Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Stan surowy

  • DOBRY JASTRYCH CEMENTOWY Dobry jastrych cementowy - rozmowa z ekspertem firmy Weber (fot. WEBER)

    Dobry jastrych cementowy

    Czy jastrych cementowy jest rozwiązaniem uniwersalnym? Na jakim etapie budowy najlepiej go wykonywać? Co zrobić, jeśli wykonawca nie dopilnuje warunków i świeży podkład popęka? Na te i inne pytania odpowiada ekspert z firmy Weber.
  • WYKONAWCÓW SPOSOBY NA... Zamiast poziomować szalunki, można wytrasować linię na murze (fot. Adam Penger)

    Wysokość wieńca

    Dysponując miarą i elementami szalunkowymi o stałej szerokości, można łatwo wyznaczyć górną powierzchnię wieńca bez żmudnego poziomowania. Jak to zrobić?
  • WYKONAWCÓW SPOSOBY NA... Kiedy beton zakryje odgiętą część pręta, oznacza to, że osiągnął wymagany poziom (rys. Eryka Rakoczy)

    Poziom nadbetonu

    Odpowiednio wygięty pręt ułatwia kontrolowanie grubości nadbetonu w stropie. 
  • PYTANIA I DYLEMATY Co nazywamy posadzką, a co podłogą? (rys. Eryka Rakoczy)

    Posadzka czy podłoga?

    Jak powinno się nazywać jastrych, a jak parkiet albo terrakotę - co jest posadzką, a co podłogą?
  • BUDOWLANE DETALE Ukośne wkładki w narożnikach otworów chronią płytę przed pękaniem (fot. KMR)

    Dozbrojenie ukośne otworów

    Ze względu na wzmożoną koncentrację naprężeń, w narożnikach otworów w stropie zaleca się stosować dodatkowe ukośne pręty zbrojeniowe.
  • BUDOWLANE DETALE Jaką wysokość powinien mieć pierwszy stopień schodów żelbetowych?

    Pierwszy stopień schodów

    Pierwszy, najniższy stopień schodów żelbetowych musi być wyższy niż pozostałe. Jak wyznaczyć jego poziom, żeby po wykończeniu podłogi i wykonaniu okładziny schodów wszystkie stopnie były równe?
  • PYTANIA I DYLEMATY Otwór na bramę garażową nie może zostać odsłonięty na zimę (fot. Eryka Rakoczy)

    Jak zabezpieczyć bramę?

    Zadaszyliśmy budynek i chcemy zostawić go na zimę, a wiosną rozpocząć prace ociepleniowe. Czym i jak najlepiej zabezpieczyć otwór na bramę garażową?
  • ŁAWY FUNDAMENTOWE Czy warto inwestować w izolację ław fundamentowych? (fot. M. Pawlak)

    Pozioma izolacja ław fundamentowych

    Robić czy nie robić? Na ławie czy pod ławą? Po co, jak i z czego? Sprawdź, w co inwestujesz.
  • BEZBŁĘDNY BETON KOMÓRKOWY Nawet podczas kilkudniowej przerwy w pracach dobrze jest przykrywać z góry ściany warstwą folii (fot. SOLBET)

    Mury. Przerwa w pracach

    Bez względu na to, czy zejście z placu budowy zaplanowane było w harmonogramie, czy podyktowane nieprzewidzianymi okolicznościami, ściany budynku i materiały powinniśmy na czas przerwy w pracach odpowiednio zabezpieczyć.
  • AKTUALNOŚCI BRANŻOWE fot. BOSTIK

    Klej do desek i parkietu

    Nibofloor PK100 marki Bostik to trwale elastyczny klej hybrydowy do podłóg z drewna. Wyróżnia go łatwość aplikacji, krótki czas schnięcia i uniwersalność zastosowania – od mozaikowego parkietu po lite i warstwowe deski.
  • BEZBŁĘDNY BETON KOMÓRKOWY Dzisiejsze budynki podlegają większym obciążeniom niż domy murowane dawniej i wymagają wzmocnienia ścian (fot. SOLBET)

    Prawidłowo wykonaj wzmocnienia ścian

    Wieńce, trzpienie, ramy – coraz częściej w murowanych budynkach projektuje się wzmacniające elementy z żelbetu. Ich układ oraz sposób połączenia z murem to czynniki wpływające między innymi na odporność ścian na zarysowania.
  • AKTUALNOŚCI BRANŻOWE fot. BOTAMENT

    Płytki pod kontrolą

    Nowa wysokoelastyczna zaprawa klejowa M 21 HP marki Botament, dzięki technologii Airflow Control, zapewnia pełną kontrolę nad płytką i większą wydajność.
  • BEZBŁĘDNY BETON KOMÓRKOWY Zadbaj o właściwe długości podparcia belek i prawidłowe zbrojenie strefy przypodporowej stropu (fot. SOLBET)

    Miejsca oparcia nadproży i stropu

    To newralgiczne strefy murów, narażone na obciążenia od reakcji podporowej belek nadprożowych i płyt stropowych. Trzeba je prawidłowo przygotować, żeby ściany się nie porysowały.
  • BEZBŁĘDNY BETON KOMÓRKOWY Zbrojenie spoin wspornych zapobiega pękaniu rozciąganych stref ścian (fot. SOLBET)

    Zwróć uwagę na zbrojenie spoin

    Ściany zazwyczaj poddawane są ściskaniu. Są jednak takie strefy w murze, w których występują naprężenia rozciągające – i tam potrzebne jest wzmocnienie spoin wspornych. Inaczej ściany popękają, niezależnie od tego, z jakich materiałów są wykonane.
  • AKTUALNOŚCI BRANŻOWE fot. WIENERBERGER

    Kształtki wieńcowe Porotherm

    Firma Wienerberger wprowadza do swojej oferty kształtki wieńcowe - kolejne elementy, które ułatwią pracę fachowców: Porotherm L25/29, Porotherm U25/6, Porotherm U25/23.8.
  • DOBRY JASTRYCH CEMENTOWY Budowa to nie laboratorium, ale produkty o potwierdzonej jakości sprawdzają się i w polowych warunkach (fot. WEBER)

    Przegląd parametrów

    Czy wszystkie jastrychy cementowe są odporne na wodę? Czym charakteryzują się mieszanki szybkowiążące? Czy podkład trzeba zbroić? Jaka jest wytrzymałość na ściskanie i zginanie? Jak obliczyć zużycie? Przedstawiamy zestawienie najważniejszych właściwości jastrychów cementowych.
  • WYKOŃCZENIE Spoinowanie łączeń płyt g-k to jeden z bardziej żmudnych etapów prac wykończeniowych (fot. ATLAS)

    GTA do g-k

    Spoinowanie płyt gipsowo-kartonowych przy użyciu gotowej masy ATLAS GTA wraz z taśmą zbrojącą umożliwia przyspieszenie prac i gwarantuje trwale estetyczny efekt.
  • BEZBŁĘDNY BETON KOMÓRKOWY Jakiej zaprawy użyć? Najlepiej systemowej, zalecanej przez producenta! (fot. SOLBET)

    Zaprawa - istotna część systemu

    Rodzaj zaprawy i sposób wykonania spoin w murze uwzględnione są przez projektanta w obliczeniach statycznych i, jeśli to konieczne, termicznych. Ewentualne zmiany nie pozostają więc bez wpływu na właściwości ścian.
  • DACH Regularna kontrola robót jest w przypadku dachu szczególnie istotna (fot. TR)

    Dziennik budowy - odbiór dachu

    Ile razy kierownik budowy powinien pojawić się u nas na sprawdzanie dachu? Im częściej, tym lepiej. Wariant oszczędnościowy i wizyta „na gotowo” nie daje gwarancji, że w dachu wszystko jest zrobione poprawnie.
  • FORMALNOŚCI Czas na pierwsze wbicie łopaty w ziemię (fot. jarmoluk)

    Rozpoczęcie budowy

    Mamy na to trzy lata od uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę lub od jej zgłoszenia. Po tym czasie formalności trzeba załatwiać ponownie. Ale co dla urzędu znaczy rozpoczęcie budowy i jak je udokumentować?