parametry nie ulegają zmianie... Ale posłuchajcie sami, wyjaśniamy, o co chodzi.
Gotowa osłona termoizolacyjna rury spustowej eliminuje problemy wykonawcze związane z koniecznością ocieplenia pionu w systemach rynien ukrytych (rys. GALECO)BEZAWARYJNE SYSTEMY RYNNOWE

Galeco Bezokapowy - obudowa pionu spustowego

Schowane w elewacji rury spustowe trzeba ocieplić tak, żeby zachowane były walory estetyczne elewacji, a przy tym nie ucierpiała termika ścian. Sprawdzonym i łatwym wykonawczo patentem jest gotowa termoizolacyjna obudowa pionu.