Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Nowe wartości U i Ep

Od stycznia 2021 roku obowiązują nowe wymagania w zakresie efektywności energetycznej budynków. Jak zmieniają się dotychczasowe wartości U i Ep dla budynków jednorodzinnych?

Rok 2021 niesie wyczekiwane od czterech lat zmiany przepisów dotyczących efektywności energetycznej budynków. To ostatni etap regulacji prawnych związanych z europejską dyrektywą EPBD. Projektanci i inwestorzy muszą się teraz liczyć m.in. z zaostrzonymi wymaganiami w zakresie współczynnika przenikania ciepła przez przegrody (U) i współczynnika zapotrzebowania budynku na nieodnawialną energię (Ep).

Poniżej przedstawiamy obowiązujące od 1 stycznia wartości współczynników U i Ep dla budynków jednorodzinnych.

  • Maksymalna wartość współczynnika przenikania ciepła U dla przegród zewnętrznych budynku:

Maksymalna wartość współczynnika przenikania ciepła U dla przegród zewnętrznych budynku

Maksymalna wartość współczynnika przenikania ciepła U dla przegród zewnętrznych budynku

  • Maksymalna wartość współczynnika przenikania ciepła U dla elementów stolarki otworowej:

Maksymalna wartość współczynnika przenikania ciepła U dla elementów stolarki otworowej

Maksymalna wartość współczynnika przenikania ciepła U dla elementów stolarki otworowej

  • Maksymalna wartość współczynnika zapotrzebowania budynku na energię pierwotną Ep:

Maksymalna wartość współczynnika zapotrzebowania budynku na energię pierwotną Ep

Wymagania nie dotyczą tych inwestycji, których formalności związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę zostały dopełnione przed rokiem 2021. Budujemy je na starych zasadach (choć wiele z nich i tak zaprojektowanych zostało już w kontekście nowych przepisów).

 


 

Data publikacji: 10 stycznia 2021

Zobacz także

Postępowanie według wytycznych producent i wykorzystywanie w miarę możliwości gotowych rozwiązań to patent na sprawną i czystą budowę (fot. H+H)ŚCIANY

H+H patenty na ściany

W większości ścian w domu mamy otwory okienne lub drzwiowe. Ich wykonanie wiąże się z koniecznością docinania elementów, przygotowania nadproży, a w strefie podokiennej - ułożenia zbrojenia chroniącego przed pękaniem. Jak sobie z tym radzić, żeby budowa ścian przebiegała szybko i wygodnie?
AKTUALNOŚCI BRANŻOWE

Nowe pustaki Porotherm D

Wienerberger rozszerza ofertę ceramicznych rozwiązań ściennych i wprowadza na rynek nowe, lżejsze pustaki ceramiczne Porotherm D.
Aby taśmy uszczelniające szczelnie i trwale zespoliły się z podłożem, powierzchnia ościeży w otworach okiennych musi być wyrównana i oczyszczona (fot. SOLBET)BUDOWLANE DETALE

Przygotowanie ościeży pod taśmy uszczelniające

Taśmy uszczelniające to nieodzowny element szczelnego montażu okien. Aby trwale zespoliły się z podłożem, powierzchnia ościeży w otworach okiennych musi być wyrównana i oczyszczona.