Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Nowe wartości U i Ep

Od stycznia 2021 roku obowiązują nowe wymagania w zakresie efektywności energetycznej budynków. Jak zmieniają się dotychczasowe wartości U i Ep dla budynków jednorodzinnych?

Rok 2021 niesie wyczekiwane od czterech lat zmiany przepisów dotyczących efektywności energetycznej budynków. To ostatni etap regulacji prawnych związanych z europejską dyrektywą EPBD. Projektanci i inwestorzy muszą się teraz liczyć m.in. z zaostrzonymi wymaganiami w zakresie współczynnika przenikania ciepła przez przegrody (U) i współczynnika zapotrzebowania budynku na nieodnawialną energię (Ep).

Poniżej przedstawiamy obowiązujące od 1 stycznia wartości współczynników U i Ep dla budynków jednorodzinnych.

  • Maksymalna wartość współczynnika przenikania ciepła U dla przegród zewnętrznych budynku:

Maksymalna wartość współczynnika przenikania ciepła U dla przegród zewnętrznych budynku

Maksymalna wartość współczynnika przenikania ciepła U dla przegród zewnętrznych budynku

  • Maksymalna wartość współczynnika przenikania ciepła U dla elementów stolarki otworowej:

Maksymalna wartość współczynnika przenikania ciepła U dla elementów stolarki otworowej

Maksymalna wartość współczynnika przenikania ciepła U dla elementów stolarki otworowej

  • Maksymalna wartość współczynnika zapotrzebowania budynku na energię pierwotną Ep:

Maksymalna wartość współczynnika zapotrzebowania budynku na energię pierwotną Ep

Wymagania nie dotyczą tych inwestycji, których formalności związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę zostały dopełnione przed rokiem 2021. Budujemy je na starych zasadach (choć wiele z nich i tak zaprojektowanych zostało już w kontekście nowych przepisów).

 


 

Data publikacji: 10 stycznia 2021

Zobacz także

Szukając projektu dla siebie, musimy umieć sprecyzować nasze potrzeby i poprawnie określić widełki – interesujący nas zakres metrażowy (fot. HOMEKONCEPT)PROJEKTY - HOMEKONCEPT RADZI

Optymalna powierzchnia użytkowa

Jak, szukając projektu, oszacować planowaną powierzchnię domu? Skąd mamy wiedzieć, ile potrzebujemy miejsca? Na wybranych rozwiązaniach HomeKONCEPT omawiamy, co wpływa na zwiększenie niezbędnego metrażu i jakie możemy zadać rozsądne „widełki”.
KOŁO PZITB

Branżowy niezbędnik!

Poradnik „Prawo budowlane 2020. Uczmy się wspólnie” - opracowanie omawiające najważniejsze zmiany ustawy po 19 września 2020 r.
Odcinek 1 cyklu PROJEKTY - HOMEKONCEPT RADZI

Rozmowa o przestrzeni

Czym jest przestrzeń funkcjonalna? Od czego zależy wygoda i ustawność wnętrza? Jak nasze potrzeby wpływają na rozwiązania projektowe – i skąd czerpać inspirację? Na przykładzie pięciu gotowych projektów omawiamy domy w kontekście funkcjonalnego komfortu.