Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Pierwsza warstwa muru

Początek budowy to moment, w którym marzenia o domu zaczynają się materializować. W tym czasie szczególnie ważna jest precyzja i właściwe wykonawstwo, bo błędy w pierwszej warstwie muru powodują problemy na późniejszych etapach. Jak poprawnie rozpocząć prace murarskie? 

Projektowanie i przygotowania do budowy domu to często długi i trudny proces. Nic dziwnego, że gdy możemy przystąpić do wznoszenia ścian, to chcielibyśmy jak najszybciej widzieć efekty. Warto jednak pamiętać, że pośpiech to często zły doradca, a błędy popełnione podczas układania pierwszej warstwy mogą mieć konsekwencje także w późniejszych etapach budowy. Na pierwszej warstwie opierają się wszystkie kolejne, skutecznie ograniczając możliwość późniejszych poprawek - jakość jej wykonania będzie więc miała kluczowe znaczenie.

​Materiały budowlane H+H, dzięki swojej wysokiej jakości oraz gamie produktów i rozwiązań uzupełniających, ułatwią nam budowę już od pierwszej warstwy muru (fot .H+H Polska)
Materiały budowlane H+H, dzięki swojej wysokiej jakości oraz gamie produktów i rozwiązań uzupełniających, ułatwią nam budowę już od pierwszej warstwy muru (fot .H+H Polska)

Zanim przystąpimy do prac murarskich, na fundamentach wytyczamy zgodnie z projektem osie przyszłych ścian i dokonujemy niwelacji podłoża. Różnica między najwyższym i najniższym punktem nie powinna przekraczać 3 cm - jeśli jest większa, musimy wykonać wyrównującą nadlewkę betonową. Na wierzchu rozkładamy warstwę poziomej izolacji przeciwwilgociowej, która zabezpieczy ściany przed przenikaniem wilgoci.

Niezależnie od tego, czy ściany planujemy murować tradycyjnie, czy na cienką spoinę, pierwszą warstwę muru powinniśmy ułożyć na zaprawie cementowej grubości ok. 1 cm. Umożliwi nam to wypełnienie ewentualnych obniżeń i ułożenie bloczków w idealnym poziomie. Konsystencja zaprawy powinna zapobiegać osiadaniu bloczków pod ich własnym ciężarem.


Pierwszą warstwę muru (i tę na parterze, i później na stropie) stawiamy zawsze na warstwie zaprawy cementowej (fot. H+H Polska)

Wznoszenie ścian rozpoczynamy od najwyższego narożnika. Jego rozwiązanie różni się dla technologii silikatów i betonu komórkowego. W przypadku silikatów najpierw stawiamy bloczek połówkowy, a następnie dostawiamy do niego bloczek pełnowymiarowy. To umożliwia wygodne przewiązywanie w narożnikach, zapewniając mijanie się pionowych spoin w kolejnych warstwach muru. W ofercie H+H dostępne są gotowe silikatowe bloczki połówkowe, dzięki czemu unikamy na budowie kłopotliwego i czasochłonnego docinania pełnych elementów.

>>> zobacz detal rozwiązania narożnika w ścianie z silikatów

W przypadku betonu komórkowego murowanie rozpoczyna się od ustawienia pojedynczych bloczków w narożnikach ścian. Kierujemy je piórami na zewnątrz budynku. Takie ustawienie bloczków eliminuje powstawanie w narożnikach bruzd wymagających wypełnienia zaprawą naprawczą. Pióra można natomiast stosunkowo łatwo usunąć później za pomocą szlifowania lub strugania.

Po ustabilizowaniu pierwszego narożnika ustawiamy kolejne, dbając o to, aby górne płaszczyzny wszędzie miały jednakowy poziom. Warto przy tym skorzystać z niwelatora. Następnie, gdy wszystkie narożniki są już wyprowadzone, za pomocą sznurka wyznaczamy linie, wzdłuż których będziemy układać kolejne elementy. Bloczki powinniśmy stawiać od góry, tak, aby uniknąć przesuwania ich po mokrej zaprawie i powstawania nierówności. Musimy kontrolować ich ułożenie zarówno w pionie, jak i poziomie. Ewentualne korekty ułożenia bloczków dokonujemy za pomocą młotka z gumowym obuchem, bezpiecznego dla powierzchni elementów murowych.

Materiały budowlane H+H wykonane są z precyzją do jednego milimetra, co przy odpowiednim wykonaniu pierwszej warstwy zapewnia precyzję wykonania wznoszonych ścian bez konieczności wyrównywania kolejnych warstw.

 


Źródło: materiały prasowe H+H Polska.

Data publikacji: 24 lutego 2021

Zobacz także

Budowa domu, w którym wymiary ścian i ukłąd otworów pozostają w zgodzie z modułem elementów murowych, przebiega łatwiej i szybciej (fot. H+H)BUDOWLANE DETALE

Projekt w zgodzie z modułem

Materiały ścienne różnią się wieloma parametrami. Jednym z nich jest ich rozmiar. Planując budowę domu w określonej technologii, podczas dokonywania adaptacji możemy od razu uwzględnić moduł w projekcie.
Zgodnie z badaniami SW Research, według 59% respondentów, najbardziej energooszczędnym, a jednocześnie korzystnie wpływającym na zdrowie i samopoczucie mieszkańców materiałem do murowania ścian, są pustaki ceramiczne (fot. WIENERBERGER)CERAMIKA

Cel – dom energooszczędny

Priorytetami inwestorów od lat są koszty budowy domu, jego funkcjonalność, estetyka i bilans energetyczny. Najnowsze sondaże wskazują, że to właśnie energooszczędność i parametry cieplne przegród stają się kluczowe. Jak w tym trendzie odnajduje się nowoczesna ceramika?
Ściany to dla inwestora kluczowy etap budowy domu. Bardzo ważny jest zarówno wybór właściwego materiału jak i prawidłowe wykonawstwo (fot. WIENERBERGER)CERAMIKA

Systemowe pustaki Porotherm

Ściany to nie tylko przeliczane na metry kwadratowe podstawowe pustaki. To kompletny system, na który składa się szereg akcesoriów – w tym różnorodne pustaki uzupełniające. Zobacz, jakie elementy wchodzą w skład systemu Porotherm.