Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Stan surowy

  • FORMALNOŚCI Zawiadomienie o zakończeniu budowy to legalizacja domu, niezbędna przed rozpoczęciem użytkowania (fot. red.)

    Kiedy i jak zgłosić zakończenie budowy?

    Zawiadomienie o zakończeniu budowy, czyli potocznie zgłoszenie budynku do użytkowania (nie mylić z pozwoleniem na użytkowanie!), należy złożyć w PINB jeszcze przed oficjalną przeprowadzką. Jakie procedury muszą być spełnione?
  • ROZMOWY Co to jest prefabrykowany strop panelowy? Gdzie zrobić adaptację projektu i złożyć zamówienie? Jak długo trwa montaż i ile kosztuje strop? Zobacz rozmowę na YouTube (domszytynamiare.pl)

    Stropy panelowe. Cechy, projekt, montaż, koszt.

    Co to jest prefabrykowany strop panelowy? Gdzie zrobić adaptację projektu i złożyć zamówienie? Jak długo trwa montaż i ile kosztuje strop? Rozmowa z reprezentantem STROPY.PL.
  • WYKONAWCÓW SPOSOBY NA... Gabionowe walce świetnie sprawdzają się jako mocna i przepuszczalna dla wody opadowej podbudowa (fot. EKO-MET)

    Gabionowa podbudowa

    Walec gabionowy – proste rozwiązanie na grząską działkę.
  • BUDOWLANE DETALE Między słupkiem a stropem należy ułożyć przekładkę z folii, a sam element zamocować kątownikami ciesielskimi (fot. Adam Penger)

    Oparcie słupka na stropie

    Jak prawidłowo ustawić na stropie drewniane słupy podtrzymujące więźbę dachową?
  • ZASADY MUROWANIA Zimowa zaprawa klejowa umożliwia bezpieczne murowanie ścian podczas przymrozków do -6 stopni (fot. H+H)

    Zimowa zaprawa klejowa

    Budowa domu z betonu komórkowego i silikatów. Czy można murować ściany podczas przymrozków? Materiał prasowy H+H Polska.
  • BUDOWLANE DETALE Haki powinny mieć minimum 5 cm długości i być odgięte pod kątem 135 stopni (rys. Eryka Rakoczy)

    Haki strzemion w słupach

    Aby strzemiona dobrze spełniały swoją funkcję, ich końcówki muszą być mocno odgięte ku środkowi.
  • PYTANIA I DYLEMATY Kiedy wymagane jest pozwolenie albo zgłoszenie budowy wiaty przy domu? (fot. red.)

    Wiata bez pozwolenia

    Chciałbym dostawić w ogrodzie drewnianą, zadaszoną i zamkniętą wiatę na narzędzia. Czy to legalne? Czy muszę uzyskać pozwolenie albo dokonać zgłoszenia?
  • ŚCIANY System Budowy H+H to sposób na sprawną i szybką budowę (fot. H+H)

    System Budowy H+H

    Sprawnie, kompleksowo i w zgodzie z naturą – System Budowy H+H. Materiał prasowy. 
  • FORMALNOŚCI Dobry projekt nie jest zły - zobacz, co warto przemyśleć przed rozmową z projektantem (fot. red.)

    Dobry projekt

    Pierwszy dom dla wroga, drugi dla przyjaciela... A może od razu dla siebie? Masz swoje nawyki, upodobania, oczekiwania, marzenia? Im więcej kwestii przemyślisz przed rozmową z projektantem, tym będzie łatwiej.
  • PYTANIA I DYLEMATY Izolacja fundamentów dysperbitem wymaga temperatury powyżej +5 stopni (fot. K. Barszczyk)

    Dysperbit a przymrozki

    Chciłabym wykonać izolację ścian fundamentowych dysperbitem. Czy te prace można wykonywać przy ujemnej temperaturze? Czy nie wpłynie to na właściwości hydroizolacyjne?
  • BUDOWLANE DETALE Kształtki wieńcowe to wygodny i niedrogi sposób na przygotowanie ścian pod wieniec i oparcie stropu (fot. KMR)

    Kształtki wieńcowe

    Kształtki wieńcowe to elementy układane na górnej powierzchni ścian jako zewnętrzny szalunek tracony wieńca, a także jako podłoże pod belki lub płyty stropowe.
  • ZASADY MUROWANIA Kiedy musimy murować ściany na pełne spoiny poziome i pionowe, a kiedy z tych ostatnich możemy zrezygnować? (fot. H+H)

    Czy spoiny pionowe są konieczne?

    Ekonomiczna, szybka i łatwa wykonawczo budowa. Kiedy możemy zrezygnować z wypełniania zaprawą pionowej spoiny? Materiał prasowy H+H Polska.
  • ROZMOWY Przydomowa samowola. Co nam wolno wybudować?

    Przydomowa samowola

    Czy garaż, wiata, kompostownik albo fotowoltaika wymagają zgłoszenia? Jaka jest kara? Jak zalegalizować samowolę budowlaną? Rozmowa na YouTube o tym, co nam wolno wybudować na własną rękę, a co musimy zgłosić odpowiednim organom nadzoru.
  • ROZMOWY Paweł Kaim rozmowa:

    Swój dom. U inżyniera na budowie

    Inżynier też inwestor - Paweł zawodowo jest inżynierem budownictwa, a prywatnie właśnie kończy budowę swojego domu. Rozmawiamy o tym, jak planował inwestycję i co go zaskoczyło.
  • INNE Średnia dobowa temperatura podczas betonowania nie powinna spadać poniżej 5 stopni (fot. KMR)

    Czy można betonować w zimie?

    Kiedy aura straszy przymrozkami, najlepiej nie prowadzić prac betoniarskich. Ale jeśli nie mamy wyboru - w niskiej temperaturze z betonem też można sobie poradzić.
  • BUDOWLANE DETALE Jednym ze sposobów na szybkie wymurowanie pionu wentylacyjnego jest użycie silikatowych pustaków wentylacyjnych (fot. red.)

    Pion wentylacyjny murowany z silikatowych pustaków

    Pion z silikatowych pustaków wentylacyjnych muruje się łatwo jak wieżę z klocków, ale trzeba pamiętać o jego prawidłowym połączeniu ze ścianą, a także o zagadnieniach akustyki i ognioodporności.
  • STROP Prefabrykowane belki nośne muszą być dobrze podparte (fot. BRUK-BET TERMALICA)

    Nie lekceważ stropu gęstożebrowego!

    Stropy gęstożebrowe, nazywane potocznie stropami typu Teriva, mają niechlubną opinię "tych, co zawsze pękają". To nie jest cecha stropu - to efekt błędów wykonawczych i braku staranności. Sprawdź, jak ich uniknąć.
  • ŚCIANY Dzięki wirtualnemu „Asystentowi projektanta H+H” możemy modelować naszą przegrodę i porównywać wyniki dla różnych materiałów (fot. H+H Polska)

    Zaprojektuj ciepłe ściany z wirtualnym „Asystentem projektanta H+H”

    Ściana o wysokiej termoizolacyjności jest naszym sprzymierzeńcem zarówno pod względem rachunków za ogrzewanie, jak i zmniejszenia wpływu na środowisko.
  • ROZMOWY Rozmowa z rzeczoznawcą budowlanym - tekst z linkiem do kanału na YouTube (fot. red.)

    Polski ład dla domów do 70 m2

    Budowa domu bez pozwolenia, bez kierownika, bez milczącej zgody, za to z szeregiem składanych pod sankcją karną oświadczeń... Jakie korzyści i jakie zagrożenia dla inwestora niesie nowa ustawa? Rozmowa z rzeczoznawcą budowlanym - tekst + link do kanału na YouTube.
  • INNE Przerwa na zimę to dobre rozwiązanie (fot. KMR)

    Stan surowy przed zimą

    Chcesz skończyć prace murarskie jeszcze w tym roku, a na wiosnę od razu ruszyć z wykończeniem? Bardzo dobrze, zadbaj tylko o to, żeby konstrukcja przezimowała bezpiecznie.