Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Stan surowy

  • CERAMIKA Ściany to dla inwestora kluczowy etap budowy domu. Bardzo ważny jest zarówno wybór właściwego materiału jak i prawidłowe wykonawstwo (fot. WIENERBERGER)

    Systemowe pustaki Porotherm

    Ściany to nie tylko przeliczane na metry kwadratowe podstawowe pustaki. To kompletny system, na który składa się szereg akcesoriów – w tym różnorodne pustaki uzupełniające. Zobacz, jakie elementy wchodzą w skład systemu Porotherm.
  • STROPY PANELOWE Z pomocą profesjonalnych doradców prawie każdy strop da się sprawnie przeprojektować na TERIVA PANEL (fot. STROPY.PL)

    Strop. Akcja – adaptacja!

    Podoba Ci się prefabrykowany strop TERIVA PANEL, ale w projekcie masz inne rozwiązanie? Żaden problem. Z pomocą profesjonalnych doradców prawie każdy strop da się sprawnie przeprojektować.
  • SZCZYPTA TEORII Od stycznia 2021 roku obowiązują nowe wymagania w zakresie efektywności energetycznej budynków. Jak zmieniają się dotychczasowe wartości U i Ep dla budynków jednorodzinnych?

    Nowe wartości U i Ep

    Od stycznia 2021 roku obowiązują nowe wymagania w zakresie efektywności energetycznej budynków. Jak zmieniają się dotychczasowe wartości U i Ep dla budynków jednorodzinnych?
  • STROPY PANELOWE Stropy panelowe TERIVA PANEL są łatwe w montażu i wygodne w eksploatacji (fot. STROPY.PL)

    Zalety systemu TERIVA PANEL

    Wygodny i szybki w montażu jak płytowy prefabrykat, funkcjonalny jak gęstożebrowy klasyk, sztywny, cichy i odporny na fuszerkę – TERIVA PANEL to strop nowej generacji.
  • ŚCIANY Postępowanie według wytycznych producent i wykorzystywanie w miarę możliwości gotowych rozwiązań to patent na sprawną i czystą budowę (fot. H+H)

    H+H patenty na ściany

    W większości ścian w domu mamy otwory okienne lub drzwiowe. Ich wykonanie wiąże się z koniecznością docinania elementów, przygotowania nadproży, a w strefie podokiennej - ułożenia zbrojenia chroniącego przed pękaniem. Jak sobie z tym radzić, żeby budowa ścian przebiegała szybko i wygodnie?
  • AKTUALNOŚCI BRANŻOWE

    Nowe pustaki Porotherm D

    Wienerberger rozszerza ofertę ceramicznych rozwiązań ściennych i wprowadza na rynek nowe, lżejsze pustaki ceramiczne Porotherm D.
  • BUDOWLANE DETALE Aby taśmy uszczelniające szczelnie i trwale zespoliły się z podłożem, powierzchnia ościeży w otworach okiennych musi być wyrównana i oczyszczona (fot. SOLBET)

    Przygotowanie ościeży pod taśmy uszczelniające

    Taśmy uszczelniające to nieodzowny element szczelnego montażu okien. Aby trwale zespoliły się z podłożem, powierzchnia ościeży w otworach okiennych musi być wyrównana i oczyszczona.
  • BUDOWLANE DETALE W ścianach jednowarstwowych strefę wieńca trzeba ocieplić i obudować płytkami z betonu komórkowego (fot. SOLBET)

    Ściany jednowarstwowe z betonu komórkowego - obudowa wieńca

    W ścianach jednowarstwowych strefę wieńca trzeba ocieplić i obudować, żeby móc estetycznie wykończyć elewację. Najprościej jest wymurować osłonę z systemowych płytek z betonu komórkowego.
  • BUDOWLANE DETALE Aby w miejscach oparcia belek stropowych nie doszło do zarysowania muru, trzeba zadbać o właściwe rozłożenie obciążeń (fot. SOLBET)

    Oparcie belek stropowych na ścianach z betonu komórkowego

    Najczęściej pod belki stropu gęstożebrowego stosuje się kształtki wieńcowe lub poduszki ze zbrojonego betonu. Można też oprzeć strop bezpośrednio na murze, wzmacniając strefę przypodporową górnym zbrojeniem obwodowym.
  • RÓŻNE TRENDY Eksperci H+H zapewniają, że ich rozwiązania sprzyjają utrzymaniu we wnętrzach odpowiedniego mikroklimatu i że są w pełni bezpieczne dla naszego zdrowia i komfortu (fot. H+H)

    Nie daj się SBS

    Syndrom chorego budynku (SBS) to występowanie uwarunkowań mogących powodować złe samopoczucie i pogarszający się stan naszego zdrowia. O co możemy zadbać jeszcze na etapie budowy? Radzą eksperci H+H.
  • BUDOWLANE DETALE Panele Tempo muruje się w systemie pióro-wpust, bez wypełniania spoin pionowych (fot. H+H)

    Zabudowa z paneli Tempo

    Wykonane z betonu komórkowego panele o powiększonych wymiarach to wygodny sposób na szybką, niekłopotliwą i funkcjonalną zabudowę wnętrz. O czym pamiętać podczas planowania i przebiegu prac?
  • BUDOWLANE DETALE W ścianach trójwarstwowych ocieplonych wełną mineralną pozostawia się szczelinę wentylacyjną, w tych ocieplonych styropianem nie ma takiej potrzeby (rys. H+H)

    Wentylacja w ścianie trójwarstwowej

    Utarło się przekonanie, że wszystkie ściany z murowaną elewacją wymagają szczeliny wentylacyjnej. To nieprawda – konstrukcja przegrody zależy od zastosowanego materiału ociepleniowego. Zobacz, kiedy pustka jest potrzebna i jak zapewnić poprawną wentylację.
  • BUDOWLANE DETALE W ścianie szczelinowej warstwa osłonowa murowana z cegieł silikatowych wymaga stabilnego podparcia i zakotwienia w konstrukcji nośnej. Jak zrobić to poprawnie? (rys. H+H)

    Silikaty - mocowanie murowanej elewacji

    W ścianie szczelinowej warstwa osłonowa murowana z cegieł silikatowych wymaga stabilnego podparcia i zakotwienia w konstrukcji nośnej. Jak zrobić to poprawnie?
  • PYTANIA I DYLEMATY Czym smarować szalunki przed betonowaniem? (fot. Adam Penger)

    Czym smarować szalunki?

    Po co przed betonowaniem stropu smarować szalunki i czego najlepiej użyć?
  • BUDOWLANE DETALE Aby zapewnić szczelne zazębienie betonu z murem, zaleca się formować strzępia głębokości od 5 do 10 cm (fot. SOLBET)

    Strzępia rdzenia wzmacniającego

    Ulokowane w ścianach żelbetowe słupy wzmacniające, nazywane trzpieniami lub rdzeniami, często łączy się z murem na strzępia. Należy uważać, żeby „kieszenie” nie były ani za płytkie, ani za głębokie.
  • PROJEKTY - HOMEKONCEPT RADZI Szukając projektu dla siebie, musimy umieć sprecyzować nasze potrzeby i poprawnie określić widełki – interesujący nas zakres metrażowy (fot. HOMEKONCEPT)

    Optymalna powierzchnia użytkowa

    Jak, szukając projektu, oszacować planowaną powierzchnię domu? Skąd mamy wiedzieć, ile potrzebujemy miejsca? Na wybranych rozwiązaniach HomeKONCEPT omawiamy, co wpływa na zwiększenie niezbędnego metrażu i jakie możemy zadać rozsądne „widełki”.
  • WYKONAWCÓW SPOSOBY NA... Kliny stabilizują bloki silikatowe, dopóki zaprawa nie zwiąże (fot. Adam Penger)

    Kliny w ścianie z Silka Tempo

    Jak poradzić sobie z prawidłowym wypoziomowaniem ciężkich wielkoformatowych elementów silikatowych?
  • SILIKATY Silikaty elewacyjne to sposób na zdrową, mocną i ciekawą wizualnie fasadę (fot. H+H)

    Silikaty S – swoboda, stabilność, system

    Fasada wykonana z silikatowych elementów elewacyjnych H+H Silikaty S to dowolność kompozycji, trwałość użytkowania, wygoda i bezpieczeństwo.
  • WYKOŃCZENIE Tynki cementowo-wapienne w pytaniach i odpowiedziach - zobacz artykuł (fot. SOLBET)

    Wykańczanie ścian od środka

    Jaki związek ma tynkowanie wewnętrznych powierzchni ścian z ich zewnętrznym ociepleniem? Kiedy najlepiej rozpocząć prace? Po co wykonuje się obrzutkę tynkarską? Zobacz popularne pytania (i odpowiedzi) dotyczące wykańczania ścian tynkiem cementowo-wapiennym.
  • WYKOŃCZENIE Zabudowa z płyt gipsowo-kartonowych to rozwiązanie, które daje szerokie możliwości aranżacji wnętrz (fot. FFiL ŚNIEŻKA)

    DIY - płyty g-k

    Płyty gipsowo-kartonowe to popularny i łatwy do wykonania samodzielnie sposób na wykończenie lub remont wnętrza. O czym pamiętać, aby prace przebiegały sprawnie, a końcowy efekt był zgodny z oczekiwaniami?