Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Studnia rewizyjna w Galeco BEZOKAPOWY

Galeco BEZOKAPOWY to system orynnowania ukryty w elewacji. Jednym z jego istotnych elementów jest studzienka rewizyjna. Zobacz, jakie jest jej zadanie i jak ją zamontować.

W systemie Galeco BEZOKAPOWY zarówno rynny, jak i piony spustowe nie są widoczne na elewacji – umieszcza się je w warstwie ocieplenia. Takie rozwiązanie zapewnia atrakcyjność wizualną, ale nie wybacza błędów wykonawczych i wymusza dbałość o nawet najmniejsze detale. Jednym z takich detali jest umieszczana w gruncie studzienka rewizyjna.

Rys.1. Budowa studni rewizyjnej (rys. GALECO)
Rys.1. Budowa studni rewizyjnej (rys. GALECO)

Studzienka rewizyjna składa się z dwóch studni - górnej (tzw. nadbudowa) i dolnej z umieszczonym w niej centralnie koszyczkiem wraz z separatorem (zobacz rysunek 1). Górny element zwieńczony jest kratką dostępową, umożliwiającą rewizję systemu. Jak to działa? Wodę z pionu spustowego doprowadzamy do nadbudowy, czyli studzienki wyższej. Ma ona otwory z czterech stron, zapewniając optymalny kierunek „wpięcia” rury. Następnie woda kaskadowo przepływa do studni niższej, po drodze ulegając wstępnemu oczyszczeniu w koszyczku, a stamtąd wydostaje się np. do kanalizacji. Istotne jest, aby koszyczek i ścianki boczne separatora zamontować w kierunku odpowiednim do zaplanowanego miejsca odprowadzania wody! Nie mogą zablokować otworu odpływowego.

Bardzo ważne jest prawidłowe przygotowanie wykopu pod studzienkę, w tym wykonanie betonowej podstawy i opaski. Szczegółowe wytyczne dostępne są w poniższej instrukcji (pdf otworzy się po kliknięciu zdjęcia):

Studzienka rewizyjna w systemie Galeco BZO - wykonanie betonowej podstawy i opaski, instrukcja.

Aby przepływ wody odbywał się sprawnie, rury doprowadzająca i odprowadzająca muszą mieć odpowiedni spadek – min. 1,5-2%. W przypadku systemu Galeco BEZOKAPOWY spadek ten wymuszony jest przez specjalnie zaprojektowane kolano 880 (nie trzeba samodzielnie poziomować przewodów). To rozwiązanie określa również poziom posadowienia studzienki rewizyjnej, bo im niżej osadzimy kolano albo im dalej odsuniemy się od budynku, tym niżej znajdzie się studnia. Znając tę zasadę oraz wymiary studzienki (boki 30x30x30 cm, otwory umieszczone centralnie) i dokonując stosownych obliczeń, powinniśmy wyznaczyć poziom zamocowania kolana oraz umiejscowienie studni w taki sposób, aby jej górna powierzchnia, czyli kratka dostępowa umożliwiająca rewizję, licowała z docelową nawierzchnią (bruk, płyty tarasowe, trawnik).

ZOBACZ FILM INSTRUKTAŻOWY (kliknij zdjęcie):
Montaż studzienki rewizyjnej w systemie BZO - film instruktażowy GALECO

Warto zauważyć, że zarówno kolano z rurą kanalizacyjną, jak i otwory w studzience są okrągłe, podczas gdy piony spustowe systemu Galeco BEZOKAPOWY mają przekrój prostokątny. Aby poprawnie połączyć system, należy w dolnej części użyć specjalnego elementu redukcyjnego (jest pokazany na rysunku 1).

 


Konsultacje: Damian Dylewski, Paweł Przybylski, Galeco.

Publikacja ma charakter poglądowy. Rozwiązania wdrażane na budowie zawsze należy rozpatrywać indywidualnie, konsultując je z projektantem, wykonawcą, doradcą technicznym, kierownikiem budowy lub inspektorem nadzoru inwestorskiego.  


Instrukcja montażu z podziałem na etapy i kroki
dostępna jest w aplikacji GALECO:

(sprawdź - kliknij zdjęcie)


 

Data publikacji: 9 sierpnia 2022

Zobacz także

Kwadratowe rynny z PVC pasują kształtem do nowoczesnych realizacji, a są tańsze od stalowych (fot. GALECO)BEZAWARYJNE SYSTEMY RYNNOWE

Kwadratowe rynny z PVC

Kwadratowy kształt rynien to dla wielu budynków estetyczne must have. Co jednak zrobić, jeśli wymagania wizualne nie idą w parze z możliwościami finansowymi? Zamiast psuć efekt klasyczną rynną półokrągłą, można wybrać tańszy wariant systemu kwadratowego – nie stalowy, tylko z PVC.
W rynnach o przekroju kwadratowym zaślepki powinno się kleić, a nie tylko nakładać na zakończenie rynien, ważny jest też ich właściwy dobór (rys. GALECO)BEZAWARYJNE SYSTEMY RYNNOWE

Zaślepka rynnowa

Czy zaślepki mocuje się przed czy po zamontowaniu rynien w hakach? Dlaczego zawsze potrzebny jest klej? Kiedy wybrać zaślepkę stalową, a kiedy z PVC? Ten z pozoru mało ciekawy detal może zaważyć na szczelności i estetyce orynnowania. Zobacz, jak go dobrze wykonać.
Jak zachowuje się beton komórkowy w kontakcie z wodą?ROZMOWY

Beton komórkowy, czyli ściana, co się wody nie boi

Ściany z betonu komórkowego podczas budowy łatwo przyjmują wodę, co budzi niepotrzebny niepokój inwestorów. Mokre bloczki szybko wysychają, a ich parametry nie ulegają zmianie... Ale posłuchajcie sami, wyjaśniamy, o co chodzi.