Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Nowa publikacja PSD – niezbędnik dla fachowców!

Polskie Stowarzyszenie Dekarzy wydało kolejną część serii „Wytyczne. Zeszyt 6: Zasady techniczne wykonywania pokryć dachowych i obróbek blacharskich z materiałów metalowych”.

Wcześniej wydane Zeszyty dotyczyły zasad doboru warstw wstępnego krycia, układania dachówek ceramicznych i betonowych oraz łupka. Zasady dotyczące pokryć metalowych i obróbek blacharskich zawarte w Zeszycie 6 zamknęły zakres podstawowych zaleceń dekarskich. To kompleksowe opracowanie, które wyznacza standardy dla wykonawców oraz projektantów, dostarczając rzetelnej wiedzy o technikach stosowania materiałów z metali szlachetnych (miedzi, tytan-cynku i aluminium) oraz stali powlekanej w budowie dachów.

Zeszyt 6 to efekt współpracy ekspertów, którzy swoje doświadczenie przekuwają w konkretne rekomendacje dostępne teraz dla całej branży budowlanej. Nowe wytyczne zawierają szczegółowe instrukcje dotyczące montażu pokryć i obróbek, uwzględniając rodzaje i właściwości materiałów oraz ich trwałość w polskich warunkach klimatycznych. Autorzy kładą nacisk na precyzję wykonania połączeń, zakończeń, przykryć, przebić i przejść instalacji przez pokrycia dachowe, właściwe odwodnienie, zgodność z normami oraz praktyczne rozwiązania, które eliminują typowe błędy i zwiększają bezpieczeństwo użytkowania dachów pod względem przeciwpożarowym oraz ochrony przed śniegiem i lodem.

Warto podkreślić, że zawarte w Zeszycie 6 wytyczne zawierają wypracowane nowe schematy podziałów pokryć metalowych. W ten sposób wprowadziliśmy te nowe odmiany pokryć do klasyfikacji światowej. Z kolei niektóre z przygotowanych przez autorów zasad wyprzedzają obecnie publikowane zalecenia producentów.

Prace nad Zeszytem 6 trwały długo, ponieważ konieczne było dostosowanie otrzymanych zaleceń z IFD Międzynarodowej Federacji Dekarzy, której członkiem od roku 2004 roku jest PSD - do naszego słownictwa, kultury technicznej i tradycji. Mimo usilnych starań autorów, ten najbardziej wyczekiwany przez środowisko Zeszyt Wytycznych dekarskich nie obejmuje całości bardzo obszernej tematyki pokryć metalowych i obróbek blacharskich. Dlatego praca nad tą materią będzie kontynuowana i znajdzie swój finał w Zeszycie 7.

Publikacja powstała w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na jednoznaczne i spójne zasady wykonawcze, które pozwalają na uniknięcie problemów eksploatacyjnych. To cenne źródło wiedzy zarówno dla doświadczonych dekarzy, jak i dla młodych adeptów sztuki dekarskiej, którzy chcą budować dachy zgodnie z najlepszymi praktykami. Zachęcamy także do zapoznania się z nią i stosowania zawartych w niej zaleceń wszystkich stron procesu budowalnego, w tym szczególnie projektantów, kierowników budów i inspektorów nadzoru budowlanego.

Wytyczne dekarskie. Zeszyt 6 są już dostępne w Księgarni Technicznej.


Więcej informacji na stronie Polskie Stowarzyszenie Dekarzy.

Data publikacji: 10 lipca 2025

Zobacz także

Jakie czynniki są kluczowe dla jakości dachówek ceramicznych? (fot. CREATON)MATERIAŁY POKRYCIOWE

Co wpływa na jakość dachówek ceramicznych?

Kluczowe czynniki decydujące o końcowym produkcie to zarówno surowiec wykorzystywany do produkcji, jak i poszczególne etapy procesu wytwarzania i transportu. Jaki mają wpływ na jakość?
Nawet w tak trudnej pod względem ekologii dziedzinie jak hydroizolacje można ograniczać negatywny wpływ na środowisko, modyfikując skład - przykładem jest MB 2K [eco] (fot. REMMERS)NOWOCZESNE USZCZELNIENIA W BUDYNKU

Co wyróżnia MB 2K [eco]?

Hydroizolacje to temat trudny w kontekście ekologii, ale firma Remmers zmodyfikowała swój sztandarowy produkt MB 2K i opracowała formułę „eco” przyjazną środowisku.
Co oznaczają popularne skróty literowe w produktach chemii budowlanej?NOWOCZESNE USZCZELNIENIA W BUDYNKU

PMBC, LSM, MDS… Co to za akronimy?

W budowlanej nomenklaturze często występują skrótowce lub symbole. Ich rozszyfrowanie może sprawiać kłopot nawet osobom zaznajomionym z branżą! Sprawdź, czy znasz popularne pojęcia z zakresu hydroizolacji budowli.