W systemie Galeco BEZOKAPOWY zarówno rynny, jak i piony spustowe nie są widoczne na elewacji – umieszcza się je w warstwie ocieplenia. Takie rozwiązanie zapewnia atrakcyjność wizualną, ale nie wybacza błędów wykonawczych i wymusza dbałość o nawet najmniejsze detale. Jednym z takich detali jest umieszczana w gruncie studzienka rewizyjna.
Rys.1. Budowa studni rewizyjnej (rys. GALECO)
Studzienka rewizyjna składa się z dwóch studni - górnej (tzw. nadbudowa) i dolnej z umieszczonym w niej centralnie koszyczkiem wraz z separatorem (zobacz rysunek 1). Górny element zwieńczony jest kratką dostępową, umożliwiającą rewizję systemu. Jak to działa? Wodę z pionu spustowego doprowadzamy do nadbudowy, czyli studzienki wyższej. Ma ona otwory z czterech stron, zapewniając optymalny kierunek „wpięcia” rury. Następnie woda kaskadowo przepływa do studni niższej, po drodze ulegając wstępnemu oczyszczeniu w koszyczku, a stamtąd wydostaje się np. do kanalizacji. Istotne jest, aby koszyczek i ścianki boczne separatora zamontować w kierunku odpowiednim do zaplanowanego miejsca odprowadzania wody! Nie mogą zablokować otworu odpływowego.
Bardzo ważne jest prawidłowe przygotowanie wykopu pod studzienkę, w tym wykonanie betonowej podstawy i opaski. Szczegółowe wytyczne dostępne są w poniższej instrukcji (pdf otworzy się po kliknięciu zdjęcia):
Aby przepływ wody odbywał się sprawnie, rury doprowadzająca i odprowadzająca muszą mieć odpowiedni spadek – min. 1,5-2%. W przypadku systemu Galeco BEZOKAPOWY spadek ten wymuszony jest przez specjalnie zaprojektowane kolano 880 (nie trzeba samodzielnie poziomować przewodów). To rozwiązanie określa również poziom posadowienia studzienki rewizyjnej, bo im niżej osadzimy kolano albo im dalej odsuniemy się od budynku, tym niżej znajdzie się studnia. Znając tę zasadę oraz wymiary studzienki (boki 30x30x30 cm, otwory umieszczone centralnie) i dokonując stosownych obliczeń, powinniśmy wyznaczyć poziom zamocowania kolana oraz umiejscowienie studni w taki sposób, aby jej górna powierzchnia, czyli kratka dostępowa umożliwiająca rewizję, licowała z docelową nawierzchnią (bruk, płyty tarasowe, trawnik).
ZOBACZ FILM INSTRUKTAŻOWY (kliknij zdjęcie):
Warto zauważyć, że zarówno kolano z rurą kanalizacyjną, jak i otwory w studzience są okrągłe, podczas gdy piony spustowe systemu Galeco BEZOKAPOWY mają przekrój prostokątny. Aby poprawnie połączyć system, należy w dolnej części użyć specjalnego elementu redukcyjnego (jest pokazany na rysunku 1).
Konsultacje: Damian Dylewski, Paweł Przybylski, Galeco.
Publikacja ma charakter poglądowy. Rozwiązania wdrażane na budowie zawsze należy rozpatrywać indywidualnie, konsultując je z projektantem, wykonawcą, doradcą technicznym, kierownikiem budowy lub inspektorem nadzoru inwestorskiego.
Instrukcja montażu z podziałem na etapy i kroki
dostępna jest w aplikacji GALECO:
(sprawdź - kliknij zdjęcie)
Data publikacji: 9 sierpnia 2022
Powiedzenie „diabeł tkwi w szczegółach” w budowlance nabiera znaczenia szczególnego. Niedociągnięcia na etapie przygotowywania konstrukcji, instalacji, izolacji i obróbek mogą być przyczyną bardzo poważnych problemów, a naprawa - jeśli w ogóle jest możliwa - zazwyczaj sporo kosztuje. Skutki drobnych błędów wykonawczych potrafią ciągnąć się latami, uprzykrzając życie inwestorom. Dobrze, jeśli kierownik budowy w porę je wyłapie. On wie, na co zwracać uwagę (dlatego tak ważna jest jego obecność na budowie). Ale samemu też warto interesować się budowlanymi detalami, wiedzieć, jak co poprawnie wykonać. Często w wyniku rutyny zapominają o tym nawet fachowcy! Mamy nadzieję, że prezentowane na tej stronie rozwiązania przydadzą się, choćby ku pamięci, nie tylko inwestorom i wykonawcom, ale też początkującym inżynierom.
Patronat Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa Oddział Warszawski