Nie wiesz? Pytaj! Wiesz? Pomóż!

Zrób zsyp na pranie!

Strefa nocna na górze, a pralka na dole - tak najczęściej mieszkamy. Zamiast kursować po schodach z koszem na pranie, pomyśl o zsypie przez strop!

Pomieszczenia sanitarne lub techniczne często są w domu jedno nad drugim. Można biegać z pełnym koszem na dół i z pustym na górę albo zrzucać rzeczy na dół bezpośrednio przez balustradę. Można też zamiast kosza na pranie zrobić szafkę z otworem w dnie, przez który rzeczy trafią bezpośrednio tam, gdzie powinny (nie zawsze pod górną łazienką będzie pralnia, ale wystarczy, że będzie inna łazienka, pranie może wpadać do wspólnego kosza). Oczywiście warunkiem jest odpowiedni rozkład wnętrza. Trzeba to uzgodnić już na etapie wykonywania bądź adaptacji projektu. Trudno robić zsyp na pranie, jeśli pod nim mamy na przykład kuchnię... Warto kierować go od razu do docelowego pomieszczenia, ale jeśli to niemożliwe - przynajmniej do łazienki na dole, w której można zrobić szafkę przeznaczoną właśnie na pranie. Nie ma co się łudzić, nie wystarczy mały koszyczek. Jeśli mieszkańców jest tylko dwoje, prania nie będzie dużo, ale przy pięcioosobowej rodzinie szafka lub pojemnik pod zsypem pęka w szwach. Uzgodnienie usytuowania otworu w projekcie jest też ważne ze względów konstrukcyjnych. Nie każdy strop da się później "przedziurawić". Otwór należy zaprojektować, być może odpowiednio zazbroić lub wzmocnić jego otoczenie, czasami przesunąć o 10 cm, żeby ominąć belkę stropową albo splot prętów. Samo wykonanie nie różni się specjalnie od wykonania przepustu na przewód kanalizacyjny, tyle że tutaj mamy do czynienia z większą średnicą rury.

Przygotowanie otworu

Najprościej skorzystać z gotowego elementu szalunkowego przeznaczonego do wykonywania słupów, czyli okrągłej tekturowej tuby. Można ją kupić w każdym markecie budowlanym, być może nawet został fragment po innych pracach budowlanych. Nie potrzeba jej dużo, wystarczy pół metra, tyle, żeby później wygodnie wyjąć ją z otworu albo obciąć. Średnica nie powinna być zbyt mała, bo ręczniki czy pościel nie zmieszczą się w otworze, nie może też być za duża, żeby nie wpadło w nią wszędobylskie dziecko, optymalna to 35 cm. Tubę ustawia się na deskowaniu, smarując ją preparatem antyadhezyjnym, jeśli trzeba. Jeżeli mamy strop monolityczny, to układamy wokół otworu zbrojenie zgodnie z projektem. Jeżeli gęstożebrowy - rura może stanąć na przykład w miejscu dwóch usuniętych pustaków. Następnie całość betonujemy.

Kanał spustowy

Po związaniu betonu tubę szalunkową odcina się lub wyjmuje się z otworu. Nie powinno się wykorzystywać jej jako docelowy kanał spustowy na pranie. Tekturowa powierzchnia z czasem stanie się zbyt szorstka, może się rozwarstwiać i lekkie rzeczy będą o nią haczyć, zresztą wystający od spodu stropu trzon przeszkadzałby w dalszych pracach budowlanych. Lepiej uciąć rurę i wykonać kanał dopiero później, podczas prac wykończeniowych. To, jak się go zrobi, to kwestia potrzeb i gustu. Można zostawić sam otwór i pod stropem wykonać zabudowę z płyt gipsowo-kartonowych na stelażu. Trzeba tylko od środka również wyłożyć go płytami, żeby powierzchnia była gładka, inaczej na stelażu będą zostawać pojedyncze spadające skarpetki. Można też wkleić w otwór tubę aluminiową lub tekturową wyłożoną śliskim PCW (można kupić elastyczne "rury" albo skleić płachtę PCW o boku równym obwodowi otworu). W pomieszczeniach, w których mamy blat roboczy, dobrym rozwiązaniem jest wykonanie zsypu (pojemnika) nieco wyżej, na poziomie blatu. Przestrzeń pod nim można wtedy jeszcze wykorzystać na pralkę, suszarkę czy szafkę.

Wykończenie

Jeżeli kanałem spustowym jest obudowa z płyt gipsowo-kartonowych, stanowi ona od razu wykończenie zsypu. Wystarczy zamontować drzwi. Jeżeli kanałem jest rura - można zostawić ją odsłoniętą albo również obudować ją płytami na stelażu, wówczas ich ścianki da się wykorzystać użytkowo. Rury się nie da. Od góry jednym ze sposobów wykończenia jest po prostu przedłużenie rury, ładne pomalowanie i traktowanie jej jako kosza, albo osłonięcie  zsypu zwykłą otwieraną szafką, z wyciętym w dnie otworem. Jeśli boimy się, że do zsypu wpadnie nasze wszędobylskie dziecko, można na ten newralgiczny okres roku czy dwóch lat wstawić w otwór poprzeczny pręt. Każde inne rozwiązanie obudowy - uchylne drzwiczki, pojemniki kwadratowe z pokrywą itp. - może jest bardziej estetyczne, ale niewygodne. Wokół otworu tworzy się wtedy bowiem półka, na której będą zalegały te rzeczy, które nie trafią do zsypu. Obudowa, w którą wrzucamy pranie, musi odpowiadać rozmiarom otworu.

Data publikacji: 27 kwietnia 2017

Zobacz także

Prefabrykowane belki nośne muszą być dobrze podparte (fot. BRUK-BET TERMALICA)STROP

Nie lekceważ stropu gęstożebrowego!

Stropy gęstożebrowe, nazywane potocznie stropami typu Teriva, mają niechlubną opinię "tych, co zawsze pękają". To nie jest cecha stropu - to efekt błędów wykonawczych i braku staranności. Sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę.
STROP

Mata wyciszająca

Pozwala w prosty i skuteczny sposób wykonać izolację akustyczną ściany lub stropu.

Strop może być czynnikiem wpływającym na komfort akustyczny w domu (rys. Eryka Rakoczy)STROP

Ciche stropy panelowe

Przez wielu inwestorów niesłusznie bagatelizowana, akustyka stropu ma ogromne znaczenie dla codziennego komfortu domowników. A stropy panelowe są jednymi z „najcichszych”.